Dil Eğitimini Yurtdışında Alarak Elde Edeceğiniz 5 Ekstra Kazanım!

Bu yazıedumag.net sitesinden alınmıştır.

 

Dil Eğitimini Yurtdışında Alarak Elde Edeceğiniz 5 Ekstra Kazanım!

 

Bir dil bir insan, iki dil iki insan demiş atalarımız. Eh madem öyle gidip dili kendi ülkesinde, ana vatanında öğrenmek gibisi olabilir mi? Tabii ki hayır. Biz de dedik ki ne gibi faydası var bu dil eğitimini başka ülkelerde almanın, araştırdık ve yazdık.

1. Çekingenlikten kurtulmanızı sağlar.

1. Çekingenlikten kurtulmanızı sağlar.

Pek çoğumuz eğitim hayatımız süresince belki de bildiğimiz cevapları sırf arkadaşlarımıza dalga konusu olmaktan korktuğumuz için söyleyemedik. Hele o İngilizce dersleri yok mu? “Aman telaffuzum yanlış olur, dur konuşmayım ben en iyisi”. Peki ya kendinizi yurtdışında hayal ettiniz mi hiç? Orada utanma şansınız yok! Yoksa aç kalırsınız. Mecbursunuz bir nevi konuşmaya, hayatınızı devam ettirmek için her zorlandığınızda Türkçe’ye dönme şansına sahip değilsiniz çünkü. Tek ortak diliniz var o da İngilizce. İstiyorsanız konuşmayın.

2. Pratik yapma imkanı sunar.

2. Pratik yapma imkanı sunar.

Çok haklısınız. Ama pratik yapamadıktan, öğrendiğinizi uygulayamadıktan sonra neye yarar? Senelerce bir sürü para verip de gittiğiniz ve sonunda ilkokuldan beri öğrendiğinizden farklı bir şey öğrenemediğiniz bir kursa gitmek ne derece doğru bir adım? Üstelik öğreneceğiniz dili kendi ülkesinde, en fazla 6 ay gibi bir sürede oranın kültürüyle harmanlayarak öğrenmek varken senelerce kendinizi yormak niye?

3. Yeni yerler keşfetmenize olanak tanır.

3. Yeni yerler keşfetmenize olanak tanır.

Yurt dışında bir dil eğitimi almak sadece pratik yapmak demek değil. Yeni bir bakış açısı, bambaşka dünyalara açılan birer küçük pencere demek. daha önce hiç aşina olmadığınız farklı bir kültür tanımak, yeni tatlar, yeni yerler keşfetmek demek. Üstelik bir de utanmadan sıkılmadan konuştuğunuzu düşünün. Bir de bakmışsınız gurme olmuş dönmüşsünüz ülkenize. Size kalan tek şey oradaki deneyimlerinizi arkadaşlarınızı bıktırana kadar anlatmak artık.

4. Dünyanın her bölgesinden arkadaş edinmenizi sağlar.

4. Dünyanın her bölgesinden arkadaş edinmenizi sağlar.

Hepimizin küçükken yaz tatilinde tanışıp el kol hareketleriyle bir şekilde anlaştığı, daha sonra da bir süre mektuplaştığı yabancı arkadaşları olmuştur muhakkak. Adres değişikliğinden, mektubun yanlış yerlere varmasından kaybetmişizdir izini. Şimdi Facebook var, Twitter var, en önemlisi de akıllı telefonlar var. Her an her saniye dünyanın öbür ucuna ulaşabiliyoruz. Eh yurt dışında gideyim de bir dil öğreneyim diyen bir siz yoksunuz. Durumlar da böyle olunca, İspanyol, İtalyan, Japon, Alman, İngiliz bir sürü insanı tanıyabilme fırsatı da buluyorsunuz. Gittiğiniz bölgenin kültürünü, insanını tanımakla kalmayıp taa Afrika kıtasından, Meksika’dan, Brezilya’dan arkadaş ediniyorsunuz. İlk tanıştığınızda çat pat konuştuğunuz diliniz yetmediğinde imdadınıza yetişeni el kol hareketleri anlaşmanızı sağlayan kabul. Ama sonra birlikte öğrendikçe keşfettikçe hele bir de öğrendiklerini birlikte pratikleştirdikçe tadından yenmiyor bu dostluklar. Kimbilir belki bir gün misafirliğe gidersiniz Meksika’ya ya da misafiriniz olur Fransa’dan.

5. Hiç bilmediğiniz bir yerde kendi ayaklarınız üzerinde durmanıza imkan tanır.

5. Hiç bilmediğiniz bir yerde kendi ayaklarınız üzerinde durmanıza imkan tanır.

Değil başka bir ülkede insan başka bir şehre hatta başka bir mahalleye bile taşınsa bambaşka kültürlerle, hayatlarla tanışabiliyor. Hal böyle olunca yurtdışında eğitim aldığınızda yalnızca bir dili anavatanında konuşma fırsatı bulmuş olmuyorsunuz. Aynı zamanda hiç bilmediğiniz bir kültürün içinde kendinize bir hayat da kuruyorsunuz. Yaşamak kolay değil yalnız başına. Yaşıtlarınızın, ailenizin, daha birçok insanın imrendiği, hayalini kurduğu şeyi siz yapıyorsunuz. Bu elbette ki Türkiye’ye dönerken size bir özgüven katmıyor değil hani. Olaylara bakışınız değişiyor, bir bakıyorsunuz ki artık daha cesur bir insan oluvermişsiniz.

Neyi Nasıl Öğreneceğini Bilmemek

Adeta veba seviyesinde bir problem ise neyi nasıl öğreneceğini bilmemek. Mesela 100 öğrenci ile görüşüyorsam 95’i nasıl reading çalışacağını, nasıl kelime öğreneceğini, listening becerisini nasıl geliştireceğini, writinge nasıl çalışacağını, speakingini geliştirmek için ne yapması gerektiğini ve de en temelde nasıl İngilizce gramer ve kelime çalışacağını bilmiyor. Bunları bilmeyince de yıllar boş ve verimsiz geçiyor. 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl öğrenci İngilizce çalışıyor ama çok az verim alıyor. Bu derste size tüm bu becerilere nasıl çalışacağınızı da tek tek göstereceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir