Azerbaycan iş imkanları

Bu yazı https://parasalcozumler.com/azerbaycan-is-imkanlari/ sitesinden alınmıştır.

 

Azerbaycan, gerek Türkiye’ye yakınlığı, gerekse Orta Asya’nın kalbinde bulunan stratejik lokasyonu ile her geçen gün daha da büyüyerek gelişmektedir. Bu büyüme ve gelişimin içerisinde para kazanmak isteyen girişimciler için oldukça fazla fırsatlar barındırmaktadır.

Azerbaycan ekonomisi genellikle enerji sektörü üzerine gelişimini sürdürmekte olduğu için bir çok farklı sektörde dışa bağımlılık devam etmektedir. Bu yüzden de özellikle Türkiye’den bir şeyler alıp Azerbaycan’sa satma imkanı olukça fazladır.

Azerbaycan ülke içerisinde her ne kadar işsizlik oranı yüksek ve maaşlar düşük olsa bile ülke genelinde gelir dağılımında adaletsizlik fazladır. Özellikle bir kısım insanlar çok fazla para kazanmakta ve aşırı lüks tüketime yönelmektedir.

Güney Kafkasya’nın en büyük coğrafyasına sahip olan ülkesi Azerbaycan yaklaşık 10 milyon nüfusu ve özellikle Sovyetler Birliğinin 1990’lı yıllarda dağılması ile birlikte hızla büyüyen ekonomisi ile dikkat çeken bir ülke konumundadır.

Özellikle ülkedeki zengin doğal gaz ve petrol yatakları, verimli tarım arazileri, kültürel mirası, hayvancılık, inşaat ve tekstil sektörü çalışma hayatında fırsatlar sunan bir ülkedir.

Türkiye’ye yakın oluşu (uçak ile yaklaşık 2,5 saat) büyük avantaj sağlamaktadır. Azerbaycan’a Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferleri ile her gün uçabileceğiniz gibi, daha uygun fiyata hizmet sunan Azerbaycan Havayolları da tercih edilebilmektedir. Bazı çalışanlar Ermenistan üzerinden karayolu ile de gitmeyi tercih edebilmektedirler. Uçakla gitmeye göre daha uygun fiyata bir seyahat yapabilirsiniz ancak en az 24 saatinizi gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Ülkeye girişte 1.000 dolardan daha fazla para taşıyorsanız bildirimde bulunmanız isteniyor, çıkışta ise Azerbaycan para birimi olan Manat’ın ülke dışına çıkarılmasına izin verilmiyor.

Ülke içi ve ülkeden dışarı para transferi mümkün olmakla birlikte biraz masraflıdır. 1000 dolar transfer etmek için yaklaşık 50 dolar masraf istenebilmektedir. Bu yüzden iş anlaşması yapacağınız firmayı, maaşınızı Türkiye’deki hesabınıza yatırmaları konusunda ikna edebilirseniz büyük avantaj sağlamış olursunuz.

Yine iş anlaşması yapacağınız firmadan mutlaka özel sağlık sigortası istemenizi tavsiye ederiz. Zira, yurtdışında sağlık en önemli konulardan biri olup iyi hizmet almak adına uluslararası hizmet veren hastaneleri tercih etmeniz gerekir ve bu hastanelerde tedavi masrafları oldukça yüksektir.

Azerbaycan iş imkanları anlamında en fazla fırsat sunan şehir başkent Bakü’dür. Eğer bir iş kurmak istiyorsanız ilk tercihiniz Bakü olmalıdır.

Bakü’de Yapılabilecek Işler – Azerbaycan Iş Imkanları

Özellikle lüks tüketim malzemelerine ihtiyaç çok fazla olduğu için bu alanda yapılacak her türlü yatırım Azerbaycan’da çok para kazandıracak iş alanlarındandır.

En fazla ihtiyaç duyulan sektörler başlıca tekstil, kozmetik ve bijuteridir.

Azerbaycan halkı lükse ve dış görünüşüne çok fazla önem verirler. Özellikle bayanlar bu konuda çok daha fazla duyarlıdır. Bir çok insan boğazından keser, yemez ama kozmetik ve kıyafete çok ciddi paralar harcar.

Maaşının 2 katına parfüm alan da vardır, maaşı kadar kot pantolon da alan vardır. 2-3 aylık kazancını cep telefonuna yatıran bir çok insanla karşılaşmanız mümkündür.

Bakü’de iş yapmak istyen kişiler için en büyük sıkıntı iş yeri kiralarının yüksek oluşudur. Ancak iyi bir lokasyonda doğru alanda yapılacak yatırım, çok daha fazlasını kazandıracaktır.

Bakü’de eksikliği duyulan diğer bir iş alanı ise gıda sektörüdür. Ülke genelinde orta kalitede ve orta sınıfa hitap eden bir çok lokanta mevcut ancak iyi bir kebap, döner, et restoranı bulunmuyor. Bir çok insan misafirini dışarı yemeğe çıkaracak yer bulamıyor. Ya alışveriş merkezlerine gidiyorlar, yada orta halli lokantaları tercih ediyorlar. Ancak gerçekten aradıkları gibi bir restoran maalesef bulunmuyor.

Özellikle lüks kategoride, üst gelir düzeyine hitap eden bir restoran çok ciddi paralar kazandırabilir. İyi bir restoranda işi çok iyi bilen bir kaç aşçı ile çalışılarak düzgün kalitede ve lezzetli yemekler yapılabilirse kapıda kuyruk olmaması mümkün değildir.

Sonuç;

Azerbaycan’da, özellikle Bakü’de Türklerin işlettiği bir çok dükkan bulabilirsiniz. Yeme içme sektöründen giyime, sanayi sektöründen elektroniğe kadar her alanda Türkleri görebilirsiniz.

Mevcut tüm yatırımlar genelde orta gelirli vatandaşa hitap ediyor. Bu alanda rekabet çok fazla olduğu için yeni kuracağınız işin tutma ihtimali oldukça düşüktür.

Ancak özellikle lüks kategoride ciddi anlamda eksiklik olduğu için, bu alanda yapılacak her türlü yatırımın yüksek kar getirmesi olasılığı yüksektir.

Ne yaparsanız yapın, hangi iş alanını seçerseniz seçin, en kalitelisini ve en lüksünü yapın.

Azerbaycan’da iş imkanları oldukça geniştir. Kendi işini yapmak yerine başka bir şirket için çalışmak isteyenlere de çok fazla imkanlar mevcuttur. Bu konuda yazılmış olan aşağıdaki yazımızı inceleyebilir ve kendinize en uygun iş alternatiflerini seçerek Azerbaycan’da çalışmaya gidebilirsiniz

Azerbaycan’da iş fırsatları ve yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir