Almanya’da Doğum Yapmak İstiyorum. Doğumla Vatandaşlık Alınır Mı?

Almanya’da Doğum Yapmak İstiyorum. Doğumla Vatandaşlık Alınır Mı?

Almanya’da doğum yapmak istiyorum diyenlere yönelik hazırladığımız içeriğimizde Almanya’da doğum yapmanın masrafları ne kadar? Avantajları ve dezavantajları neler? Almanya’da doğumla vatandaşlık alınır mı? gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

 

Yurt dışı doğumları, her geçen gün artış göstermekte. Bilhassa gelişmiş ülkelerde doğum yapma isteği pek çok kişinin hayali. Ekonomik yükümlülüğü ağır olan yurt dışı doğumlarında aileler, maddi açıdan sıkıntı yaşamayacaklarsa bu alternatifi muhakkak göz önünde bulundurmaktalar.

Bu süreçte dikkat çeken bir başka soru ise hangi ülkenin tercih edilmesi gerektiği ile ilgilidir. Eğitim, sağlık, haklar ve avantajlar göz önüne getirildiğinde doğum durumunda en çok fırsat sunan ülkenin tercih edilmesi önemlidir.

Almanya, Türk nüfusunun yoğun olduğu ülkelerden biridir. Dolayısıyla doğum fırsatları ve kanunlar hakkında detaylı araştırma yapmak için pek çok kişinin fikri alınabilmektedir. Doğumunuzu Almanya’da yapmak istediğinizde derin bir araştırma yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Almanya’da Doğum Yapmak

Yoğun bir Türk nüfusuna sahip olan Almanya, doğum talebinde de ilk sıralarda yer almakta. Akrabası ya da tanıdığı Almanya’da olduğu için doğum tercihini burada kullananların yanı sıra kendiliğinden Almanya’yı seçenler de yok değil.

Herhangi bir bağınız olmadığı halde Almanya’da doğum yapmak istediğinizde önce hastane ve doktor arayışına girmelisiniz. Hangi şehrin hastanesinde doğum yapmak istediğinizi ve hangi doktoru tercih edeceğinizi daha önceden belirlemiş olmalısınız.

Planlama konusunda yalnız başınıza adım atmak istemezseniz bu konuda uzmanlaşmış şirketlerden yardım alabilirsiniz. Almanya’da doğumunuzu baştan sona tüm prosedürleriyle gerçekleştirecek, eksiksiz şekilde sizi hazır edecek bir ekiple çalışabilirsiniz.

Almanya’da Doğum Yapmanın Avantajları

Almanya’da doğum yapmanın en büyük avantajı vatandaşlık vermesidir. Vatandaşlık, beraberinde muhakkak eğitim ve sağlık haklarından faydalanmayı da getirecektir.

İnsan, zaman içinde başına hangi hastalığın geleceğinden emin olamaz. Dolayısıyla teknolojik açıdan gelişmiş, sağlık alanında kendini ispatlamış ülkeler bu alanda önceliklidir.

Dilediğiniz an tüm imkânlarından faydalanabileceğiniz bir ülkenin vatandaşı olmak önemlidir.  Sağlık alanında Almanya pek çok ülkeden bir adım öndedir. Dolayısıyla dilediğiniz zaman Almanya’da rahat şekilde doğum yapabilirsiniz.

Almanya’da doğum yapmanın bir başka avantajı ülkenin eğitim sahasında size tanıdığı fırsatlardır. İlköğretim yıllarından üniversite yıllarına kadar çocuğunuzu tüm indirimlerden yararlanarak okutabilme şansınız bulunmaktadır. Doğumla beraber gelen eğitim hakkı, yaşam boyu çocuğunuzun elinin altında olacaktır.

 Almanya’da Doğum Yapmanın Dezavantajı

Almanya’da doğum yapmanın aileler için en büyük dezavantajı maddi yükümlülüklerdir. Her şeyiyle en pahalı ülkeler arasında yer alan Almanya sağlık sektöründe de bu dezavantajını koruyor.

Almanya’da doğum yapmak isteyen yabancı kişiler, ülkeye yalnızca bu amaçla girdiklerinde ciddi manada harcama yapacaklarını bilmeliler. Doğumdan bir süre önce ülkeye gelip hem ev ya da otelde kalıp hem de sonrasında doğum yapmak oldukça yüklü bir sorun yaşamanıza neden olacaktır. Bu dezavantajın yanında Almanya’da doğum yapmanın herhangi bir olumsuzluğu yoktur.

Almanya’da Doğumla Vatandaşlık Alınır mı?

Kısa süre önce Almanya hükümeti tarafından alınan kararla Almanya’da doğum yapan yabancı ailelere bazı fırsatlar tanındı. Bu fırsatlar bir süre önce tam aksi durumda olduğu için ülke sınırlarında doğan yabancı çocuklar zor durumda bırakılmaktaydı.

Ülkeye doğum yapmak için giden ailelerin kökenlerine bakmaksızın ülke sınırları içerisinde doğan çocuklara çifte vatandaşlık hakkı verilmekteydi. Bu durumun tek şartı çocuğun 23 yaşına kadar iki vatandaşlıktan bir tanesini tercih etmesiydi.

Yeni düzenlemelerle çocukların her iki vatandaşlığa da hayat boyu sahip olacakları açıklandı. Bu sayede Almanya’da dünyaya gelen bireyler ülkenin eğitim, sağlık ve iş olanaklarından kendi köklerinden vazgeçmeden yararlanabilecekler.

Almanya’da Doğum Yapmanın Aile Açısından Avantajları Nelerdir?

Bebeğini Almanya’da dünyaya getiren anneler, bunu geleceklerine yatırım amaçlı yapmaktalar. Hem kendileri hem de çocuklarının daha iyi koşullarda yaşamasını sağlayacak olan bu adım, çocuğun kararları doğrultusunda oldukça önem taşıyacak.

Çocuğunuz Almanya’da doğup büyüdükten sonra Almanya sınırları içerisinde yaşama kararı alırsanız bu durumda size bakabilme garantisi sunmalıdır.

İşi bulduğu takdirde, ailesine bakabilecek kadar para kazandığını ispat ettiği durumda rahatlıkla size de yardımcı olacaktır. Almanya’ya yerleşen çocuğunuz kısa süre içinde sizin için de çalışma ve oturma izni çıkarabilmektedir. Bu süreçte siz de Almanya sınırları içerisinde çalışabilir, dilediğiniz işe girebilirsiniz.

Almanya’da Doğum Yapmanın Anne Sağlığına Etkileri

Almanya’da doğum yapmak isteyen anneler, bebeklerini rahatlıkla dünyaya getirebilirler. Bunun yanında sağlık hizmetlerinin son derece donanımlı olması annenin de doğuma bir o kadar hazır olmasını sağlayacaktır. Türkiye ile kıyaslandığında Almanya’nın birkaç şehrinde daha büyük avantajların sizi beklediğini söylemek doğru olacaktır.

Ülkeye gelmeden önce hastane kayıtlarınızı ve doktor başvurularınızı tamamlamış olmanız faydalı olacaktır. İşlemleri tamamladıktan kısa süre sonra ülkeye gelebilirsiniz. Doğumunuza birkaç ay varken giriş yaparsanız doğum eğitimlerini kaçırmamış olursunuz.

Sizin normal doğum sürecinde nasıl hareket etmeniz gerektiği, bebeğinizin nasıl daha kolay dünyaya geleceği bu süreç içerisinde ortaya çıkacaktır. Aldığınız doğum eğitimleri sayesinde doğum travmasını ve sıkıntılarını daha hafif atlatmanız mümkündür. Bilhassa doğum sonrası depresyona karşı özel bir eğitim alacağınızı bilmelisiniz.

Almanya’da Doğum için Almanya’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Sıradan ve doğal bir hamilelik süreciniz varsa dilediğiniz her yerde doğum yapabilme şansınız bulunmaktadır. Buna karşın düşük ya da erken doğum riski olan bayanlar için yurt dışı doğumları kesinlikle yasaktır.

Bebeğinizin ve sizin sağlığınız tüm doktorlar için öncelikli konulardır. Bu nedenle uçuş kararı almadan önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Hamileliğinizin 26 ve 28. haftaları arasında yurt dışı işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Sonrasında en geç 35.haftada Almanya’ya gidebilirsiniz. Yolculuğunuzun sağlıklı geçebilmesi için hamileliğinizin daha fazla ilerlemesine izin vermemelisiniz. 36.hafta sonrasında hamile bayanların uçağa binmesi yasaktır.

Almanya’da Doğumun Maliyeti Ne Kadardır?

Almanya’da doğum yapmak isteyen bayanların bu konuda maddi hesaplamalarını iyi yapmaları gerekmektedir. Bebeğinizin yurt dışında dünyaya gelmesinin size maliyeti en az 5 bin dolara mal olacaktır.

Tercih ettiğiniz ülke Almanya olduğunda doğum ücretlerinin 15 bin dolar ile başlayacağından emin olabilirsiniz. Bunun yanında başkent gibi büyük ve gözde şehirlerde doğum yapmak isteyenler en az 20 bin doları gözden çıkarmalıdır.

Almanya sınırları içerisinde özel doğumlar ya da doktorlar 20 bin dolardan çok daha fazla maliyete sahip olabilir. Bu nedenle araştırmanızı yapıp buna göre adım atmalısınız.

Almanya’da Doğum Yaptıktan Sonra Ne Zaman Dönülebilir?

Almanya sınırları içerisinde doğum yapan bayanlar için her şey yolunda giderse dönüş tarihi yaklaık 3 hafta olacaktır. Doğum sonrasında bebeğin sağlık durumu olumsuz yönde ilerleme gösterirse bu durumda ülkede biraz daha kalmanız gerekecektir.

Normal şartların dışında gecikmenize neden olabilecek bir diğer konu ise prosedürlerdir. Bebeğinizin hem Alman vatandaşı hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasını isterseniz bu durumda doğum belgenizle nüfus işlemlerini bir an önce başlatmalısınız. Bu işlemlerin kısa ya da uzun sürmesine göre ülkenize geri dönüşünüz mümkün olacaktır.

Almanya’dan Döndükten Sonra Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Almanya’dan döndükten sonra yapacağınız ilk işlem, elinizdeki doğum belgesinin Türkçeye çevrilmesini sağlamaktır. Çevirme işlemi sona erdiğinde kağıdı notere götürerek tasdik ettirmeniz gerekmektedir.

Sonrasında kısa süre içinde bulunduğunuz ilin nüfus müdürlüğüne gidip nüfus kağıdı başvurusunda bulunmalısınız. Bebeğinizin nüfus kağıdını çıkardıktan sonra yapmanız gereken tüm prosedür işlemleri sona erecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir