Avusturya’da Çalışmak İsteyen Türkler İçin İş İmkanları Ve Maaşlar

Bu yazı https://parasalcozumler.com/avusturyada-calismak-avusturyada-asgari-ucret-maaslar-ve-is-ve-yasam/ sitesinden alınmıştır.

Avusturya’da Çalışmak, Avusturya’da Asgari Ücret, Maaşlar, İş ve Yaşam

Avrupa’nın en önemli ülkelerinden bir tanesi olan Avusturya, oldukça köklü bir devlettir. Gerek insan hakları ve kişisel özgürlükler açısından, gerekse kişi başı düşen yüksek milli geliri dolayısı ile Avusturya’da çalışmak ve Avusturya’da yaşamak birçok kişinin hayalini süslemektedir.

Bu yazımızda, Avusturya’da çalışmak isteyen kişiler için Avusturya’da genel yaşam koşulları, çalışanlar için iş imkanları ve maaşlar, aylık genel harcama giderleri gibi konularda detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Avusturya’nın Genel Özellikleri

Avusturya’da eyalet sistemi vardır ve ülke 9 farklı eyaletten oluşur. Bu eyaletlerde toplam 9 milyon kişi yaşamaktadır. Ülkenin resmi dili Almanca olmasına karşın farklı dillerin konuşulduğu bölgeler de vardır. Ülkenin başkenti ise Viyana’dır ve burası dünyanın en yaşanılabilir kentler listesinde 9 defa zirvede yer almayı başarmıştır.

Ülkenin dini Hristiyanlıktır fakat burada yaşayan önemli bir sayıda Müslümanda vardır. Müslümanların bir kısmı ülkemizden buraya gelmiştir.

Avusturya’da Çalışmak İsteyenler İçin Ülke Hakkında Genel Bilgiler

Avusturya’da çalışmak isteyenlerin bilmesi gereken bazı hususlar vardır. Çalışmak için buraya gitmeden önce bu bilgilerin öğrenilmesi çok faydalı olacaktır. Bu bilgilerden sonra Avusturya’da Türkler için iş fırsatları, çalışma koşulları ve Avusturya’da maaşlar hakkında bilgiler verilmeye çalışılacaktır.

Buraya gelen kişilerin bilmesi gereken hususlardan bir tanesi sağlık sistemiyle ilgilidir. Dünyadaki en iyi sağlık sistemlerinden bir tanesine sahip olan ülkede, zorunluk sağlık sigortası vardır. Ayrıca isteyen kişiler için yine farklı sigorta çeşitleri de vardır. Bu yönüyle ülkemize benzese de buradaki imkanlar çok daha fazladır ve sağlık hizmetlerinin kalitesi de yüksektir.

Buraya çalışmak için gelen kişilerin belli bir seviyeye kadar Almanca öğrenmesi gerekiyor. Bunun için hizmet veren kurslar olduğu gibi online hizmetler de vardır. Yani internet üzerinden Almanca öğrenmek de mümkündür. Bu şekilde hizmet verilirken, dil öğrenmek isteyen kişilere doküman desteği de sunulmaktadır. Dolayısıyla da dil eğitimi oldukça ucuzdur ve Avusturya’da yaşam koşullarına uyum böylece çok daha hızlı bir şekilde sağlanmaktadır.

Avusturya’da Maaşlar Ve Ortalama Yaşam Giderleri

Avrupa’nın hatta dünyanın en zengin ülkelerinden bir tanesi olan Avusturya’da kişi başına düşen milli gelir yıllık ortalama olarak 38.000 Euro’dur. Gelişmiş ülkeler arasında da üst sıralarda yer alan ülkede yaklaşık olarak 300 bin Türk yaşamaktadır ve bu rakam gün geçtikçe biraz daha artmaktadır.

Avusturya’da çalışmak gibi bir fikri olan kişilerin merak ettiği konuların başında buradaki maaşlar gelmektedir. Fakat Avusturya’da maaş uygulaması biraz farklıdır. Verilen ikramiyeler sayesinde maaşlar, normal seviyenin biraz daha üzerine çıkmaktadır.

Avusturya’da çalışanlara verilen en düşük ücret 1.500 Euro civarındadır fakat çalışanlara 14 aylık ödemesi yapılmakta ve bu da aylıkların 1.750 Euro seviyesine yükselmesine neden olmaktadır. Bu rakam ülkemize göre çok yüksektir.

Avusturya’da insanlar yaşamlarını sürdürmek için yapacakları harcamalar kentlere göre farklılık gösterebilir. Fakat alınan ücretler, çalışanların ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılamaktadır. Gelir adaletsizliğinin en düşük olduğu ülkelerden bir tanesi olan Avusturya’da çocuklar için ekstra ödemeler yapılmaktadır.

Avusturya’da Yemek Ve Giyim Kültürü

Avusturya’da birçok Türk ürünü kıyafet ile karşılaşmanız gayet normaldir. Bunun haricinde birçok Avusturya ve Avrupa markasının ürünlerine de ulaşabilirsiniz. Yemek olarak da sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Her ne kadar Avusturya mutfağı damak tadınıza uymasa da birçok Türk yemeğine kolayca ulaşabiliyorsunuz. Hatta arzu ederseniz helal gıda damgalı ürünleri de tercih edebilirsiniz. Örnek teşkil etmesi için bazı gıda, giyim ve genel yaşam giderlerinin fiyatlarını verelim.

Avusturya’daki bazı ürünlere ait fiyatlar şu şekildedir:

 • Ortalama bir restoranda yemek 10 Euro
 • Su 1,80 Euro
 • Kola 2,60 Euro
 • Süt 1,10 Euro
 • Taze ekmek (500 gr) 1,80 Euro
 • 12 adet yumurta 3,10 Euro
 • Elma 2,10 Euro
 • Patates 1,50 Euro
 • Domates 2,30 Euro
 • Toplu taşıma bileti 2,20 Euro
 • Aylık toplu taşıma bileti 45 Euro
 • Kira 650 Euro
 • Isınma, elektrik, su, çöp 184 Euro
 • Pantolon 80 Euro
 • Yazlık elbise 35 Euro
 • Ayakkabı 85 Euro
 • Benzin 1,60 Euro

Yukarıda yer alan fiyatlar ortalamadır ve ürünlerin markasına göre daha düşük olma ihtimalleri de vardır. Yiyecek fiyatları da yıl içinde değişkenlik göstermektedir. Avusturya’da maaşlar yaşam için yeterli seviyededir.

Avusturya’da Çalışmak İsteyen Türkler İçin İş İmkanları Ve Maaşlar

Avusturya’ya gelerek burada çalışmak isteyen Türkler için farklı iş olanakları vardır. Bu olanakların önemli bir kısmında kişiler işçi statüsünde çalışmaktadır. Bazen bir markette, bazen bir fabrikada bazen ise farklı bir noktada işçi olarak çalışma imkanı bulunmaktadır.

İşçilerin aldıkları maaşlar ise çalıştıkları saate göre belirlenmektedir. Avusturya’da işçilere verilen saat ücreti 29,8 Euro’dur. Bu rakam ortalamadır ve bazı işçilerde daha yüksek olabilir. Ayrıca bu brüt ücret olup bir takım kesintilerde bu rakamdan yapılmaktadır. Fakat genel olarak alınan maaşların 2.000 ile 3.000 Euro arasında olduğu söylenebilir.

Avusturya’da yaşam standartları çok yüksektir fakat buraya gelerek çalışmak için vize şartı vardır. Sürekli olarak bu izinlerin alınması için evlilikten başka seçenek yoktur. Fakat 1 yıllık sürelerde çalışmak isteyenlerin işlemlerini, buradaki firmalar ya da şirketler halletmektedir.

Avusturya’da Çalışmak İçin Gidenler Nelere Dikkat Etmeli

Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Avusturya’da da işinize iyi yaptığınız sürece sorun yaşamazsınız. Yaşam açısından kültür farkları sizi etkilese de dili öğrendikten sonra uyum sağlayabilirsiniz. Ayrıca Avusturya’da yaşayan birçok Türk vatandaşı da uyum konusunda size yardımcı olacaktır. Son dönemlerde yaşanan siyasal gerilimler güvenlik noktasında sıkıntılar çıkarsa da bunlar geçici ve küçük sorunlar olarak görülmeli ve hedefe odaklanılmalıdır. Havaalanında yapacakları fazladan bir aramanın hayatınızı alt üst etmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir