Almanya’da Genel Yaşam Giderleri Ne Kadar? Almanya’da nasıl iş bulunur?

Almanya’da Genel Yaşam Giderleri Ne Kadar?

Bu yazı kariyerfikirleri.com adresinden alınmıştır.

Almanya’da yaşam giderleri her ülkede olduğu gibi enflasyona bağlıdır. Dolayısıyla Almanya’da ortalama bir maaşa sahipseniz ve hayatınızda tutarsız harcamalara yer vermiyorsanız gelirinizle gideriniz doğru orantılı demektir.

Almanya’da standart bir hayatı olan bekar bir birey asgari ücret alıyor ve evi kira değil kendi mülkü ise rahatlıkla geçimini sağlayabilir. Asgari ücret Almanya’da yaklaşık 1,500 € civarındadır. Asgari ücret alıp kirada oturan bir kişi ise gelirine göre bir ev tutar, kiraların en düşük ücreti 500 € olarak hesaplarsak mutfak masrafları ve evin giderlerine 500 € bütçe ayırırsak kalan 500 € bir kişiyi bir ay rahatlıkla geçindirebilir.

Almanya’da Market Giderleri

Almanya’da yaşam giderleri çok pahalı değildir, bir ailenin ya da yalnız yaşayan bir bireyin hayatını idame ettirebilmesi zor olmayacaktır. Market alışverişini bütçenize göre değerlendirecek olursak şöyle bir liste oluşturabiliriz:

 • Süt 1lt 0,71 €
 • Ekmek 500 gr 1,25 €
 • Pirinç 1 kg 2 €
 • Yumurta 12’li 1,65 €
 • Peynir 1 kg 9 €
 • Tavuk 1kg 7,50 €
 • Et 1 kg 11,55 €
 • Elma 1 kg 2,25 €
 • Muz 1kg 1,58 €
 • Portakal 1 kg 2,30 €
 • Domates 1 kg 2,60 €
 • Patates 1 kg 1 €
 • Soğan 1 kg 1,10 €
 • Marul 1 baş 0,88 €
 • Su 1,5 lt 0,33 €
 • Şarap 70 cl 4 €
 • Yerli bira 0,5 l 0,69 €
 • Yabancı bira 0,33 l 1,08 €
 • Sigara 6,30 €

Listede verilen 4 kalem dışındaki giderlerin tutarı 45,70 €’dur, sigara içen bir bireyin haftalık gideri ise 90 €’ya tekabül etmektedir. Ayda 360 € market alışverişi için harcanan tutardır. Bu tutara 500 € ev kirası 140 €’da elektrik, su, internet, ısınma ücretini eklediğimizde 1000 € aylık zaruri gideriniz olur. Asgari ücretle çalışan biri iseniz geriye elinize 500 € kalır ve bu bir ayınızı Almanya’da idare edebilmek için ideal bir paradır.

Almanya’da Özel Giderler

Almanya’da yaşam giderleri hesaplaması yaparken hesaba almamız gereken dışarıda yaptığımız harcamalara değinecek olursak, bir restoranda ortalama harcayacağımız tutar:

Pahalı olmayan bir restoranda;

 • 2 kişi için yemek tutarı 45 €’dur

Mc Donalds’da yapacağınız tek kişilik bir harcama 7 €’dur

Barlarda ve kafelerde tüketeceğiniz içeceklerin ortalama fiyatları ise şöyledir:

 • Yerli fıçı bira 50 cl 3,50 €
 • Yabancı bira 33 cl 3 €
 • Cappuchino 2,66 €
 • Kola 33 cl 2,25 €
 • Su 33 cl 1,82 €

Bir akşam dışarıda yemek ve eğlenmek isteyerek bir restorana ve bara gidip yemek yiyip iki bira içmeniz size kişi başı 15 €’ya mâl olur.

Almanya’da Ulaşım Masrafları

Almanya’da yaşam giderleri konumuz içerisinde yer alması muhtemel ulaşım giderlerini ortalama ücretler üzerinden aşağıda belirttiğimiz gibidir.

Ulaşım giderleri:

 • Toplu taşımalarda tek yönlü bilet 2,60 €’dur
 • Aylık ulaşım kartı 69 €’dur
 • Taksi ücreti km başına 2 €’dur
 • Taksi ile asgari bir saatlik yolculuğunuza şoförle anlaşarak 30 € – 50 € arası ödeme yaparsınız
 • Aracınızla yolculuk etmek isterseniz benzinin litresine ise 1,37 € ödersiniz

Almanya’da Giyim Masrafları

Almanya’da en çok bütçe ayırmanız gereken durum kıyafet alışverişi olacaktır. Ayakkabı ve kıyafet ücretlerinden bahsedecek olursak asgari fiyatlar aşağıdaki gibidir:

 • Kot pantolon (Levis) 76 €
 • Yazlık bir kıyafet (Zara – H&M) 32,40 €
 • 1 çift Nike spor ayakkabısı 83,50 €
 • 1 çift erkek deri ayakkabısı 103,40 €

Sürekli kıyafet ve ayakkabı alışverişi yapmayacağınız için belirli dönemlerde bu ihtiyaçlarınızı rahatlıkla giderebilirsiniz.

Almanya’da asgari ücret de alsanız ortalama bir ücret de alsanız zorunlu giderlerinizi karşılamanız ve sonrasında elinizde para kalması olağandır ve bu miktarla bir ayınızı geçirebilirsiniz. Ancak yeteneklerinize güveniyor ve başka işler yapabiliyorsanız boşta kalan vakitlerinizi part-time bir işte çalışarak ekstra gelir elde etmek için değerlendirebilirsiniz. Böylelikle günlük yaşamınızı daha rahat bir hale getirebilirsiniz.

Almanya’da bir gurbetçiyseniz ve iş arıyorsanız iş bulma konusunda bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Çünkü işi nerede ve nasıl arayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz.

Herhangi bir işte çalışabilmek için öncelikli olarak Almanca biliyor olmanız gerekmektedir. Eğer Almanca bilmiyor iseniz uluslararası geçerliliği olan İngilizceyi iyi derecede biliyor olmalısınız. Almanya büyük bir ekonomik güce sahiptir ve dünya sıralamasında beşincidir. Almanya yabancılar için de birçok iş imkanı sağlamaktadır. Almanya’da Almancanın yanı sıra İngilizce bilen eleman ilanlarına da rastlamak mümkündür.

Almanya’da nasıl iş bulunur?

Almanya’daki iş ve işçi bulma kurumları kendilerine başvuruda bulunan her bireye bağlantılı oldukları özel kurum ve devlet daireleri aracılığıyla kısa sürede istihdam imkanı sağlamaktadır.

Almanya’da kalifiye çalışanlar konusunda bazı eksiklikler yaşanmaktadır. Almanya’da nasıl iş bulunur diye düşünceleri olanları aydınlatmak için söylememiz gerekir ki Almanya’nın vasıflı çalışanlara ihtiyacı var. Örneğin; donanımlı bir geçmişe, iyi iş tecrübesine ve de yüksek puanlı bir üniversite diplomasına sahipseniz Almanya’da iş bulmanız zor olmayacaktır. Sağlık çalışanları ve her alandaki mühendisler konusunda Almanya’nın dışarıdan çalışan alma olanağı vardır.

Aynı zamanda Almanya’da uluslararası kapsam da istihdam imkanı olan büyük firmaların fabrikaları da yer almaktadır. Bu fabrikalarda da işçi olarak çalışabilme olanağınız bulunmaktadır. Bu firmalara örnek verecek olursak; BMW , VW, Man gibi otomotiv firmaları giderek büyümekte ve işçi alımı yapmaktadır. Diplomanız da mekanik, elektronik bağlantılıysa ya da mühendislik ile ilgili ise bu firmalarda üst kademe mevkiinde olma imkanına da sahip olabilirsiniz.

Alman iş çevresi ve işletme kültürü

Öncelikli olarak Almanya’da nasıl iş bulunur? sorusunun cevabını geniş bir çevre araştırması yaparak çözüme ulaştırabilirsiniz. Almanya’da genel geçerliliği olan bir işte çalışma süreniz haftalık 38 saatin üzerinde olur ve yılda tahmini 20 gün izin hakkınız olur. Almanların iş disiplini ve hiyerarşik yapı gözetmesi Türkiye’de ki sistemin aksine daha katıdır.

Yıllık planlı çalışma takvimleri vardır ve bunun dışına çıkmazlar, eksiğine de müsaade etmezler. Almanya’da işini eksiksiz yapan her zaman 1 -0 galip durumdadır ve imkanlarını da eksiksiz kazanır. Çalışan personel asla göz ardı edilmez. Zaman Alman iş kültüründe çok önemli bir kavramdır çünkü Almanlar çok kuralcı ve dakiktirler.

Almanya Çalışma Vizesi ve Oturma İzni

Eğer bir Avrupa Vatandaşı iseniz Almanya’da çalışmak ve yaşamak için bir vizeye ya da izne ihtiyaç duymazsınız. Sadece Almanya’ya yerleşmeye ve hayatınızı orda devam ettirmeye karar vermişseniz 3 ay içerisinde bulunduğunuz eyaletin ilgili birimine giderek ikametinizi bildirmeniz gerekir.

AB vatandaşı değilseniz ve farklı ülkeden gelip Almanya’da bir iş kurmak ya da Almanya’da çalışmak istiyorsanız; öncesinde ülkeye gelmeden bulunduğunuz ülkedeki Alman Konsolosluğu’na giderek bir vize başvurusunda bulunmanız ve bu başvuruda orada çalışmak ve oraya yerleşmek istediğinizi belirtmeniz gerekir.

Almanya’da çalışabilmek için konuşulması gerekli diller

Almanya’da nasıl iş bulunur? başlıklı yazımızın içeriğindeki en önemli kısım iş bulmanın yanı sıra o işte nasıl çalışabileceğinizdir. Yabancı bir ülkede herhangi bir yabancı dil bilmeden çalışmanız olasılığı sıfırdır. En azından uluslararası geçerliliği olan İngilizceyi bilmeniz gerekmektedir. Tabii ki o da her iş sahasında iş bulabileceğiniz anlamına gelmez. Almanya’da işletmelerin %90 ı kendi dillerinin konuşulmasını tercih ederler. Ancak İngilizce biliyorsanız, hiç dil bilmeyen birinden öndesiniz demektir.

Almanya’da iş bulma

Yerel iş bulma acenteleri aracılığıyla ya da internet üzerinden iş başvurularında bulunabilirsiniz. Köklü kurumların bireysel web sayfalarını ziyaret ederek de kariyer imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Gurbetçiler için artık Almanya’da yabancı dil şartı getirilmiştir ve Almanya’da çalışmak istiyorsanız İngilizce ya da Almanca dillerinden en az birine hakim olmak durumundasınızdır.

Almanya İş Başvurusu

Bir iş başvurusunda bulunmadan önce bu işi nasıl yapabilirsiniz, yeterlilikleriniz nelerdir, iş size uygun mu ve de çalışma süreniz boyunca ihtiyacınız olan dil nedir bunları göz önünde bulundurmalı ve bu şekilde başvuru yapmalısınız. Aksi taktirde başvurunuz kabul görmez.

Şirketle anlaşmış iseniz mesleki yeterliliğiniz var ve aynı zamanda İngilizceniz varsa, Almancayı öğrenmeniz konusunda şirket sizi bir kursa yönlendirecektir. Bu da sizin için bir avantaj olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir