Amerika’ya Yerleşmek için E-2 vizesi mi yoksa EB-5 mi? Hangisi Daha Avantajlı?

Amerika’ya Yerleşmek için E-2 vizesi mi yoksa EB-5 mi? Hangisi Daha Avantajlı?

Bu yazı www.yurtdisinayerlesmek.com adresinden alınmıştır.

Amerika’da yatırım yapmayı düşünenler için E-2 vizesinin avantajları EB-5’e göre daha ağır basıyor. E2 vizesinin başlıca avantajlarını sıralarsak: 

Hızlı Başvuru Süreci

Eğer yatırımcılar için başvuru sürecinin tamamlanma süresi önemliyse kesinlikle E-2 vizesini tercih etmeliler. EB-5 green card başvuruları geçmiş yıllardan beri gelen yığılmalardan dolayı 2 ila 8 yılda sonuçlanırken, E-2 vizesi almak normal şartlarda sadece birkaç ay sürüyor.

Daha Düşük Yatırım Bedeli

EB-5 green card için en az $500,000’ı gözden çıkarmanız gerekiyor. Yatırım yapacağınız bölgeye göre bu rakam $1,000,000’a kadar çıkabiliyor. E-2 vizesi için ise yaklaşık $200,000 hatta daha düşük bir tutar yeterli oluyor.

Yatırım alternatifleri daha çok

E-2 vizesi sahibine yatırımını yönlendirmesi konusunda daha fazla esneklik sağlanır. Diğer yandan EB-5 yatırımcıları ise daha katı bir yatırım değerlendirme sürecinden geçerler.

Daha Esnek Seyahat İmkanı

E-2 vizesi olanların Amerika’da yaşamaları veya ikamet adresi bulundurmaları gerekmiyor. EB-5 green card başvuranlarının ise sıkı ikamet kurallarına uymaları gerekiyor.

Düşük Avukat Masrafları

E2 vizesi masrafları $10,000 ila $20,000 arasında değişirken, EB-5 için $50,000 ila $70,000 arasında ücretler ödemeniz gerekebilir. .

Vergi Avantajı

E-2 vizesine sahip olanların tüm dünya genelinde elde ettikleri gelir üzerinden vergi ödemeleri gerekmez. Bunun için Amerika’da yılda 122 günden fazla kalmamaları yeterlidir. EB-5 green card sahipleri ise tüm dünya genelinde elde ettikleri gelirler üzerinden vergilendirilirler.

Daha Az Evrak İşi

E-2 vizesi süreci boyunca daha az evrak işiyle uğraşırsınız ve yatırımcılara karşı daha esnek uygulamalar mevcuttur. EB-5 green card ise çok daha ayrıntılı ve sıkı denetimden geçmeyi gerektirir.

E-2 Vizesinin Dezavantajları

E-2 vizesi sahibi olanların yatırım sonucunda pasif gelir elde etmeleri mümkün değildir. Diğer bir deyişle E2 vizesi sahibi iseniz kuracağınız şirkette fiilen çalışmanız gerekir. EB-5 sahibi iseniz çalışmanıza gerek yoktur.

E2 vizesinin bir başka dezavantajı ise vizenizi 5 yılda bir yenilemeniz gerekmesidir. EB-5 green card sahipleri ise 10 yılda bir yenileme başvurusu yapmalıdır.

E-2 vizesi Amerikan vatandaşlığına kolay geçiş sağlayan bir yol değildir. Ancak EB-5 sayesinde Amerikan vatandaşlığına geçmek daha standart ve kolay prosedürler sonucunda mümkün oluyor.

Amerika | EB-5 Vizesinin 5 Dezavantajı

Amerika EB5 vizesi diğer alternatiflerle karşılaştırıldığında bazı dezavantajlara sahiptir. Bu dezavantajlardan en önemli 5 tanesini aşağıda sıraladık:

1. Asgari yatırım tutarının $500,000 olması

Bu yüksek bir rakamdır ancak EB-5 vizesi sayesinde göçmen yatırımcı, eşi ve 21 yaşından küçük çocukları için green card alabilmektedir. Birçok yatırımcı aile ve arkadaşlarından borçlanarak bu yatırımı yapmaktadır. EB 5 vizesi için gerekli olan asgari tutarın önümüzdeki dönemde Kongre kararıyla yükseltilebileceğinin altını çizmek isteriz.

2. Yatırımın (işin) başında durmak istediğiniz durumlar

İki çeşit EB-5 programı mevcuttur. Regional Center Program’da yatırımcılar yatırımlarını aktif olarak yönetmezler. Diğer normal programda ise yatırımcılar yatırımın gerektirdiği günlük operasyonlarla ilgilenmek durumundadırlar. Eğer girişimci tarafı ağır basan bir yatırımcıysanız ve yatırımınızın kontrolünüzün altında olmasını istiyorsanız, o zaman normal EB5 programı sizin için uygun olabilir. EB 5 vizesi için başvuru yapmadan önce hangi programın sizin için uygun olduğuyla ilgili araştırmanızı mutlaka yapın.

3. Tamamlanmamış projelere yatırım yapma zorunluluğu

Amerika EB-5 vizesinin başlıca şartlarından biri yatırımcıların sermayelerini yatırımı tamamlanmamış bir proje için kullanmalarıdır. Bu durum her ne kadar ürkütücü gelse de çok iyi araştırma yapıldığı taktirde fazla stres yaratacak bir durum da değildir. Yüksek itibarlı ve geçmişte birçok projeye imza atmış proje geliştiricilerle yola çıkılması halinde riskler asgari düzeye inecektir. EB 5 vizesi yatırımcısının bildiği ve tecrübesi olan bir alanda yatırım yapması risklerin azaltılmasında faydalı olacaktır.

4. Dünya genelindeki gelirinizi beyan etme zorunluluğu

EB-5 vizesi için başvuru yapan yatırımcıların bu sürece başlamadan önce Amerika vergi mevzuatını iyi bilen ve bu konuda tecrübeli avukat veya vergi danışmanından görüş almaları son derece önemlidir.

5. Amerika’da her sene en az 180 gün bulunma gerekliliği

EB-5 vizesi aldığınızda sizden artık vaktinizin çoğunu Amerika’da geçirmeniz beklenmektedir. Ancak sık seyahat ediyorsanız Amerika’ya tekrar giriş izni (re-entry permit) için başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir