İngilizce Öğretmenlerine ABD’den Cazip Teklif

İngilizce Öğretmenlerine ABD’den Cazip Teklif

Bu yazı ieft.com.tr adresinden alınmıştır.

İngilizce Öğretmenlerine Amerika’da Aylık 2500 Dolara Çalışma İmkânı

Türkiye’de 3000 TL Maaş Alan Öğretmen ABD’de 2500 Dolar (8.675 TL) Kazanma Fırsatı Yakalıyor

Amerika düzenlediği yeni bir programla Türkiye’de çalışan İngilizce öğretmenlerine cazip fırsatlar sunuyor… Türkiye’de minimum 3 yıldır mesleğini icra eden İngilizce öğretmenleri ABD’de çalışma fırsatı yakalıyor.

Mesleğinde gelişmek, gelişirken de daha iyi standartlarda çalışmak isteyenler çareyi Amerika’da buluyor. Amerika’nın düzenlediği programa katılarak bu ülkede çalışma fırsatı yakalayan öğretmenler aylık 2500 Dolar maaşla işe başlıyor.

Hakkında

En kutsal ve en zorlu mesleklerden biri olan öğretmenlik ülkemizde pek çok zorlukla mücadele ediyor. Atanma sorunu, atandıktan sonra devlet okullarındaki ücret politikası, uzun çalışma saatleri, teknik ekipmanların yetersizliği öğretmenleri pek çok sorunla baş başa bırakıyor… Mesleğinde gelişmek isteyen ve yurtdışındaki öğretmenlik şartlarına gıptayla bakan öğretmenler için Amerika’nın düzenlediği değişim programı güzel fırsatlar sunuyor.

Amerika’nın başlattığı program kapsamında İngilizce öğretmenleri bu ülkedeki ilk ve orta düzeydeki okullarda mesleklerini icra edebiliyor. Program sayesinde öğretmenler kendilerini mesleki olarak geliştirme, ABD eğitim sistemini yakından deneyimleme, kendi dil ve öğretme becerilerini geliştirme ve tüm bunlara ek olarak ülkemizden daha iyi ücretlere çalışma fırsatı yakalıyorlar.

Programa katılmak isteyen öğretmenler başlangıçta programa katılım ücreti ödüyorlar. Bu ücreti ödeyen öğretmen ABD’de maaşlı olarak çalışmaya başlayabiliyor. Başvuran kişi ABD’de kendi konaklamasını karşılayabiliyorsa 4900 Dolar, eğer konaklamayı program kapsamında ayarlamak istiyorsa 6.900 Dolar ödüyor. Bu harcamanın dışında programa katılmak için ek bir ücret ödemek zorunda olmayan öğretmen ABD’de çalışmaya başladığında ortalama 2500 Dolar aylık maaş alıyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü Deniz Akar; “Amerika’nın açtığı bu program İngilizce öğretmenleri tarafından büyük ilgi görüyor. Öğretmenler belirli bir meblağı programa katılım ücreti olarak ödüyorlar. Amerika’da minimum 1 yıl çalıştığı düşünülen bir öğretmen ödediği parayı misliyle geri alıyor. Ortalama 2500 Dolar maaş alan bir öğretmen yılda 30 bin Dolar kazanıyor. Bu da öğretmenin ödediği program katılım ücretini maaşıyla çıkardığı anlamına geliyor. Öğretmen çalıştığı okuldan memnun ise çalışmaya devam etmek için talepte bulunabiliyor. Program 1 yıl olarak görülse de öğretmen bu süreci 3 yıla kadar uzatabiliyor” diye aktardı.

En Fazla 6900 Dolar Katılım Ücreti Ödüyor, Yıllık Ortalama 30 Bin Dolar Kazanıyor


Programa katılmak isteyen öğretmenler değişim programına başvuru ücreti ödüyor. Bu ücret öğretmenlerin ABD’de çalışacağı okulun bulunması, gerekli anlaşmaların yapılması, çalışma izinlerinin alınması ve konaklayacağı yeri bulabilmesi adına ödeniyor.

Öğretmen çalışacağı okulu kendi organize edebiliyor yada konaklayacağı yeri kendisi seçmek istiyorsa sadece program başvuru ücreti ve çalışma izinleri için 4900 Dolar ödeme yapıyor. Başvuran kişi okulun ayarlanması ve konaklama yerinin bulunması dahil tüm ihtiyaçlarının karşılanmasını istiyorsa 6900 Dolarlık bir meblağı gözden çıkartıyor.
Bu ödemeleri yapan öğretmen en az 2000 Dolar, genellikle ortalama 2500 Dolar aylık maaşlı işine yerleştiriliyor. Program kapsamında öğretmenlere ikinci bir işte çalışma hakkı da sunuluyor. Öğretmen bağlantılarını kurduğu takdirde ikinci bir okulda öğretmenlik yapabiliyor veya tamamen kendi mesleğinden ayrı bir işte çalışabiliyor. İkinci bir meslekte çalışan öğretmenlerin maaşı 3500-4500 Dolar’a kadar yükselebiliyor.

Türkiye’de işe yeni başlayan bir öğretmenin 3091 TL ile işe başladığı, 25 yıl ve üzeri hizmet eden öğretmenin ise 3636 TL maaş aldığı göz önünde bulundurulduğunda ABD’den gelen teklif oldukça cezbedici.

Amerika’da çalışan öğretmen stajyer olarak işe başladığından dolayı iş yükü ve sorumluluklar Türkiye’deki işine oranla çok daha az oluyor. Bu da öğretmenin stres ve baskı altında kalmadan kendini geliştirmesine, Amerikan eğitim sistemini anlamasına ve arzu ettiği takdirde ikinci bir işte çalışmak için kendine zaman yaratabilmesine olanak sağlıyor. Tüm bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda öğretmenlerin programa ilgisi anlaşılıyor.ABD’de Ne Kadar Harcayacak?

Economic Policy Instıtue’nin yaptığı araştırmaya göre ABD’de kiraladığı bir evde tek başına yaşayan bir kişinin aylık giderleri 2000 Dolar ile 4000 Dolar arası değişmekte. Araştırmaya Manhattan’da metroya yakın, şehir merkezinde yaşayan bir kişinin ev kirası yüksek olduğundan aylık bütçesi de yükseliş gösterdiğini vurguluyor. ABD’de yaşam masrafları eyaletten eyalete şehirden şehre farklılık gösteriyor.

Genel bir hesaplama yaparsak… Program kapsamında öğretmenlere sunulan paylaşımlı ev önerileri aylık yaşam masraflarının önemli ölçüde düşürmektedir. Program kapsamında organize edilen iyi şartlarda paylaşımlı bir evde konaklama yapan kişi ortalama 400 Dolar ödemektedir. Evin elektrik, gaz, su, tadilat gibi masrafları da düşünülüp bunlar da toplama dahil edildiğinde 634 Dolar ev ihtiyaçlarına gitmektedir. Önemli bir kalem olan yemeğe ortalama 300 Dolar, ulaşıma (benzinli araba ile) 200 Dolar, Giyime 100 Dolar, eğlence ve boş zamana 100 Dolar harcama ortalamaları bir kişinin aylık 1300 Dolarlık bir harcama yapacağı öngörülmektedir. Bu da 2500 Dolar maaşla işe giren bir öğretmenin Amerika’da rahatlıkla yaşayabileceğini gözler önüne sermektedir. Öğretmen ikinci bir işte çalıştığı takdirde yıllık 48 bin Dolar kadar para kazanabilir. Bu da öğretmenin ülkeye dönmeden önce hatırı sayılır bir birikim yapmasına olanak sağlar.

En Az 3 Yıl Deneyimi Olan Öğretmen Programa KatılabiliyorAmerika’nın açtığı öğretmen değişim programına katılım için belirli şartlar aranıyor. Öncelikle öğretmenin İngilizce Öğretmenliği, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce Karşılaştırmalı Edebiyat, İngilizce Mütercim Tercümanlık vs. gibi bölümlerden mezun olup formasyon sertifikasına sahip olması gerekiyor.

Şartlardan bir diğer ve en önemlilerinden olan ise; programa başvuracak öğretmenin en az 3 yıllık deneyime sahip olması… 3 yıl boyunca öğretmenlik yapan bir öğretmen programa dahil olabiliyor. Öğretmen bu süre zarfında çalıştığı kurumlardan aldığı en az 3 referans mektubunu da başvuru formuna eklemek zorunda. Son olarak ise İngilizce öğretmenin dil yeterliliğinin en az Upper-Intermediate olduğunu çeşitli sınavlarla ispatlaması gerekiyor.

Tüm bu şartları yerine getiren öğretmen programlar kapsamında ABD’de ilk veya ortaokullarda çalışmaya başlayabiliyor.

Öğretmen Değişim Programı’na katılan öğretmenler Amerikalı öğretmenlerle kültür değişimi yapabiliyor, ABD eğitim sistemini inceleyebiliyor, mesleki becerilerini geliştiriyor, yeni eğitim yaklaşımlarını yerinde inceleme fırsatı yakalıyor ve en keyiflisi Amerikan Rüyasını yaşama fırsatı bulabiliyor. Böyle bir eğitim programına katılıp ülkeye geri dönen öğretmen öğrencilerine ve okuluna pek çok artı değer kazandırma şansı yakalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir