Amazon’da Satılacak Ürün Seçiminde Dikkat Edilecekler

Bu yazı http://www.yeniisfikirleri.net sitesinden alınmıştır.

 

Amazon’da satmak için ürün ararken dikkat etmeniz gereken pek çok husus bulunuyor. Şimdi gelin bu konuya biraz daha detaylı bakalım.

 

1. Sadece Talep/Satış Oranına Odaklanmayın

Bir ayda binlerce satılan spesifik bir ürün bulduysanız heyecanlanmanız normal. Ancak talep/satış oranı büyük resmin sadece bir parçası. Buna ek olarak rekabet, maliyet, dönemsellik, kar marjı gibi konulara da dikkat etmeniz gerekir.

Bunun için incelediğiniz ürünün fırsat skoruna da bakmanız icap eder. Amazon’da satmak için ürün ararken Google Chrome’a yükleyeceğiniz Jungle Scout eklentisi, ürünün fırsat skorunu gösterir. 7’den yüksek skora sahip olan ürünler, satmak için idealdir.

 

2. Ürün Kategori Şartlarını İyi Okuyun

Şahane bir ürün buldunuz. Amazon’da bu ürünü satıp feci para kırmak istiyorsunuz. Harika!

Ama bu ürünün tabi olduğu kategoride bazı kısıtlamalar olabilir.

Örneğin; tehlikeli ürün kategorisi Amazon’un önem verdiği bir kategori. Zira burada satılan ürünler nedeniyle Amazon’a binlerce dava açılıyor. Bu nedenle bu kategoride ürün satmak için Amazon’dan izin/kabul almanız gerekiyor. Kozmetik, gıda ve hatta oyuncaklar bu kategoriye girebiliyor.

Bu nedenle satmak istediğiniz ürünü tedarik etmeden ve Amazon deposuna göndermeden önce bu ürünü Amazon’da listeleyin. Amazon’da satmanıza izin verilmeyen bir ürüne yatırım yapmak, para kaybetmenizle sonuçlanabilir maalesef.

 

3. Dönemselliğe Dikkat Edin

Satmak için bir ürün incelerken sadece satış rakamına odaklanmayın. Ayrıca yaz mevsimi ya da kış mevsimine özgü ürünlerin bu mevsimlerde daha çok satılacağını da unutmayın. Örneğin Haziran’ın 15’inde kar lastiği satışı yaparsanız en az Ekim ayına kadar pek bir şey satamazsınız.

Belli mevsimlerde daha çok satan ürünleri Amazon’da satabilirsiniz, ancak 4 mevsim talep gören ürünlerden satmanız, kazancınızın dengeli olması bakımından daha iyi olur.

 

4. Tek Bir Ürünle Yetinmeyin

Amazon’da belli bir marka adıyla satış yapacağınız zaman bir anlamda marka kuruyorsunuz demektir. Yani Çin’den aldığınız ürünlere logo ve marka adı bastırmak yeterli olmayabilir. Buna ek olarak markanıza belli bir müşteri kitlesi kazandırmalı, onlara çeşitli ürünler sunmalısınız.

Bu işe yeni başladığınızda belki tek bir ürün yeterli olacaktır, ancak zamanla işinizi ve kazancınızı büyütmek için ürün gamınızı artırmaya çalışmalı, insanlara farklı opsiyonlar sunmalısınız.

 

5. Rakiplerinizi ve Genel Manzarayı Takip Edin

Amazon’da satış yaparken en sık yapılan hataların başında akla yatan bir ürün bulup Amazon’da listeledikten sonra bu ürünle ilgilenmeyi bırakmak ve başka ürünlere odaklanmaktır. Ancak Amazon sürekli değişen bir organizmadır. Sizin Amazon’a gönderdiğiniz ürünlere 30-60 gün içinde neler olabileceğini kesin bir şekilde bilemezsiniz. Bu nedenle sürekli olarak ürünlerinizin durumu takip etmeniz gerekir.

Karpuz doğrayıcı satmaya karar vermiştim. Bir plastik atölyesinde bu ürünü yaptırdım. Ancak yapım aşamasında bu ürünün benzerinden satan 200 satıcı türedi Amazon’da. Fakat ben o ürünün Amazon’a girip girmediğini kontrol ettiğim için gereken önlemleri almayı başardım. Bu ürünleri Amazon’da değil de yerel bir markette satmaya karar verdim. Eğer bu karpuz doğrayıcıları Amazon deposuna gönderseydim ve 200 satıcının içinden sıyrılmam pek de mümkün olmazdı.

Yani bir ürünün Amazon’da nasıl bir performans izlediğini, kaç satıcının bu üründen sattığını yakinen takip etmeniz büyük önem taşır. Aksi halde boş yere masraf yapabilir, satması çok zor ürünlere binlerce lira yatırım yapma tehlikesi yaşayabilirsiniz.

 

6. Özgün ve Dikkat Çekici Olun

Birkaç yıl önce spesifik ve niş ürün bulmak epey kolaydı. Başarılı satıcıların sattıkları ürünleri satmak oldukça iyi bir yöntemdi. Bu ürünleri tedarik edip kendi markanızın adıyla satmak oldukça karlı bir işti. Bu nedenle ilk sayfada birbirinin kopyası pek çok ilan vardı. Tabii bu durum Amazon’un işine gelmediği için algoritmasını değiştirdi.

Amazon’un yeni A9 algoritması ürünleri sıralarken farkları gözetiyor ve birbirinin aynısı ilanları sıralamada geriye itiyor.

Amazon’da ürün araştırması yaparken satacağınızın şeyi fark edilebilir olmasına özen gösterin. Bu noktada Seth Godin’in “mor inek” örneği size fikir verebilir.

Şehirler arası bir yolda araba sürüyorsunuz diyelim. Yolda siyah bir inek gördünüz ve “Aaaa inek” dediniz. Ancak yol boyunca birden fazla inek görünce ineklere karşı algıda seçiciliğiniz yavaş yavaş ortadan kalkar.

Ancak siyah ineklerin arasında mor bir inek gördünüz! Hayatınızda daha önce böyle bir şey görmemiştiniz! Böyle bir durumda muhtemelen arabayı sağa çeker, mor ineğin fotoğrafını çeker ve hatta bu mor inekle selfie çekip Instagram’a yüklersiniz.

İşte Amazon’da bu tür ürünler satmalısınız. İnsanlar gördüğü zaman heyecanlanmalı ve arkadaşlarına bu ürünün linkini göndermeli…

 

7. Doğru Ürünü Bulan Tek Siz Değilsiniz

Bazen dünyanın en şahane ürününü bulduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak bu fikre yatırım yapmadan önce birkaç hafta bekleyin. Genel manzarayı seyredin ve ürünün Amazon’daki durumunu düzenli olarak takip edin.

Yine karpuz doğrayıcı örneğini vereceğim kusura bakmazsanız…

Ürünün takibini yapmasaydım ve birkaç hafta beklemeseydim o zamanlar Amazon’un ve dünyanın en havalı-en viral ürünü olduğunu düşündüğüm karpuz doğrayıcısının benden başka 200 kişi tarafından da satıldığını görmüş olacaktım. Yani amiyane tabirle elimde patlayacaktı her şey.

Amazon’un işini bilen kişilere sağlam paralar kazandırdığını kabul ediyorum, ancak bir gecede, tek bir ürünle zengin olmanız mümkün değil. Amazon’da ve iş hayatının genelinde acele edenler değil; sabırlı olanlar başarılı olur…

 

8. Yatırım/Kazanç Oranını İyi Takip Edin

Amazon’da bir günde 100 ürün satıyor olun. Ancak kar marjınız çok düşükse yatırımınızın karşılığını almanız çok uzun sürer.

12 dolarlık elma doğrayıcı ve 50 dolarlık bambu salata tahtasını karşılaştıralım.

İlk bakışta elma doğrayıcı daha iyi gözüküyor değil mi? Aylık 1000 elma doğrayıcı satınca 12000 dolar kazanırsınız. Aylık 50 tane bambu tahta satınca da 2500 dolar kazanırsınız.

Elma Doğrayıcı

 • Bir ayda ortalama 1000 elma doğrayıcı satılıyor.
 • Bir tanesinin size maliyeti 3 dolar.
 • 3 aylık satış için ortalama 3000 tane elma doğrayıcı almanız lazım. Bu da size 9000 dolar maliyet çıkarır.
 • Amazon’da bir elma kesici ortalama 12 dolardan satılır.
 • Amazon %15 kesinti yapar ve 3 dolar da kargoya keser.
 • 12 ay sonunda elma kesiciden 144.000 dolar para kazanırsınız.
 • Amazon kesintisi, maliyet vs. derken elinize toplam 7200 lira para geçer.
 • Yani yatırım karlılığı %80‘dir. Fena değil…

Bambu Salata Tahtası

 • Bu üründen aylık ortalama 50 tane satılıyor.
 • Birim maliyeti 10 dolar.
 • 3 satış için 150 tane bambu tahtaya gerek var. Bunun maliyeti de 1500 dolar. Ancak bu üründen en az 200 tane gönderebiliyorsunuz. Bu nedenle 200 ürün için 2000 dolar harcama yapmanız lazım.
 • Amazon’da satış fiyatı ortalama 50 dolar.
 • Reklam için satış fiyatının %20’si gibi bir rakam harcamanız gerekiyor.
 • Amazon %15 kesiyor ve 7 dolar da kargo tutuyor.
 • 12 ay boyunca bu üründen 30.000 dolar elde edersiniz.
 • Amazon kesintisi, kargo, üretim maliyeti gibi şeyler çıkınca elinize net 9330 geçer.
 • Yatırımın karlılık oranı ise tam %465!

Şimdi siz söyleyin %80 kar mı? %465 kar mı?

Tabii ki bambu kesme tahtası açık ara tercih edilmesi gereken bir ürün. Hem daha çok kazanırsınız hem de daha az yatırım yapmış olursunuz. Diğer bir ifadeyle daha az para bağlar, daha çok para kazanırsınız.

Size bir tavsiye: Başlangıçta yaptığınız yatırımın en az 4-5 katı kazanç sağlayacak ürünler satmaya çalışın…

 

9. Peşinen Bir Pazarlama Stratejisi Geliştirin

Amazon’da yapacağınız satışlarda pazarlama çok büyük bir faktördür. Satış yapmak için ürün araştırması esnasında bir yandan da pazarlama meselesine odaklanın.

Amazon’un tıklama başı maliyet bazlı reklam uygulaması oldukça iyidir. Sadedir, şıktır ve ucuzdur. Amazon’da yapacağınız reklamın geri dönüşünü düşününce bedavadır adeta. Ancak tüm elmaları aynı sepete koymak da doğru olmaz..

Eğer Amazon’da başarılı olmak istiyorsanız Amazon dışında da pazarlama yapmanız gerekir. Bunun için başarılı stratejilerden bazıları;

 • Kickstarter ve kitle fonlaması siteleri üzerinden ürününüzün tanıtımını yapmak,
 • Sosyal medya ve özellikle Instagram’ı verimli ve etkili kullanmak,
 • Ünlü vlogger, Youtuber ve fenomenlere ürünlerinizi gönderip onların da takipçileriyle paylaşmasını sağlamak,
 • Zaman zaman kendi takipçilerinize ücretsiz olarak bu üründen hediye etmek…

 

10. Bir An Evvel Harekete Geçin

Sonuncu ve en önemli madde: Eyleme geçin! Amazon deryasında bir damla olduğunuz için bu sizin gözünüzü korkutabilir. Fakat eyleme geçmeden de hiçbir şey elde edemezsiniz.

Amazon ürün araştırması yaparken çanta satın aldığım imalatçı, benim istediğim deri türünün bittiğini söyledi ve başka bir deri türüyle değiştirdi. Bu olay o zaman benim için büyük bir şok yaratmıştı.

Ancak devam etmeye, pes etmemeye karar verdim. Çantalar elime ulaştı, ben de onları Amazon deposuna gönderdim. Tam 5 gün içinde imalatçıya ödediğim parayı amorti ettim ve kar etmeye başladım. Belki en kazançlı satışım olmadı, ancak yine de Amazon’da tutunmamı sağlayan bir örnek olması açısından önemliydi.

Bu nedenle ilk ürünüzü satana kadar sebat edin. Daha sonra bu işten keyif alacak ve para kazanacaksınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir