İsveç’te Türkler İçin Yaşam Koşulları Nasıldır?

Bu yazı https://birfinansci.com/isvecte-calismak-yasam-is-kurmak-isvecte-maaslar sitesinden alınmıştır.

 

1965’de Konya’nın Kulu ilçesinden bir grup genç İsveç’e gider, orada iş bulup para kazanmaya başlayınca Türkiye’de İsveç’in reklamını yaparlar ve 10 yıl içinde İsveç’te yaşayan, çalışan Türk nüfusunda önemli bir artış olunca İsveç Hükümeti 1976’da Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başlar. 2016 verilerine göre İsveç’te yaşayan Türk nüfusu yaklaşık 75 bin.

Kişilik olarak bir dünya vatandaşı vizyonunda iseniz, yani modern ve uyumlu iseniz İsveç’te sosyal açıdan bir zorluk çekmezsiniz ama Türkler gibi hemen kaynaşan insanlar beklemeyin karşınızda.

Sosyal yaşamda anlamında düzenlenen parti organizasyonlarına katılabilirsiniz.

Başkent Stockholm görece olarak diğer büyük şehirlerden iş bulma ve sosyalleşme açısından daha iyice. Malmo, Göteborg, Uppsala iş bulunabilecek diğer kentlerden.

İngilizce biliyor olmanız avantaj ama orada yaşamak ve çalışmak için az da olsa İsveççe bilmekte fayda var.

İsveç’te Ev Kiraları, Gıda, Giyim, Genel Yaşam Giderleri Ve Ulaşım Giderleri

Stockholm’de 1 artı 1 daire kiralamak istediğinizde, tabi bulabilirseniz 13 ila 15 bin İsveç Kronu (8 ila 9 bin Türk Lirası) ödemeniz gerekirken, şehir dışında bu rakam 10 bin İsveç Kronuna düşüyor ve genellikle ısınma, internet ve elektrik kiraya dahil. Büyük kentlerde kiralık ev bulmak oldukça zor o yüzden kasabalarda ev aramak daha mantıklı.

Mutfak masrafı tek kişi için yaklaşık 2 bin İsveç Kronu gerekli.

Metro ve otobüs ile sağlayacağınız ulaşım için gider yaklaşık 900 İsveç Kronu. Bisiklet İsveç’te spor aracı olmanın yanında ulaşımda da kullanılıyor, her yerde bisiklet yolları bulunuyor.

Kıyafet, temizlik malzemeleri vs. için diğer giderler için de yaklaşık bin 500 İsveç Kronu.

İsveç’te internet ortamında alış veriş yapılan ve makul fiyatlarla aradığınızı bulabileceğiz siteler mevcuttur. Gündelik yaşamda dükkan ve benzeri yerler geç saatlere kadar açık olmaz.

İsveç'te Çalışmak

İsveç’te Çalışmak

Türkler için İsveç’te İş İmkanları Nelerdir?

İsveç inovasyon ve teknoloji öncüsü, küresel çapta tanınmış pek çok uluslararası şirkete sahip; Skype, Ericson, İkea, H&M, Volvo, Electrolux, Tetra Pak sadece bir kaçı. Üniversite mezunu ve dil konusunda yeterli iseniz bu uluslararası şirketlerde çalışma olanağınız söz konusu olabilir ayrıca mühendis, doktor, hemşire, öğretmen, yazılımcı iseniz ve yine dil sorununuz yoksa iş bulma olanağınız var demektir.

Lise mezunu iseniz; pizzacı, servis elemanı, reyon görevlisi gibi işlerde çalışabilirsiniz. Daha az eğitim düzeyinde iseniz ilkokul-ortaokul gibi; cam, elektronik cihaz üretimi, inşaat işçisi olarak istihdam edilebilirsiniz.

Stockholm’de yaşayan ve çalışan Türklerin çoğunluğu IT ve Telekom sektöründedir.

İsveç’te Çalışan Türkler için Ortalama Maaşlar Ne Seviyelerdedir?

Bilgi teknolojileri, Telekom gibi sektörlerde iseniz yaklaşık 40 bin İsveç Kronu vergiler çıktıktan sonra 30 bin İsveç Kronu gibi bir rakam söz konusu olur. ( 1 İsveç Kronu 0.65406 Türk Lirasıdır)

Garson, satış elemanı gibi hizmet sektöründe çalışanlar 17 ila 20 bin İsveç Kronunu net olarak kazanıyorlar bu da yaklaşık 11 ila 13 bin Türk Lirasına tekabül ediyor.

İsveç’te Çalışmak İsteyenler Nasıl İş Bulabilir?

İsveç’te çalışmak isteyen biri öncelikle çalışma izni için internet üzerinden başvuru yapmalıdır, en kolay ve hızlı yol internet üzerinden İsveç Göçmen Dairesi internet sitesine girerek yapabilirsiniz ya da İsveç Büyükelçiliği-Başkonsolosluğuna da başvuruda bulunabilirsiniz.

Kendi İşini Kurmak İsteyenler İsveç’te Ne İş Kurabilir?

İsveç’te kendi işini kurmak isteyenler için aranan temel kriterler:

  • Belirttiğiniz iş alanında tecrübeye sahip olduğunuzu, deneyimlerinizi gösterebilmek,
  • İsveççe veya İngilizce bildiğinizi belgelendirmek,
  • İşinizin sorumluluğunun size ait olduğunu gösterebilmek,
  • İşinizin İsveç’te satılabilecek veya üretilebilecek olduğunu göstermek,
  • İki yıl boyunca İsveç’te hayatınızı idame ettirecek maddi durumunuzu belgelemek (tek bir birey olarak yaklaşık olarak 400 bin İsveç Kronu)
  • Mevcut işiniz ise geçmiş dönem mali verileri ve ticaret sicil belgesi,
  • Eğitim geçmişinin belgeleri,

Bu şartlara haiz olanlara başlangıçta 2 yıllık geçici oturma izni verilir, 2 yıllık sürenin sonunda tekrar uzatım için başvuru yapılması gerekmektedir.

Önerilen yazıİş Fikirleri

Küçük Esnaf Ya Da Yatırımcı İçin Türkiye’den İsveç’e Ne Satılabilir? İsveç’ten Türkiye’ye Ne Getirilip Satılabilir?

İstikrarlı ve güçlü ekonomisi ile İsveç güzel bir pazar, büyüyen nüfus gereksinimine paralel olarak gıda ürünleri satılabilir; meyve, sebze, tarım ürünleri ve işlenmiş hayvansal gıdalar satılabilir, meyve kuru formda olursa daha rasyonel olur.

İsveç’ten her türlü elektrikli cihazlar, elektronik cihazlar, haberleşme cihazları getirilip Türkiye’de alıcı bulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir