Amerika Göçmenlik Şartları. Amerika’ya İltica Etmek

Amerika Göçmenlik Şartları. Amerika’ya İltica Etmek

Bu yazı kariyerfikirleri.com adresinden alınmıştır.

İnsanlar, birçok nedenlerden dolayı yaşadığı ülkeyi terk edip başka bir ülkede yaşamını devam ettirmek isteyebilmektedir. Özellikle yaşam kalitesi yüksek ülkeler bu konu ile alakalı birçok başvuru almaktadırlar.

Amerika bu ülkelerin başında kendine yer bulurken, diğer ülkelerin aksine şartları biraz daha zorlu olabilmektedir. Amerika’da yaşam hakkı elde etmeniz için Green Card sahibi olmalısınız. Bunun için yerine getirmeniz gereken bazı şartlar bulunmakta.

Amerika Göçmenlik Şartları

Amerika sınırları içerisinde bir şirkette iş bularak, onların size kefil veya aracı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tarz şirketler genellikle sorumluluk altına girdikleri için büyük şirketler olmaktadır.

Amerika göçmenlik şartları arasında özel iş kategorileri denilen bir bölüm yer almaktadır. Bu kısım Amerika’nın göçmenlik bürosu sitesinde belirli aralıklar ile güncellenmektedir. İçeriği ise, site içerisinde yer alan birtakım işlerden birinin kriterlerini yerine olmanız gerekmektedir.

Amerika göçmenlik şartları arasında yer alan bir diğer seçenek ise, yatırım yapmaktır. Bu yol epey para harcamanıza neden olacaktır. Amerika bu yol ile her yıl 10 bin göçmen kabul etmektedir. Sizden istenilen ise 500 bin ile 1 milyon dolar arasında değişecek bir miktar para ile en az 10 kişiye istihdam sağlamanızdır.

Amerika’ya Hangi Yollar İle Gidilebilir?

Amerika’nın Türkiye elçiliği sitesini ziyaret ederek gerekli bilgilere ve detaylara ulaşabilirsiniz.  Site içerisinde 5 farklı yol ile göçmenlik vizesi alabilirsiniz. Sizin için en uygunu seçmek ve büyükelçilikten randevu almak tamamen size kalmış.  Göçmenlik vizesi için tercih edilebilecek yollar şu şekildedir;

  • Aileye Dayanan Göçmen Vizesi
  • Nişanlılık Vizesi
  • İşverene Dayanan Göçmen Vizesi
  • Green Card Çekiliş Vizesi
  • Geri Dönmekte Olan Yerleşik Yabancı Müracaatları

Kimler Göçmenlik Başvurusu Yapabilir?

Amerika göçmenlik şartları her insanın başvuru yapmasını azaltması amacı ve belirli kriterlerde insan potansiyeline kavuşmak amacı ile uygulanmaktadır.

Eğer göçmen olmak istiyor iseniz, en az lise mezunu, son 5 yıl içinde minimum 2 yıllık iş tecrübeniz olması gereklidir. İngilizce bilmek zorunlu olmamak ile beraber sizin orada yaşamanız ve iletişim kurmada zorluk yaşamamanız adına oldukça önemlidir. Göçmenlik vizelerinde sorulabilecek, Amerika için savaşır mısınız gibi bazı sorulara da hazırlıklı olmanızda fayda olacaktır.

Amerika Göçmenliği için Gerekli Belgeler Ve Sürecin İşleyişi

Amerika’ya göçmenlik için başvurmanız ve sürecin işleyişi oldukça sıkı takip etmeli ve bu süreçte oldukça sabırlı olmalısınız. İlk yapmanız gereken kısım büyük elçilikten randevu almak ve gerekli belgeleri yanınızda getirmenizdir. Gerekli belgeler şu şekildedir;

  • I-134A Formu (Bu formu tamamen ve eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız)
  • Dekont (Ödeme yaptığınızı gösteren belge)
  • Uçuş kartı, bilet (Amerika’dan son çıkış yaptığınıza dair kanıt niteliği taşıyan belgeler)
  • 2 Adet Fotoğraf (Güncel olmalıdır)

Sürecin tamamlanması süresi konusunda kesin bir zaman aralığı bulunmamakla ile beraber, bu durum sizin niteliğinize göre kısalıp uzayabilmektedir. Başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde, PTT adresinize Seyahat folyonuz teslim edilecektir.

Amerika’da Maaşlar. Amerika’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri

Amerika’da eyaletlere ve şehirlere göre aynı işte çalışılmasına rağmen farklı maaş uygulamaları ile karşılaşmak mümkündür. Asgari ücret de her eyalette farklı bir şekilde uygulanmaktadır.

Genel olarak çalışmayı seven, tembel olmayan insanlar için Amerika’da hep bir şans vardır. Fırsatlar ülkesi olarak bilinen Amerika Birleşik Devletlerinde birçok kişi part time olarak ikinci bir işte çalışabilmektedir.

Kimi zaman birinin ikinci bir işte çalışması için mensubu olduğu firma dahi iş bulmasına yardımcı olmaktadır. Üniversite öğrencileri genelde akşamları part time olarak çalışmakta ve okul masraflarını bu şekilde çıkarmaktadır. Çalışmanın bir kültür olarak algılandığı bu ülkede paraya fazla ihtiyacı olmayan üniversite öğrencileri bile çalışmayınca yadırganabilmektedir.

Amerika’da Asgari Ücret

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Amerika’da da asgari ücret uygulaması mevcuttur. Ancak eyalet sistemi ile yönetildiğinden dolayı federal hükumet tarafından belirlenen asgari ücret tutarının uygulanıp uygulanmayacağı veya daha mı düşük yada yüksek seviyede uygulanacağı eyalet hükumetlerinin vereceği karara bağlıdır.

Federal hükumetin 2020 yılı için belirlediği asgari ücret saatlik 7.50 Dolar’dır. Haftalık yasal çalışma süresinin 40 saat olduğu düşünüldüğünde aylık asgari ücret yaklaşık 1200 Dolar seviyesindedir. Eyaletlerdeki asgari ücret uygulamasının belirlenmesinde tamamen eyaletteki ekonomik durum ve işveren lobisinin faaliyetleri etkili olmaktadır.

Asgari ücretin eyaletlere göre değişimi incelendiğinde en yüksek ücret California eyaletinde 11 Dolar olup en düşük ücret ise 5.15 Dolar ile Wyoming eyaletindedir. Genel olarak ekonomik yoğunluğun yaşandığı eyaletlerde asgari ücret diğer bölgelere göre daha yüksektir. Bu durum örneğin Kocaeli’de aylık 2000 TL alan bir asgari ücretli çalışanın Mardin’de 1800 TL maaş alması gibidir.

ABD’de benimsenen farklı asgari ücret uygulaması sayesinde sanayinin daha az yoğun olduğu eyaletlere yatırım yapılması ve buralardaki ucuz iş gücü nedeniyle istihdam alanları yaratılması hedeflenmektedir.

Amerika’da 13 eyalet asgari ücreti 7.5 Dolar, 30 eyalet 7.5 Dolar’dan yüksek, 2 eyalet 7.5 Dolar’dan düşük uygulamaktadır. 5 Eyalet ise hiçbir şekilde asgari ücret politikası uygulamamaktadır.

Amerika’da Maaşlar

Öncelikle Amerika’nın en çok kazanan meslekleri arasında doktorluk ve özellikle cerrahlık ilk sırada yer almaktadır. Bunun yanında üniversite diplomasına ihtiyaç olmadan çalışılabilecek işlerde de hayatınızı rahatça idame edebileceğiniz ücretler alabilirsiniz.

Örneğin Amerika’da bir tır şoförü ortalama 4400 Dolar maaş almaktadır. Üstelik bu ülkede tır şoförü olmak için sadece 6 haftalık bir kursa gitmeniz yeterli. Kurs maliyeti de ortalama 10.000 Dolar’dır. Otobüs şoförü maaşları şehirden şehre değişmekte olup ortalama 3400 Dolar’dır. Vasıfsız bir işçinin ülke genelinde ortalama maaşı 2700 Dolar. İnşaat işlerinde tecrübe sahibi bir işçinin maaşı ortalama 2800 Dolar, boyacının maaşı 2900 Dolar, çatı ustasının ve demir işçisinin maaşı 2850 Dolar’dır.

Tekniker maaşları çalışılan şirkete göre farklılıklar gösterse de saat ücretleri 20-25 Dolar arasındadır. Haftada 40 saat çalışan bir tekniker genel olarak 3200-4000 Dolar arasında bir maaş almaktadır.

Amerika’da ne iş yapacak olursanız olun işverenler sizin diplomanızdan, kariyerinizden ve birikiminizden çok iş temponuz ve iş ahlakınız ile ilgilenirler. Bunun sonucu olarak deneyime göre Amerika’da maaşlar artmaktadır.

Her iş için deneyimli olmak ortalama olarak %5 oranında maaşa getiri sağlamaktadır. Bunun yanında çalışacağınız işte hiçbir deneyiminiz yoksa %5 oranında maaşınızın eksileceğini de bilmekte fayda var. Tabi bu eksik farkın iyi bir çalışma ile çok kısa zamanda kapatılabilmesi mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir