İngiltere’de Çalışmak, İş Bulmak, Maaşlar

Bu yazı https://parasalcozumler.com/ingilterede-calismak-is-bulmak-maaslar/ sitesinden alınmıştır.

Ingiltere, Amerika’dan sonra dünyanın en fazla göçmen çalışan nüfusa sahip ülkelerinden bir tanesidir. Özellikle Londra’da neredeyse İngilizler kadar yabancılar yaşar. Yabancı nüfusunu oluşturan insanların bir kısmı eğitim için ülkeye gelenlerden oluşurken, diğer bir kısım ise Ingiltere’de çalışmak ve para kazanmak için gelmişlerdir.

Özellikle Asya kökenli, Pakistanlı, Hindistanlı yada Arap kökenli bir çok insan görebilirsiniz.

Türkiye’den de Ingiltere’de çalışmak için giden bir çok insan mevcut olup eğitim amacı ile giden öğrenciler de hayat pahalılığından dolayı kısmi zamanlı olarak çalışmakta ve en azından günlük harçlıklarını çıkarmaktadır.

Ingiltere’de çalışmak için yada eğitim için giden insanların en fazla şikayetçi olduğu konu hayat pahalılığıdır. Özellikle toplu taşıma ücretleri ve ev kiraları diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha yüksektir. Giyim ve beslenme anlamında biraz daha fazla imkan bulunabilirken barınma ve ulaşım anlamında çok daha fazla harcama yapmak gerekiyor.

Ingiltere’de ev kiraları, kıyafet fiyatları, gıda fiyatları ve ulaşım ücretleri ile ilgili çok daha detaylı bilgiye aşağıdaki konu başlığından ulaşabilirsiniz.

Ingiltere’de Yaşam – Yemek – Ulaşım – Ev Kiraları

Ingiltere’de Çalışmak – Ingiltere’de Ne Iş Yapılır?

Ingiltere’de çalışmak isteyen kişiler için 2 türlü iş imkanı söz konusudur. Bunlar;

 • Herhangi bir uzmanlık alanı olan, eğitimini tamamlamış kişiler için kurumsal firmalarda tam zamanlı olarak çalışma,
 • Eğitim için giden veya herhangi bir uzmanlık alanı olmayan vasıfsız, yarı zamanlı yada tam zamanlı çalışma.

İlk seçenekte belirtilen gruptakiler genellikle üniversite mezunu, yabancı dil bilen, mühendis, mimar, doktor, hemşire, avukat, denizci, bilgisayar mühendisi, elektronik mühendisi, yazılımcı, telekomünikasyon uzmanı gibi mesleklerde eğitim almış yada bu alanlarda tecrübeli kişilerden oluşur.

Bu meslek dalında çalışan kişiler çoğunlukla kurumsal firmalarda tam zamanlı olarak çalışır ve aldıkları ücretler oldukça yüksektir. Alanında tecrübesiz yeni mezun çalışanlar ortalama 1.500-2.000 pound ile işe başlamakta ve 5-10 yıl tecrübe edindiğinde 4-5 bin pound civarına kadar ücret alabilmektedirler.

İkinci seçenekte belirtilen grup, daha çok vasıfsız işçiler ve part-time çalışan öğrencilerden oluşur. Bu kişiler genellikle restoranlarda mutfak elemanı yada garson olarak, temizlikçi olarak, otellerde resepsiyonda, temizlik, bakım, onarım işlerinde, alışveriş merkezlerinde veya mağazalarda güvenlik olarak, tezgahtar olarak, satış danışmanı yada müşteri temsilcisi olarak çalışabilmektedirler.

Bu grupta görev yapanlar genellikle asgari ücret üzerinden ödeme alırlar. Ingiltere’de asgari ücret saatlik olarak hesaplanır. Yani o ay içerisinde kaç saat çalışırlarsa onun saatlik asgari ücreti kadar ödeme alırlar.

Ingiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Ingiltere’de çalışmak için gidenler İngiliz vatandaşları ile aynı özlük haklarına sahip olurlar. Yani asgari ücret uygulaması yabancı yada yerli halk için farklılık göstermez.

Şu anda Ingiltere’de saatlik asgari ücret 7,5 pound civarındadır. Haftalık 40 saat çalışıldığını düşünürsek aylık ortalama brüt kazanç 1200 pound civarında olur. Yıllık net kazancın 11.500 pounda kadar olan kısmı vergiden muaftır. Onun üzerindeki kazançlar üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılır. Bu ücret üzerinden ortalama 70-80 pound sigorta ve emeklilik kesintisi yapılır ve net yaklaşık 1.100 pound civarında bir kazanç ele geçer.

Ingiltere’de Ne Kadar Maaş İle Geçinilir?

Ingiltere’de net asgari ücret olan 1.100 pound ile rahatlıkla olmasa bile asgari şartlarda bir yaşam tarzı ile geçinmek mümkündür.

Ortalama giderler kabaca aşağıdaki gibi sayılabilir.

 • Ev kirası: Ortalama 500 poundi
 • Ulaşım: Aylık 200 pound
 • Yeme – içme: 300-400 pound
 • Giyim: 100 pound
 • Eğlence – Gezme: 100 pound

Ingiltere’de aylık genel masraflar ile ilgili daha detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Aylık ne kadar para harcanacağı, nasıl bir yaşam şekli sürmek istediğinize göre değişecektir. Her gün evinde yemeğini yapan, çok fazla dışarıya çıkmayan, alışveriş ve eğlence hayatına düşkün olmayan birisi rahatlıkla 1.000 pound ile geçinebilirken, tersi durumda 1.500-2.000 pound ile ancak geçinilebilmektedir.

Ingiltere Çalışma İzni – Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’ye gitmek isteyen Türkler için Ingiltere vizesi alınması gerekmektedir. Her ne kadar İngiltere, Avrupa Birliği ülkesi olsa da Şengen vizesi ile giriş yapılamaz. Ingiltere için ayrı vize alınması gerekir.

Ingiltere’ye okumak veya turistik amaçlı gitmek ile iş için gerekli olan Ingiltere çalışma vizesi birbirinden farklılık göstermektedir.

Turizm amaçlı Ingiltere vizesini almak oldukça kolay iken, eğitim yada çalışma amaçlı vize alımı bazı prosedürlere tabidir.

 • İngiltere vizesi almak için ilk yapılması gereken iş, https://www.visa4uk.fco.gov.uk/home/welcomeinternet adresine girerek vize talep formunun doldurulması gerekmektedir. Bu formu kendiniz için yada vize almak istediğiniz herhangi birisi için doldurabilirsiniz.
 • Talep formu doldurulduktan sonra vize ücretinin internet üzerinden kredi kartı ile yada havale ile ödenmesi ve dekontunun alınması gerekir.
 • Daha sonra yine internet başvurusu sırasında size en yakın vize ofisini seçerek randevu oluşturmanız gerekir,
 • Randevu alındıktan sonra aşağıdaki belgeler ile birlikte randevu gününde görüşmeye gitmeniz gerekmektedir.

Ingiltere Vizesi Için Gerekli Belgeler;

 • Başvuru formunun çıktısı,
 • 2 adet biyometrik resim,
 • En az 6 aylık geçerli pasaport,
 • Vize ücretinin ödendiğine dair dekont,
 • Randevu bilgisinin olduğu belgenin çıktısı,
 • Uçak biletleri,
 • Gelir bilgisini belgeleyen banka hesap hareketleri dökümü,
 • Öğrenci olarak gidiliyor ise, okuldan alınmış davetiye yazısı, 18 yaşından küçük ise muvafakatname,
 • Çalışmak için gidiliyor ise işveren tarafından hazırlanmış davetiye mektubu,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Çalışanlar için SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve maaş bordrosu,
 • İş yeri sahipleri için Vergi Levhası ve Çalışma Belgesi, şifketin faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri

Ingiltere vizesi, başvuru sonrasında ortalama 2 haftada verilmektedir.

Ingiltere çalışma vizesi alınması için mutlaka işveren tarafından hazırlanmış davetiye mektubu gerekmektedir. Aksi taktirde ülkede kaçak çalışmanın cezası var ve hemen sınır dışı edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir