Hollanda’da Çalışmak, Yaşam, İş Kurmak, Hollanda’da Maaşlar

Bu yazı https://parasalcozumler.com/hollandada-calismak-yasam-is-kurmak-hollandada-maaslar/ sitesinden alınmıştır.

Hollanda’da Çalışmak

Hollanda ülkesi Avrupa’nın batısında bulunmaktadır. Ancak Karayipler’de de 3 adet kendisine ait adası vardır. Hollanda’nın başkenti ise Amsterdam’dır.

Hollanda’nın İngilizce olarak yazılışı Netherlands’dır. Ülkedeki topraklarının neredeyse büyük bir çoğunluğu deniz seviyesinin altında olduğu için bu isim konulmuştur. Netherlands’ın anlamı “alçak ülke demektir.

Hollanda’nın yönetim şekli meşruti monarşidir. Ülkede genel halkın konuştuğu dil Flemekçe’dir. Ancak bu dilin yanında İngilizce, Papiamento ve Frizce dilleri de konuşulmaktadır.

Hollanda’nın iklimi okyanusun kıyısında olmasından ötürü ılıman iklimdir. Yazlar çok sıcak olmaz, kışlar da ılıman bir şekilde geçer ancak ülkede nem oranı aşırı derecede yüksektir.

Hollanda’da Genel Yaşam

Hollandalılar son derece açık görüşlü, sakin, yardımsever ve toleranslı insanlardır. Son derece kibar ve cana yakın olan Hollandalılar yeni tanıştıkları insanlara direk ilk ismiyle hitap etme gibi bir alışkanlığa sahiplerdir. Bu yüzden Hollanda’da yaşam oldukça keyiflidir.

Hollanda halkının büyük bir çoğunluğu Hristiyan’dır ve bunların yaklaşık yüzde 25’i Katolik’tir. Yüzde 15 civarı Protestanın yaşadığı ülkede genellikle dışarıdan gelip vatandaşlık alanların oluşturduğu bir Müslüman halk kitlesi de bulunmaktadır. Yapılan anketlerde halkın neredeyse yarısı kendisini bir dine ait olarak tanımlayamamıştır.

Ülke’nin başkenti olan Amsterdam, en kalabalık şehirlerden olmasıyla birlikte en çok turistin de bulunduğu yer olarak geçmektedir. Amsterdam’ı bir kenara bırakırsak ülkenin en meşhur diğer kentleri ise Lahey, Deventer ve Rotterdam’dır. Bunların arasında Lahey kentinin çok önemli bir özelliği bulunmaktadır. Bu özellik, Uluslararası Adalet Divanı ve Ceza Mahkemesinin bulunduğu şehir Lahey’dir. Yani bir nevi hukuksal açıdan Dünya’nın adalet merkezi diyebiliriz Lahey için.

Hollanda’da Sosyal Yaşam

Hollandalı insanlar gayet kibar ve anlayışlı oldukları için ülkeye adaptasyonunuz çok kolay olacaktır. Yeni bir ülkeye gittiğinizde bence en önemli şeylerden birisi adaptasyondur ve bu konuda Hollanda görüp görebileceğiniz en iyi ülkelerden birisidir.

Ülkeye gittiğinizde ilk yapmanız gereken şeylerden biri Flemenkçe öğrenmek olmalı. Her ne kadar nüfusun çoğunluğu İngilizce bilse de herkes toplumda Flemekçe konuştuğu için bu dili öğrenmemek sizin için büyük bir kayıp olur.

Hollanda’da yaşam sizi bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçirebilir. Toplu taşıma araçları biraz pahalı oldukları için insanlar genelde bisiklet ile yolculuk yapmayı tercih ediyor. Özel bisiklet yolları her yerde olduğundan bisiklet ile seyahatiniz son derece güvenli ve konforlu oluyor ve aylık vereceğiniz toplu taşıma ücreti ise cebinize kalıyor.

Hollanda’da her ülkeden her medeniyetten bir adet market bulabilirsiniz. En küçük kasabalarda bile bu çeşitlilik bulunmaktadır. Bu da sizin Hollanda mutfağına uyum sağlayamadığınız takdirde örneğin; Türk marketinden alışveriş yapıp, evinizde kendi yemeğinizi yapmanız anlamına geliyor.

Hollanda Ekonomisi

Hollanda ülkesi çok güçlü bir ekonomiye sahiptir. Avrupa ülkeleri arasında ekonomisi açısında değerli bir yere sahip olan Hollanda’nın ekonomik olarak en önemli sektörleri;

  • Bankacılık
  • Gemicilik
  • Balıkçılık
  • Ticaret olmuştur.

Hollanda ihracat anlamında dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer almaktadır.

Dünyanın en güçlü 16. Ekonomisine sahip olan bu ülke, kişi başına düşen milli gelir anlamında da dünya üzerinde 9. Sıradadır.

Hollanda’da maaşlar ne kadar sorusuna asgari ücretten bahsederek başlamak isterim. Hollanda’da asgari ücret 1.578 Euro olmakla birlikte eğer çalıştığınız yerde mesaiye kalırsanız bu ücreti çok rahat bir şekilde 2.000 Euro’ya arttırabilirsiniz. Bu ücretlerden dolayı Hollanda’da çalışmak oldukça karlı bir iş olarak gözükmektedir.

Ülkede ev kiralamak oldukça güç. Tek odalı stüdyo daire diye tabir ettiğimiz 20-30 metrekare daireler 200 Euro’dan başlamakta. Ancak bu kaldığınız şehre ve şehir merkezine uzaklığa göre de değişmektedir.

Hollanda Yemek Kültürü

Hollanda her ne kadar Avrupa’da ekonomi ve hukuksal açıdan önemli bir merkez olsa da mutfak açısından bir o kadar güçsüz bir ülkedir. Hollanda mutfağının en önemli ürünü peynirleridir. En ünlü peynirler arasında ise; Gouda, biberli peynir, pestolu peynir, sarımsaklı peynir ve hardallı peynirdir.

Bir diğer ünlü yemek ise Haring adı verilen geleneksel Hollanda yemeğidir. Haring bir balık türüdür ve ülkemizde adı Ringa Balığı olarak geçmektedir. Haring yemeğinin içerisinde soğan ve kornişon turşu bulunur.

Hollanda’da Çalışmak, İş İmkanları Nelerdir?

Hollanda’da iş bulmak için sahip olduğunuz diplomadan çok, tecrübeleriniz önemlidir. Şöyle ki uluslararası bir firmada staj yaptıysanız ya da çalıştıysanız iş bulmanız oldukça kolaylaşabiliyor.

Hollanda’da maaşlar asgari olarak 1500-2000 Euro aralığında geziyor.

Bu yukarıda yazıklarımız üniversite mezunu adaylar içindi. Eğer üniversite mezunu değilseniz ve Hollanda’da çalışmak istiyorsanız bunun için de yapmanız gerekenler oldukça kolay. Öncelikle Hollanda’da genel olarak şirketler internet üzerinden verdikleri ilanlarla işçi alımı yapıyorlar. İnşaat alanında görev yapan firmaları takip ederseniz taşeron firmalar sayesinde Hollanda’ya işçi olarak gidebilirsiniz ancak tabi ki pasaportunuz olması gerekiyor.

Hollanda’ya iş için gidecekseniz başka bir çözüm yolu Hollanda’da bir tanıdığınızın davetiyle oraya gidip orada bir işe girebilirsiniz.

Eğer yüksek seviyede İngilizce’nin yanında bir de Hollanda resmi dili olan Felemenkçeyi lisanlarınızın arasına katarsanız orada yaşamanızda, iş bulmanızda çok kolay olacaktır. Bu yüzden mutlaka ve mutlaka Felemenkçe öğrenmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir