Gönüllü Çalışma Programları

Gönüllü Çalışma Programları

Bu yazı gezginyogini.com adresinden alınmıştır.

Seyahat etmeyi bir şehrin görülmesi gereken turistik mekanlarını görmek, o şehri sembolize eden binanın ya da heykelin önünde fotoğraf çekilmek ve o bölgeye ait birkaç yemeği yemek olarak görüyorsanız bu yazım sizin için değil ne yazık ki. Bu yazım seyahat etmek deyince farklı bir kültürün içinde yaşamayı, bol bol insanla tanışmayı, yaşamadığı deneyimleri yaşamayı  ve sırtçantasını anılarla doldurmayı aklına getirenlere. Gönüllü Çalışma Programları sizin yaşamınızı değiştirecek deneyimlerin sihirli sözcükleri.

Dünyanın uzak ya da yakın, bambaşka bir ülkesinde ya da kendi ülkende farklı bir şehirde bol bol iyi ve kötü anı biriktirebileceğiniz en güzel yollardan biri “gönüllü çalışma” deneyimi. Ayrıca bu sayede seyahatinizi ucuza da getirebilirsiniz.

Gönüllü çalışma deneyimi için size yardımcı olacağını bildiğim, denediğim siteleri , programları sizinle paylaşmak istedim bu yazıda.

1- Workaway

Workaway dünyanın bir çok yerindeki gönüllüye ihtiyaç duyan kişiler ya da organizasyonların bulunduğu bir veritabanı. Sitede bir çok farklı alanda gönüllülük alternatiflerine rastlayabilirsiniz. Bebek bakmak, çiftlik işlerine yardım etmek, kedilere bakmak, ev işlerine yardım etmek,  hostelde temizlik işleri ya da resepsiyon görevliliği yapmak, çocuklara öğretmenlik yapmak, yoga, dans eğitmenliği yapmak… gibi bir çok farklı alanda gönüllü olarak çalışma şansı bulabilirsiniz.

Site ile yapılan anlaşma gereğince yemek ve kalacak yer karşılığında günde 5 saatten haftada 5 gün çalışma istenir ama bu ev sahibinize göre farklılıklar gösterebiliyor bazen, bazen kalacak yer vermeyebiliyorlar , bazen de yemek vermeyebiliyor ya da yemek için ücret isteyebiliyorlar. Siteye girdiğinizde tüm ilanları görebiliyorsunuz, fakat ev sahipleri ile iletişime geçebilmeniz için siteye üye olmanız gerekiyor. Tek kişi 2 yıllık üyelik 23 Euro, çift kişilik üyelik 30 Euro. Üye olduktan sonra kendi profilinizi oluşturuyor ve yeteneklerinizden, yapabileceğiniz işlerden kısaca bahsediyorsunuz profilde. Bundan sonrası aklınıza yatan işlerle iletişime geçmek ve geri dönüşlerini beklemek.

2- Helpx

Helpx de bir önceki siteyle aynı mantıkta çalışan, gönüllü arayan ev sahibi kişi ya da organizasyonlardan oluşan bir veritabanı. Burada da bir profil oluşturuyorsun ve ilgini çeken işlerle iletişime giriyorsun.

Helpx sitesinin anlaşmasına göre  kalacak yer ve yemek karşılığında her gün 4 saat çalışma isteniyor, ama daha önce de belirttiğim gibi bazen şartlarda ufak değişiklikler olabiliyor. Helpx sitesinin 2 yıllık üyeliği 20 Euro, tek kişi ya da çift olsan da aynı ücreti veriyorsun.

Genellikle workaway ile aynı ev sahibi kişiler ve organizasyonlar yer aldığı için her ikisine birden para vermenize gerek yok, üye olmadan inceleyin ve hangi site aklınıza yatarsa ona üye olun derim.

3- Wwoofing

WWOOF ( World Wide Opportunities on Organic Farms ) yani “Dünya Çapında Organik Çiftliklerle Çalışma Fırsatları” bulabileceğiniz bir internet sitesi. Yemek ve kalacak yer karşılığında günde 4-6 saat organik çiftliklerde çalışma fırsatlarını sunan organik çiftlik sahiplerini görebileceğiniz bir veritabanı. Bu sayede sürdürülebilir tarım ile ilgili ve bu yaşam tarzı ile ilgili birçok bilgi edinebilirsiniz.

WWOOF’in birazcık bütçe sarsan bir yönü her ülkenin kendi WWOOF sitesine sahip olması ve her ülke için ayrı üyelik ücreti ödemen gerektiği, eğer planınızda birden fazla ülkeye bu şekilde seyahat etmek varsa boşu boşuna her defasında para ödemeniz gerekecek. Ama sadece tek bir ülke üzerinden plan yapıyorsanız neden olmasın.

 

4- Hovos

Hovos yeni bir organizasyon, diğer sitelerle benzer mantıkta gönüllüler ve ev sahiplerini buluşturmayı hedefliyor. Üye oluyorsun, bir profil oluşturuyorsun, gönüllü ve ev sahibi kalacak yer, çalışma saatleri ve şartları hakkında anlaşmaya varıyor.

Üyelik ücreti yok, gönüllü ve ev sahibi arasında anlaşma sağlandıktan sonra servis ücreti olarak 10 dolar/ 10 Euro ücret isteniyor.

Fotoğraf Hovos ile bağlantılı olmayan bir kurumda çekilmiştir. ( Aynebilim Aşevi)

 

5- World Wide Helpers

WWH gönüllüler ile organizasyonları buluşturmayı hedefleyen bir diğer site. Üyelik için her hangi bir ücret ödemiyorsunuz. Diğerlerinden farkı bu sitede organizasyonların sundukları projeleri görebiliyorsunuz , profilinizi oluşturuyor ve bu projeleri inceleyerek dilediğinizle iletişime geçiyorsunuz.

Organizasyonun güvenilir olup olmadığını kontrol etmek sizin sorumluluğunuzda. Orada daha önce gönüllük yapmış kişilerin verdiği oylara göre değerlendirebilirsiniz , ayrıca organizasyonun internet sitesini etraflıca incelemeniz gerekir. Bazı kuruluşlar yemek ya da konaklama için ufak ücretler isterken bazılarında hiçbir ücret ödemeden gönüllülük yapabilirsiniz.

6- Tatuta

Tatuta, WWOOF’in Türkiye ayağı olan bir proje.  Buğday Derneği tarafından yürütülen “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası” projesinin kısaltılmış adı.

Projenin amacı Türkiye’de ekolojik tarımla geçinen çiftçi ailelerine mali, gönüllü işgücü ve/veya bilgi desteği sağlayarak ekolojik tarımı teşvik etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak.

1 yıllık üyelik ücreti 60 TL , bu ücret Gençtur’a ödeniyor.

Fotoğraf “pastoral Vadi”nin sitesinden alınmıştır.

7- Yurtiçi-yurtdışı Çalışma Kampları

Dünya çapında bir çok ülkede ya da Türkiye’de yer alan kamplarda 2-3 hafta boyunca konaklama ve yemek karşılığında günde 5-6 saat çalışarak  gönüllük yapacağınız projeler. Gençtur sitesinde kampların listelerini görebilirsiniz. Bu kamplara başvurabilmek için yurtdışı kamplar için Gençtur’a belli bir miktar kayıt ücreti ödemeniz gerekir, yurtiçi kamplar ise şartları karşıladığınız taktirde 2017 yılında ücretsiz. İngilizcenizi geliştirmek, farklı kültürlerde insanlarla tanışmak için güzel bir fırsat. Detaylar için Gençtur’un kendi sitesine  göz atabilirsiniz.

8- Avrupa Gönüllü Hizmeti

18-30 yaş aralığındaki gençlerin Avrupa ülkelerinde gönüllü olarak  çalışarak farklı deneyimler kazanmasını amaçlayan bir proje. Daha fazla bilgi için daha önce  yazdığım şu yazıma bakabilirsiniz.

Avrupa Gönüllü Hizmeti

9- SAVI ( Auroville

Hindistan’ın güneyindeki üniversal şehir Auroville’deki gönüllü çalışma ve staj imkanlarını bulabileceğiniz bir veritabanı. Auroville dünyanın bir çok yerinden insanın millet, ırk, din ayrımı gözetmeksizin bir arada yaşadığı bir insan laboratuarı projesi. Şehir onlarca komünden, ekolojik köyden oluşuyor. Buradaki ekolojik çiftliklerde ya da komünlerde ya da ofiste gönüllü çalışabilir, stajınızı yapabilirsiniz.

Benim Auroville deneyimim için şu yazılara bakabilirsiniz:

Auroville

Sadhana Forest

10- IVPA ( International Volunteer Programs Associations )

Uluslarası Gönüllü Programlar Birliği, dünya çapında birçok gönüllü kuruluşun üyesi olduğu bir birlik. IVPA’nın stardatlar listesine uyan kuruluşlar kabul ediliyor. Bu siteden istediğiniz bölge,ülke, gönüllük türü, gönüllük süresi üzerinden arama yapabilir, karşınıza çıkan kuruluşların internet adresinden onlarla iletişime geçebilirsiniz. Bu birlik kuruluşların güvenilirliğini size  garanti ediyor.

Sizlere 10 güzel alternatif sundum, hala da nasıl gideyim demeyin bi zahmet. İçinizde varsa sürekli fısıldayan bir ses artık onu dinlemenin zamanı gelmiştir belki de

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir