Gerçek Bir İngiliz Gibi Konuşmak İçin Bilmen Gereken 8 İfade, İngilizce Eğitim Fiyatları

Bu yazı ef.com.tr  sitesinden alınmıştır.

“Guv’nor” ya da “blimey” ifadelerini daha önce duydun mu? Peki “reckon” ya da “bonkers” bir şey ifade etti mi sana? İngilizler bu tarz ifadeler kullandığında yabancılar genelde kafa karışıklığı içinde bakakalırlar. İngilizlerin bazılarına da bu sözcükler anlamsız gelebilir, çünkü bölgeden bölgeye kullanımlar farklılaşıyor. Gerçek bir İngiliz gibi konuşmak istiyorsan, en komiğinden en saçmasına kadar, öğrenmen gereken bir sürü tabir var (ve bunlar o güzel İngiliz adalarından hangisinde olursan ol kullanabileceğin şeyler). İşte en iyi ve en garip olanlarından (ya da zaman zaman her ikisi de!) derlediğim liste:

 

  1. BLIMEY!”

Nasıl telaffuz edilir? “bl-EYE-mee” (blaymi)

Ne anlama gelir? İlk olarak Londra’da kullanılmaya başlamış, fakat şimdilerde tüm İngiltere’de şaşkınlık, heyecan ya da telaşı ifade etmek için kullanılıyor.

Nereden çıkmış? 19. yüzyılın sonlarında “God blind me!” ifadesinin değiştirilmiş versiyonu olarak ortaya çıkmış.

 

  1. RECKON

Nasıl telaffuz edilir? “REH-kon” (rekın)

Ne anlama gelir? İngiltere’nin tamamında kullanılıyor; bir şeyin öyle olduğunu düşündüğünü ya da bir şeyin öyle olduğuna inandığını ifade etmek için kullanılıyor.

Nereden türemiş? Orijinalde, “hesap etmek” anlamına gelen Hollandaca “rekenen” ve Almanca “rechnen” sözcüklerinden geliyor.

 

  1. FULL OF BEANS”

Nasıl telaffuz edilir? İngilizcede yazıldığı gibi işte. (ful ov biins)

Anlamı nedir? Enerjik ve coşkulu bir kişiyi tanımlamak için kullanılıyor.

Nereden çıkmış ortaya? Bazıları bu ifadenin Avustralya’dan geldiğini söylüyor; bazıları ise “coffee beans” yani kahve çekirdekleri ile alakası olduğunu iddia ediyor. Aslında, kimse tam olarak bilmiyor.

 

  1. BONKERS

Nasıl telaffuz edilir? “BONK-urrs” (bonkırs)

Ne anlama geliyor? Bir şeyin (ya da birinin) deli, çılgın ya da eksantrik olduğunu ifade eden komik bir sözcük.

Nereden türemiş? İddialara göre bir şeyi bir yere çarpma sesinden (‘bonk’), kafaya alınan bir darbeden türemiş.

 

  1. ON YOUR BIKE!”

Nasıl telaffuz edilir? “Onn yur byhke”. (On yor bayk)

Anlamı nedir? Birine gitmesini söylemenin kibar ama biraz da kafa karıştırıcı yolu. Hele de gerçekten bisikletle gidecekse daha da kafa karıştırıcı.

Nereden geliyor bu ifade? Kimse bilmiyor. Dilin gizemleri!

 

  1. ROW

Nasıl telaffuz edilir? “cow” kelimesi ile uyaklıdır. (rouv)

Ne anlama gelir? Biri ile gürültülü bir tartışma ya da çekişme içindeyken “argüman” demenin İngiliz yolu.

Nereden çıkmış? Kimse bilmiyor. Dilin gizemleri (yine)!

 

  1. “GIVE YOU A RING”

Nasıl telaffuz edilir? Sonu “sing” kelimesi ile aynı, yani ‘g’ harfi yok gibi. (giv yu e rin)

Anlamı nedir? Amerikanlar “I’ll call you” der yani “Ben seni ararım”. Fakat İngiltere’de “I’ll give you a ring” denir, yani “Ben sana telefon ederim”. Parmağında gerçek bir yüzük hayal etme, o “ring” ile bunun alakası yok.

Nereden türemiş? Muhtemelen eski tip bir telefonun çıkardığı sesten türemiştir.

 

  1. “GUV’NOR”

Nasıl telaffuz edilir? “GHUV-nah”. (guvnah)

Ne anlama geliyor? Londra’nın doğu yakasındaki insanlar (ki yerel olarak ‘Cockneys’ olarak bilinirler) kendilerinden daha yüksek rütbeli kişileri ifade etmek için kullanıyorlar bu kelimeyi; ama aslında genelde şaka olarak kullanılıyor.

Nereden geliyor bu sözcük? Muhtemelen insanların, otoritesi olan kişilere saygı göstermesinin gerekli olduğu Viktoryen zamanlardan geliyor.

 

Dil Öğrencileri için Online İngilizce Dergiler

Unravel

Unravel, akademisyenler tarafından halk için hazırlanmış bir dergidir. Genellikle ele aldıkları konular arasında dil öğrenimi, dillerin tarihçeleri, dil bilimi ve kültürün dili nasıl etkilediği yer almaktadır.

Bu dergi kesinlikle dillere karşı merak besleyen ileri seviyedeki dil öğrencileri ve olguların teknik yanlarını sevenler içindir. Konular kulağa oldukça ağır gelse de bunları okumak zevklidir. Bir dil öğrencisi olarak dilin nasıl işlediği ve belirli dillerin neden farklı oldukları hakkında derinlemesine bilgi edineceksin.

Bu aynı zamanda gramer kuralları ve bunların nasıl geliştiğini anlamaya da yardımcı olacaktır. İngilizcenin kafa karıştıran tüm yanları güzel ve pürüzsüz bir şekilde açıklanır ve anadilin hakkında dahi yeni bir şeyler öğrenebilirsin!

Unravel ayrıca çeşitli diller arasındaki ilişkilerden de bahsetmektedir ve bu da dil öğrencilerinin anadilleri ile İngilizce arasında bağlantılar kurmalarına yardımcı olabilir. Örneğin, İngilizcenin Dancayı nasıl etkilediğinden bahsetmektedir.

Ama aynı zamanda dil öğrenenlere genel ipuçları veren bu makale gibi kısa va özgün yazılar da bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir