Amazon’da Satacağınız Ürünleri Nasıl Fiyatlandırabilirsiniz?

Bu yazı http://www.yeniisfikirleri.net sitesinden alınmıştır.

 

Satmaya karar verdiğiniz ürünleri nasıl fiyatlandıracağınıza da karar vermeniz gerekir.  Fulfillment by Amazon (FBA) programıyla satış yaparken yine bu programı kullanan satıcıların fiyatlarına benzer fiyatlar belirlemek daha iyi olacaktır.

Aşağıdaki örneği inceleyelim. (Fotoğrafı büyütmek için üstüne tıklayınız.)

Bu ekran görüntüsüne ulaşmak için aynı ürün için diğer satış ilanlarını görüntülemelisiniz. Bunun için “used & new” bölümüne tıklamanız yeterli olacaktır. # ifadesi de aynı ürünü kaç satıcının sattığını gösterir.

Bu örnekte Amazon Prime’a uygun ve sıfır ürünleri listeledik. Satmayı düşündüğünüz ürünü durumuna ve gönderi koşuluna uygun bir filtreleme yapmanızı tavsiye ederiz. Yani ikinci el bir ürün satacaksanız aynı ürünün ikinci el fiyatlarına bakmalısınız.

Yukarıdaki örnekte çabuk satış yapmak istiyorsanız 41 dolar ila 41.41 dolar arasında bir fiyatlandırma yapmalısınız.

Ürünleri fiyatlandırırken rakiplerinizden daha düşük bir fiyat belirlemeyi pek tavsiye etmiyoruz. Zira bu durum rakiplerin de fiyat düşürmesine yol açar ki bu durum bu ürün için kar marjını çabuk bir biçimde düşürür. Yani bindiğiniz dalı kesmiş olursunuz…

Agresif bir yöntem izlemek istiyorsanız aynı ürün için belirlenen en düşük fiyatı tercih edebilirsiniz.

Eğer agresif bir yöntem izlemek istemiyorsanız belirlenen ürün için en düşük fiyattan %1 daha yüksek bir fiyat belirleyebilirsiniz.

Bu örnekte ürününü acilen satılması gerekmiyorsa 46.52 ila 49.95 arası bir fiyat belirleyebilirsiniz.  Satacağınız üründe farklı fiyat aralıkları varsa bu farkın üst bandına doğru bir fiyat belirlemek daha iyi olur.

Amazon üzerinde deneyim kazandıkça fiyatlandırma konusunda da daha uzmanlaşırsınız, ancak bu bilgiler sizin için iyi bir başlangıç olacaktır.

 

Satacağınız Ürünleri Amazon Deposuna Nasıl Gönderebilirsiniz?

Satacağınız ürünleri buldunuz, Amazon satıcı açtınız…

Şimdi bu ürünleri Amazon depolarına göndermeye geldi.

Amazon FBA, tam anlamıyla bir lojistik devidir. Dünyanın pek çok noktasındaki depolarında milyarlarca ürünü muhafaza edilir ve bu ürünler satılınca paket, kargolar ve faturalandırır.

Amazon FBA’nın satıcılara iki türlü maliyeti olabilir. Bunlar gönderinin büyüklüğü ve depoda tutulma süresi olmak üzere ikiye ayrılır. Birincisinde ürünün türü, boyutu, ağırlığı rol oynar. İkincisinde ise ürünün Amazon rafların kalma süresi etkilidir. Standart ücrete ek olarak Amazon depolarında 6 aydan fazla kalan ürünlere ek ücretlendirme olabilir.

Peki bu süreç nasıl işler?

Öncelikle Amazon satıcı hesabınıza girmeli ve aşağıdaki adımları izlemelisiniz?

 • Inventory kısmından “Manage FBA Inventory” ifadesine tıklıyorsunuz.
 • Daha sonra “Action on 1 selected” ifadesine tıklıyorsunuz.
 • Sonra ise send/replenish’e (gönder/ikmal et) tıklıyorsunuz.

 •  Eğer ürününüz Amazon’da listeleniyorsa yapmanız gereken tek şey “Send Inventory”e tıklamak. Böylece ürünü Amazon depolarına gönderme süreci resmen başlar.

 • Bu ekrana ulaştığınızda “Create a new shipping plan” seçeneğinini seçili olmasına özen göstern. Ayrıca “Case-packet products” ifadesi de seçili olursa aynı pakette birden fazla aynı üründen göndermeniz mümkün olur.
 • Continue to shipping plan ifadesine tıklayarak kargolama sürecine devam edin.

 • Bir sonraki ekranda Amazon deposuna göndereceğiniz ürün miktarını girmeniz istenir. Bir kutuda 10 adet telefon kılıfı gönderecekseniz “Units per case” ifadesine 10, number of cases ifadesine de 1 yazmalısınız. Yani 1 kutu içinde 10 ürün…

Şimdi sıra ürünleri hazırlamaya geldi. Ürünleri polietilen poşetin içine koymalısınız. Bunun nasıl yapıldığını aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz

 • Ürünü doğru biçimde hazırladıktan sonra devam edebilirsiniz. Şimdi sıra ürünü etiketlemeye geldi. Bunu evde yapabileceğiniz gibi Amazon’a da bırakabilirsiniz, ancak bunun için size bir ücret çıkaracaklardır. Eğer bunu Amazon’un yapmasını istiyorsanız “Who labels?” ifadesini “Apply to All” olarak işaretleyin. Bunun nasıl yapılacağını da aşağıdan izleyebilirsiniz.
 • Basılan etiketleri ürünlere yapıştırın. Daha sonra bu barkodları, barkod okuyucuyla okuyup doğru çalıştıklarından emin olun.
 • Gönderinize bir ad verdikten sonra “Approve shipment” diyerek kargoyu onaylayabilirsiniz. Gönderiniz oluşturulmuş durumdadır. Bir sonraki sayfada “Work on shipment” ifadesine tıklayarak detayları düzenleyebilirsiniz. Burada UPS ya da Fedex seçenekleri çıkar. Tüm ürünün tek bir pakette mi yoksa her ürünün kendi paketinde mi olduğu gibi sorulara yanıt vermeniz istenir. Ürünün kaç kilo geldiğini ve boyutlarını yazmanız gerekir. Bu bilgileri girdikten sonra “Confirm” diyerek tüm süreci tamamlayabilirsiniz.

 • Daha sonra kargo ücretini girdiğiniz bilgiler doğrultusunda hesaplamanız gerekir. Koşulları kabul ettiğinizi bildirerek “I agree to the terms and conditions” ürün için sizden kesilecek kargo parasını ödersiniz. 24 saat içinde bu ödemeyi iptal etme opsiyonunuz vardır.

 • Daha sonra kutuların üstüne etiket yapıştırmanız gerekir. Göndereceğiniz paket şöyle görünmelidir. Siyah bölgelerde etiketler olmalıdır yani.

Bu noktada ürünü size belirtilen Amazon deposuna göndermekten başka bir işlem kalmamıştır.

 

Sonuç

Bu yazıda Amazon’da satış yapmak için bilmeniz gereken en temel konuları ele aldık.

Eğer bu fikir aklınıza yattıysa denememeniz için hiçbir sebep yok. Perakende arbitrajı stratejilerini deneyebilir, farklı ürünleri satışa çıkarabilirsiniz.

Fakat her şeyden önce gerçekçi beklentilere sahip olmanız gerekiyor. Bir gecede zengin olma hayali kurmadan, sistemi anlamaya çalışmalı ve deneyim elde etmelisiniz.

Eğer bu işe ciddi mesai harcar, yavaş hareket eder ve Amazon’un sistemi hakkında ne kadar çok şey bilirseniz emeğinizin karşılığını fazlasıyla almanız gayet mümkün…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir