İngilterede Üniversite Eğitimi

İngilterede Üniversite Eğitimi

Bu yazı www.elt.com.tr adresinden alınmıştır.

İngiltere Eğitim Sistemi

Genel olarak bakıldığında İngiliz Eğitim sistemi Lisans (undergraduate) ve yüksek lisans (post-graduate) olarak ikiye ayrılır. İngiltere genelinde lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürer. Bazı teknik bölümlerde ise bu süre 4 yıla kadar uzayabilir. Ülkede akademik yıl çoğu üniversitede eylül ve ekim aylarında başlar. İngiltere’de üç dönemli bir eğitim sistemi vardır. Noel ve Paskalya zamanlarındaki tatiller ile Ağustos ayının tamamı ile Temmuz ve Eylül aylarının bir kısmını kapsayan uzun bir yaz tatili vardır. Her bir dönem on-on dört hafta uzunluğundadır. Dönemler genellikle okullar ve yüksekokullar için daha uzun, üniversiteler içinse daha kısadır.

İngiliz yüksek eğitim sistemi öğrencilere hem zengin bir akademik kariyer planı sunmakta,hem de mesleki niteliği ön planda olan ve mezuniyet sonrası kolaylıkla iş bulabileceği çok çeşitli eğitim programlarını da bünyesinde barındırmaktadır. İngiliz yüksek eğitim sistemi, köklü geçmişi, ileri düzey teknolojik alt yapısı ve öğrencilerine sağladığı araştırma olanakları , kütüphane ve laboratuar imkanları, dünyaca ünlü akademik kadrosuyla uluslararası eğitim dünyasında özel yere sahiptir.

Lisans / Kabul şartları ve Foundation Programları

İngiltere ve Türkiye’de uygulanmakta olan lise eğitim sistemi farklı olduğundan Türkiye’de lise bitirmiş olan öğrencilerin İngiltere’de üniversite kabul koşulları farklıdır. Türkiye’de liseden mezun olan öğrenciler İngiliz Lise sistemine göre yeterli görülmediği için, bir başka deyişle A Level düzeyinde kabul edilmediklerinden, doğrudan İngiltere’de üniversiteye başlayamazlar. Türkiye’de lise mezunu olup, İngiltere’de üniversite okumak isteyen bir öğrenci, hem iyi derecede İngilizce bilmek zorundadır hem de buna ek olarak A level düzeyine gelebilmesi için 1 yıl süre ile FOUNDATION (hazırlık) eğitimi almalıdır. Çoğu üniversite ve özel eğitim kurumları tarafından verilmekte olan FOUNDATION eğitiminde öğrenciye 1 yıl boyunca Fen Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilimler gibi alanlarda eksiklik duydukları konularda destekleyici dersler verilir. Öğrenciler Foundation eğitiminde okumak istedikleri bölüme göre hazırlanırlar ve Foundation eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler üniversitelere kabul edilirler.

Bir öğrencinin Foundation programına katılabilmesi için İngilizce seviyesinin yeterli olması gereklidir. Foundatiom eğitiminde İngilizce dersi yoktur. Bu durumda olan öğrencilerin Foundation öncesinde dil eğitimi alması gerekir. Öğrencilerin Foundation programlarına katılabilmek için ihtiyaçları olan seviyeye gelmeleri başlangıç seviyelerine bağlı olup, bazı öğrenciler için birkaç aylık eğitim yeterlidir. ELT danışmanları başvuru aşamasında öğrencilerin seviyelerini değerlendirmekte ve uygun olan eğitim stratejisini belirlemektedir İngilizcesi iyi olmayan bir öğrenci, Foundation eğitimi alamaz. Bu durumda öğrencinin Foundation eğitimine başlamadan önce İngilizce hazırlık eğitimi alması gerekir. Öğrencinin alması gereken İngilizce hazırlık eğitiminin süresi, öğrencinin o anki İngilizce seviyesine bağlıdır. İngilizcesi iyiye yakın olan bir öğrencinin 2-3 ay İngilizce eğitim alması yeterli olabilirken, İngilizcesi zayıf olan bir öğrencinin 9-10 ay yoğun eğitim alması gerekebilir.

Yüksek Lisans Kabul Şartları ve Pre-Master Programları

İngiltere’de master eğitimi bir tam yıl sürer. Genellikle 9 ay teorik eğitim üzerine yaz döneminde tez çalışması yapılır ve eğitim 1 yılda tamamlanır. İngiltere’de master programına kabulde en önemli kriterlerden biri not ortalamasıdır. Gerekli İngilizceye sahip olmayan ya da not ortalaması istenilenin altında olan öğrenciler 1 ya da 2 dönemlik pre-master programlarına katılarak yeterlilik kazanabilirler. Bu programların başarı ile tamamlanması master programına girişi garantiler. İngiltere’de MBA programları 2 yıl full time iş tecrübesi şart koşar, bazı İngiliz üniversiteleri MBA başvurusu için GMAT sınavını şart koşarlar.

İngiltere’de Eğitim Almanın Maliyeti

İngiltere’de eğitim maliyetlerinizi hesaplarken sadece üniversite ücreti değil, konaklama , ulaşım, beslenme gibi diğer gider kalemlerini de iyi hesaplamanız gerekir. İngiltere’de özel veya resmi okullar arasında yıllık eğitim ücretleri ciddi farklılıklar göstermekle birlikte yıllık eğitim ücretiniz ortalama 6.000 – 15.000 GBP civarında olur. Diğer gider kalemlerinizle birlikte toplam harcamalarınız için şöyle bir tahmin yapılabilir.

Yıllık Eğitim Gideri 6.000 – 15.000 GBP
Yıllık Konaklama Gideri 3.000 – 8.000 GBP
Ulaşım, Beslenme ve Sosyal Giderler 3.000 – 8.000 GBP
Toplam Tahmini Gider Ortalama 12.000 – 31.000 GBP arası tutacaktır.

ELT ile İngiltere Üniversitelerine Başvuru

İngiltere’de üniversite eğitimine karar verince zaman geçirmeden ELT ile iletişime geçmelisiniz. ELT akademik danışmanları sizin mevcut yeterlilik ve tercihlerinize uygun bir akademik plan çerçevesinde başvuru süreçlerinizi başarıyla yönetecekler ve en uygun biçimde eğitimine başlamanızı sağlayacaklardır.

ELT, dünyanın dört bir tarafından gelen öğrenciler için her gün farklı şeyler öğrendikleri, farklı kültürleri keşfettikleri bir ev gibi. Öğretmenlerle ilgili en güzel şey farklı seviyelerdeki

Mesut Demirci – New York

Şimdi İngilizce konuşurken çekingen hissetmiyorum. Dahası, insanların önünde konuşma yapabiliyor ve şaka da yapabiliyorum. İngilizce yeteneklerim bana işimde yardımcı oluyor.

Ümit Demirci – New York

Ders aralarında arkadaşlarınızla sohbet ediyorsunuz ve şakalar yapıyorsunuz, ve bütün arkadaşlarınızın farklı ülkelerden, kültürlerden ve

Yiğit Demirci – New York

 

İngiltere Üniversiteleri

Üniversite Şehir Açıklama
University of Bradford Bradford Onlarca lisans ve master programı bulunan sosyal bir üniversite
University of Brighton Brighton Dünyanın en iyi ilk 250 üniversitesi arasında, uluslararası bir üniversite
Cardiff University Cardiff İngiltere’nin en köklü ve en iyi 10 üniversitesinden birisi
University of Greenwich Greenwich İngiltere’nin en çok tercih edilen üniversitelerinden, yeşil kampüs ödüllü
University of Liverpool Liverpool UNESCO kültür başkenti Liverpool şehrinde mükemmel bir İngiliz üniversitesi
Heriot Watt University Edinburgh İskoçya’nın başkentinde birleşik krallığın en köklü üniversitelerinden
University of Sussex Brighton Dünyanın ve İngiltere’nin en iyi araştırma üniversitelerinden
King’s Colleges Oxford, Londra, Bournemouth İngiltere’de lisans ve master öncesi foundation eğitimi alınabilen en iyi okullardan
London Metropolitan University Londra 1848 tarihinde kurulmuş Londra’nın en büyük üniversitesi
Oxford Brookes University Oxford İşletme bölümüyle ün yapmış Oxford’un en iyi üniversitelerinden
Swansea University Swansea İngiltere’nin öğrenci memnuniyeti en yüksek üniversitesi
University of South Wales Cardiff, Newport, Pontypridd 5 farklı kampüsüyle İngiltere’deki en büyük üniversitelerden
University of Kent Catenbury Bilgisayar alanında ün yapan üniversite, İngiltere’nin kültür şehirlerinden Catenbury’de
Kaplan International Colleges Londra Top 20 İngiliz üniversitelerine başvurudan önce çok kaliteli foundation programları sunar
Bellerbys College Brighton, Cambridge, Londra, Oxfor Mühendislik, TIP ya da sosyal bilimler için yoğun foundation eğitimi sunar
University of Law Londra, Manchester, Leeds, Birmingham, Bloomsbury İngiltere’de Hukuk eğitimi için en iyi seçeneklerden

Konaklama çözümleri

İngiltere’de lisans ya da master eğitimi alan öğrencilerin büyük çoğunluğu, en azından ilk senelerinde üniversite yurtları ya da özel yurtlarda kalmaktadırlar. Londra, Manchester, Liverpool ve diğer birçok şehirdeki üniversiteler, çoğunlukla öğrencilere ilk yıllarında yurt konaklamasını garanti etmektedirler. Öğrencilerin de büyük çoğunluğu çevre yapmak, yaşadıkları şehre ve eğitim aldıkları üniversiteye alışmak adına ilk yıllarında yurt konaklamasını tercih etmektedirler. Yine aile yanı konaklama, kiralık daire konaklaması ve özel yurt gibi birçok seçenek de öğrencilere konaklama çözümleri için sunulmaktadır. Ancak genel olarak İngiltere’de konaklama, para biriminin de sterlin olduğunu hesaba katarsak Türkiye’ye oranla daha yüksektir.

Üniversite Yurtları
Üniversite yurtları tek, çift ya da 3-4 kişilik odalar olarak dizayn edilmiştir. Tek kişilik odalar kısıtlı olmakla beraber erken başvuru ve ödeme yapan öğrencilerin daha kolay kiralayabildikleri oda tipleridir. Yurtların hemen hemen tümünde çamaşırhane, televizyon odası, kafeteria, yemek yeme yerleri gibi olanaklar bulunurlar. Bazı self-catering yurtlarda öğrencinin de yemek yapabileceği mutfak alanları oluşturulmuştur. İngiltere’de üniversite yurtları çoğunlukla üniversite kampüsünde yer almakla birlikte şehrin farklı bölgelerinde de dağılmış olabilirler. Genellikle yürüyerek, bisikletle ya da  tek vesaitle rahatça ulaşılabilen yurtlarda güvenlik her zaman ön plandadır.

Aile Yanı Konaklama
İngiltere’de dil eğitimi alan öğrencilerin daha çok tercih ettiği konaklama türü olan Aile yanı konaklama, öğrencinin isteğine göre, tek ya da çift kişilik odalarda, yemekli ya da yemeksiz olarak ayarlanabilmektedir. Öğrenci, ev sahibinin beslediği pet hayvandan sigara kullanıp kullanmamasına kadar birçok konuda seçici davranabilir, yemek konusunda özel diyeti varsa belirtebilir, aile konaklaması bu şartlara uyan ya da en yakın ailenin yanında ayarlanabilir.

Özel Yurtlar
Yine üniversite yurtlarında kalmak istemeyen, yer bulamayan ya da konforunu beğenmeyen öğrencilerin tercih ettiği konaklama türlerinden biri de özel yurtlardır. Lokasyona ve yeterliliklerine göre üniversite yurtlarından biraz daha yüksek ücretli olabilen özel yurtlar şehir merkezleri ya da üniversite kampüslerine 15 -30 dakika uzaklıkta olabilmektedir.

Kiralık Daireler
İngiltere’de lisans ya da yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama türlerinden biri de kiralık dairelerdir. Genellikle ilk sene yurtta kaldıktan, şehri tanıdıktan ve çevre edinildikten sonra bireysel olarak ya da üniversite arkadaşlarıyla 2, 3 ya da 4 kişilik daireler kiralanmaktadır. Ev kiraları yine bölgeye, evin lüksüne ve büyüklüğüne göre değişmekle beraber 250£ ila 800£ arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir