Cezayir’de Çalışmak İsteyenler İçin İş Fırsatları

Bu yazı https://parasalcozumler.com/cezayirde-calismak-icin-8-neden/ sitesinden alınmıştır.

 

Cezayir, Afrika kıtasının yüzölçümü en büyük ülkesi olup Türkiye’nin yaklaşık 3 katı büyük olmasına rağmen nüfusu ancak yarısı kadardır. Başlıca geçim kaynağını petrol ve doğalgaz üretim ve ihracatından sağlamaktadır. Halen dünyanın en büyük 5. Doğal gaz ihracatçısı ve 9. büyük petrol ihraç eden ülkesi konumundadır. Zengin uranyum be çinko yatakları ile dünyanın takip ettiği önemli ülkelerden birisidir.

1962 yılına kadar Fransız sömürgesi olan ülke, bağımsızlığını kazandıktan sonra özellikle petrokimya sanayi alanında ciddi atılımlar yapmış ve dünyada söz sahibi ülkelerden birisi olma yolunda hızla ilerlemeye başlamıştır.

Ülkenin kuzey kesimlerinde Akdeniz iklimi görülür ve bu bölgelerde ciddi tarım yapılmaktadır. Halen dünyanın en büyük bakla tarımının yapıldığı ülkedir.

Akdeniz’e kıyı ülke olması dolayısı ile deniz taşımacılığına elverişli konumu başta Türkiye olmak üzere bir çok Avrupa ülkesi ile ticareti kolaylaştırmaktadır. Ülkedeki petrokimya sektörünün lokomotif etkisinden dolayı diğer sektörlerde dışa bağımlılık halen devam etmekte olup tekstil sektöründen gıda sektörüne, yapı malzemeleri ve inşaat sektöründen mobilya sektörüne kadar bir çok alanda yatırım yapılabilir ülke konumundadır. Bu fırsatı gören bir çok Türk firması ülkedeki faaliyetlerini genişleterek her geçen gün yeni projeler peşinde koşmaktadırlar.

Cezayir’de Çalışmak İsteyenler İçin İş Fırsatları

Cezayir’de inşaatı devam eden ve Avrupa’nın en büyük entegre tekstil fabrikası olma yolunda ilerleyen Taypa firmasının yatırımları hız kesmeden devam ederken, özellikle köprü, otoyol, alışveriş merkezi ve toplu konut inşaatlarını devam ettirmekte olan onlarca Türk inşaat firması faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor.

Üst düzey ve ara kademe yönetici ihtiyaçları ile kalifiye işçi ihtiyacı en çok gıda, tekstil ve inşaat alanında ortaya çıkmaktadır. Bir çok inşaat firması ülke içerisinde bulamadıkları iş gücünü Türkiye’den karşılamakta ve en az 1 yıllık sözleşmelerle yabancı işçi olarak götürüp orada çalıştırmaktadır.

Çalışanlar Için Cezayir’i Tercih Etme Nedenleri?

 1. Güvenli ve istikrarlı ülke koşulları,
 2. Türkiye’ye olan yakınlığı,
 3. Türk kültüründen uzak olmayan mutfağı ve yaşam tarzı,
 4. Ülkede yatırım yapan yabancı firmalara en az %30 yerli ortak şartı ile sektöre daha bilinçli bir adım atıldığı için firmalara olan güven,
 5. Ülkede özellikle inşaat alanında geniş iş imkanları. ( şuanda bu sektörde 1 milyondan fazla işçi çakılmakta olup büyüyen sektörde vasıflı ve vasıfsız eleman ihtiyacı her geçen gün artmaktadır)
 6. Yakın gelecekte tamamlanması planlanan büyük limanlar, köprü ve otoyollar, tren, tramvay, metro hatları, baraj, toplu konut, alışveriş merkezleri, turistik tesisler ve otel inşaatları.
 7. Akdeniz’e kıyı kesimlerdeki sahil şeridinde bulunan çok sayıda otelde başta aşçılık olmak üzere otelcilik alanında tecrübeli insanlara ihtiyaç duyulmaktadır.
 8. Tekstil sektörüne yapılan yatırımlarla mevcut ve yeni kurulan fabrikalarda işi bilen ve oradaki insanlara öğretebilecek durumda olan kesimci, bant ustası, modelist, model makineci, denim yıkama ustası, iplik ve kumaş fabrikalarında istihdam edilmek üzere tecrübeli personel ihtiyacı oldukça yüksektir.

  Yurt Dışında Çalışmak Isteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

  • Öncelikle çalışılacak ülkeye önceden gidip görmek gerek, hiç bilmediğiniz bir ülkede nelerle karşılaşabileceğinizi tahmin edemeyebilirsiniz. Daha sonradan hayal kırıklığı yaşamamak adına önceden gidip ülke şartlarını görmeli, firmayı tanımalı, yaşanacak semti ve yaşam koşullarını görmek gerekmektedir,
  • Çalışılacak kurum iyi seçilmeli.
   Ücret ödemelerinde sıkıntı yaşatan, sözleşmeye uymayan, haklarınızı ihlal edecek firmalardan ne kadar çok para verirlerse versinler uzak durulmalı,
  • İş seçimi yapılırken mümkün olduğu kadar profesyonel aracı kurumlardan destek alınmalı,
  • Sözleşme şartlarında ne kadar izin kullanılacağı, ne sıklıkla Türkiye’ye dönülebileceği, kaç gün izin hakkının olduğu, ücret ödemelerinin ne şekilde yapılacağı, yan hakların neler olduğu mutlaka netleştirilmiş olmalı,
  • Mutlaka özel sağlık sigortası yaptırılmalı,
  • Gidilecek ülkedeki yaygın hastalıklara karşı önlem alınmalı, gerekli tüm aşılar önceden yaptırılmalı.

  Peki Yurt Dışında Çalışmak Için Nasıl Iş Başvurusunda Bulunulur?

  Yurt dışında çalışmak için eğer mümkünse bir tanıdığınız aracılığı ile, orada çalışmış yada işveren bir kişiden yardım almakta fayda var. Gidilen ülkede tanıdık kişi sayısı ne kadar fazla olursa o kadar kolaylaşacaktır işler. Size yardımcı olacak, yaşadığınız sıkıntılarda yol gösterecek birisi olması çok çok değerli bir şeydir.

  Eğer bir tanıdığınız yok ise yurt dışı kariyer ve danışmanlık firmaları ile irtibata geçebilirsiniz. İŞKUR firması bu anlamda işini iyi yapan kurumsal firmalardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir