Amerika’da Pizzacı Açmak

Bu konu https://parlakfikirler.org sitesinden alınmıştır.

 

Bugünkü konumuz Amerika’da pizzacı açmak! Amerika’da pizzacı açmak demek, İtalya’da makarnacı, Adana’da kebapçı açmak demektir. Yani bunun hem aşina hem de dışlanan bir tarafı olacaktır. Şimdi henüz yazımızın başındayken çift taraflı bir bakış açısıyla böylesi bir işin hem riskli ve eksi yönlerini hem de artı ve pozitif taraflarını ele alalım.

 

Amerika’da pizzacı açmanın riskli ve eksi yönleri nelerdir? 

 • Oradaki kaliteyi yakalamanız son derece önemlidir. Yani adamların memleketine gidip adamların milli yemeği olarak kabul edilecek kadar yaygın ve meşhur bir yemeği yapacak ve onlara satmaya çalışacaksınız. Kulağa ilk başta pek aşina ve kolay gelse de aslında tam aksi durumlar da söz konusudur.
 • Bunu neye benzetebiliriz biliyor musunuz? Bir öğrencinin ara tatilde evine gidip annesini mutfaktan çıkartarak ”sen kaç içli köfteyi ben yapacağım’‘ demesidir bu. Yani en azından başlangıçta böyledir. Zira bir Amerikalıya kendi memleketinde bir Türk olarak pizza satmaya çalışmak, işe en zor yerden başlamak demektir.

 

 • Amerika dışarıdan ne kadar demokratik ve hoş görülü görünse de kendi içinde oldukça milliyetçidir. Sırf bir Türk emekçisi olduğunuz için sizden alış veriş yapmayacak olan hatırı sayılır bir ölçüde kitle olacak. Yani şu tarz cümleler her ülkede mevcuttur zaten. ”Adam gelmiş benim memleketimde, benim yemeğimi bana satıyor.’‘ Bu tür hiddetlenmelere karşı her zamana metanetinizi koruyun. Irkçı söylemler ve ırkçı davranışlar döner dolaşır yine kendini bulur.

 

 • Bazı durumlarda dil de sorun olacaktır. Orada birkaç yıl geçirmeden sadece kağıt üstünde teoride ve ders kitaplarından, dil kurslarından öğrendiğiniz İngilizce ile sizin müşteriniz olacak Amerikalı kitlesiyle anlaşabileceğinizi sanıyorsanız şimdiden söyleyelim. Yanılıyorsunuz. Hem de pek büyük. Bu nedenle bol bol pratik yapmalısınız. Bu pratik alanını da kendi alanınızda sınırlamamalı ve çalışanlarınız Türk ise onlara da aşılamalısınız.

p2

Pizza! Olsa da yesek.

Amerika’da Pizzacı Açmanın Artı Yönleri Nelerdir? 

 • Türkiye’de fast-food olarak neyi görebiliriz? Tavuk döner ve kebap. Hadi yanına bir de lahmacun ekleyelim. Milletlerin genel karakteristik özellikleri olduğu gibi aynı zamanda genele yayılan bir damak zevkleri olur. O damak zevkleri tarihsel sürecin içinde kemikleşir, kronikleşir ve kimi yemekler belli bir noktadan sonra bir ülkenin, bir milletin geleneksel yemeği haline gelir. Bugün Amerika’nın milli yemekleri arasında hamburger ve pizza vardır.

 

 • Dolayısıyla Amerika’da pizzacı açmanın en büyük artı noktası zaten hali hazırda mevcut olan bir geleneğin taşıyıcılığını yapmak olacaktır. Müşteri çekmek gibi bir kaygınız olmayacak. Tabi pizzaların lezzetliyse. Bunun dışında bir Amerika’lı sabah öğlen akşam pizza yeme potansiyelini taşır. Bu da size bol bol gelir ve kar olarak geri dönecek demektir.

 

 • Gıda sektörü, asla ölmeyecektir. Çünkü insanlar günde en az üç öğün yemek zorundadır. Bu, temel ihtiyaçtır. Amerika’nın nüfusuna bir bakalım şimdi de: 324 milyon! Bu Türkiye’nin neredeyse 5 katı nüfus demektir. Nüfus fazlalığı boğaz ve mide fazlalığı demek olacaktır. Amerika’nın taşı toprağı altın olmasa da, yerden göğe kadar fırsatlar ülkesi demektir. Bir ülkenin nüfusu ne kadar fazla, toprakları ne kadar genişse o ülkede o kadar çok para yatıyor demektir. Parayı yattığı yerden çıkmak için Amerika’da pizzacı açmak, son derece makul ve mantıklı bir fikir olarak seçeneklerimizin arasında duruyor.

 

 • Sonuç olarak Amerika, sıfırdan başlayıp milyonlara varan insanların başarı hikayeleriyle doludur. Söz konusu olan ticari alanda gıda sektöründe boy göstermek ve bunu pizza alanında yapmaksa piyasanın kendiliğinden doğurduğu riskli faktörleri en aza indirgemek demektir bu. Amerika’da pizzacı açmak, risksizdir. Bundan daha büyük bir artı yön bilen varsa, beri gelsin.

 

• DÜŞÜK SERMAYELER İLE (2000-3000 TL) YATIRIM YAPMAK MÜMKÜN!

Akıllara hemen Amerika’ya yerleşme ve orada çalışma izinleri nasıl alınır sorusu geliyor. Biz parlak fikirler olarak bu konu hakkında daha önce bir yazı hazırlamıştık. Dilerseniz bu yazımızı okuyarak konu hakkında çok daha bilgili ve öngörülü olabilirsiniz. Türkiye’den Amerika Vatandaşlığı Elde Etme Yöntemleri

Bu makalemizi okuduğunuzda Amerika’da vatandaşlık hakkı almak için izlemeniz gereken tüm yolları öğrenmiş olacaksınız. Amerika’dan vatandaşlık almak, zaten otomatik olarak çalışma ruhsatı da kapmak demek olacaktır. Bir ülke vatandaşlık için ayrı çalışma için ayrı ruhsat istemez.Çalışma ruhsatını kapan daha sonra vatandaşlığa geçiş için başvuruda bulunabilir. Ancak vatandaşlığı alan, zaten tüm hakların en büyüğünü ve en verimli olanını almış demektir.

p3

Pizza, ateşe veriliyor.

Amerika’da Pizzacıya Daha Fazla Müşteri Çekmenin Püf Noktaları 

 • Size hiçbir yerde bulamayacağınız tüyolar vereceğiz şimdi. Başka bir memlekette olduğunuzun bilincinde olmakla başlayabilirsiniz. Zira bir ülkenin şehirden şehre bile nasıl farklılıklar ve devasa ayrımlar gösterdiğini kendi ülkemizden biliyoruz. Davranışlar, şekiller, gelenekler, beslenme alışkanlıkları ve pek tabi algılar. Algı, çok önemlidir. Bir şeyi satmaya çalışırken kazandığınız her ticari başarı aynı zamanda müşterilerinizin algısında da kazanılan bir başarı demektir.

 

 • Pizzacı dükkanınızda mutlaka bir ya da birden fazla Amerikalı çalışan bulundurunuz. Bunun önemini daha ilk günden anlayacaksınız. Onların memleketinde onların insanlarıyla çalışmak size birçok açıdan ciddi manada yarar sağlayacaktır. Bu ülkede yeniyseniz kendi çalışanlarınız üstünden o ülkenin gerçeklerini, zevklerini, yönelimlerini çok rahat bir gözlem arenasında kavrayabilir ve hayata geçirebilirsiniz. Aynı zamanda bu çalışanlardan da fikirsel bazda yardımlar alabilir ve işinizi daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

 

 • Yaptığınız pizzalarda mutlaka Türk lezzetlerine yer verin. Bir deyim vardır ve o deyime oryantalizm denmektedir. Oryantalizm Batı’nın gözünde Türk ve Arap motiflerine olan hayranlık demektir. Sos olsun, etin pişirilme tarzı olsun, pizzanın yanında sunulacak olanlar olsun her şeyiyle Türkiye’den farklı lezzetleri bir Amerikan lezzeti olan pizzanın içine katmayı ve yanına iliştirmeyi ihmal etmeyin.

 

 • Yine aynı şekilde dükkanınızı Türk motifleriyle süsleyin. Halılar, kilimler, duvar resimleri, süslemeler, işlemeler… Her şey ama her şey memleketinizin izlerini taşıyabilir. Yani duvara rastgele pastel boyalarla çizilmiş bir manzara resmi koymak yerine, Türkiye’ye ait bir şehrin ya da görselin fotoğrafını koymak çok daha iyi bir hamle olacaktır. Amerikalılar, bizleri merak ediyor. Türkiye’yi ve Türkleri merak ediyor.

 

 • Dükkanınızda Türk müzisyenleri çalsın. Sadece müziklerinin iyiliği için rağbet edilen yerler vardır. Onlara farklı farklı sanatçılarımızdan farklı farklı ezgiler sunarak, pizzanın yanında iyi bir müzik ziyafeti de çekebilirsiniz. Bu konularda liberal olun ve farklılıklar yaratmaya özen gösterin. Risk almaya değer konulardır bunlar. Hele bir de müşteri sayınızın giderek arttığını görmeye başladıktan sonra.

p1

Türk usulü bol baharatlı bir pizza

Amerika’da Pizzacı Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Belli Başlı Şeyler 

 • Gerekli ruhsatları ve izinleri almayı, zamanında güncellemeyi asla ama asla unutmayın. Sırf bu yüzden dükkanından olan, çalışma ruhsatı elinden alınan, vatandaşlık hakkı ciddi manada krizde olan sayısız yurttaşımız var. Amerika, böyle konularda son derece disiplinli ve kuralcı bir ülke. Yapacağınız bir tarih hatası ya da kasti bir erteleme bile, sonunuz olabilir. Ayrıca hem Türk hem de müslüman kimliğinizle oradasınız. O nedenle gözler sizde olacak. Aman dikkat!

 

 • Son olarak her dükkanda olduğu gibi temizliğe ve ikili iletişime özen göstermeniz sizin ve pizzacınızın yararına olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir