Kanada’da Doğum Hakkında Bilinmeyenler

Kanada’da Doğum Hakkında Bilinmeyenler

Bu yazı banunundunyasi.com adresinden alınmıştır.

Bugünlerde daha mı sık duyar oldum yoksa aynı düşüncedeki insanlarla mı karşılaşıyorum hep bilemiyorum ama yurt dışında doğum yapmak fikrindeki insanlar çok sık karşıma çıkar oldu. Yabancı bir ülkenin vatandaşlığını elde etmenin en kolay, ucuz ve garantili yolu doğum ne de olsa. Daha önceleri herkes Amerika’da doğumu tercih ederken bugünlerde Kanada’da doğum pek revaçta. Kanada’da doğum mu Amerika’da doğum mu diye düşünmeden edemez herhalde yurt dışında doğumu göze alan bir anne. Doğrusu ne, iki ülke arasında ne gibi farklar var Dr. Alper Mumcu bu konuda öyle detaylı bir yazı hazırlamış ki, merak eden Neden Kanada’da Doğumyazısına tık tıklasın vallahi.

Bu arada Dr. Alper Mumcu’yu daha önce yazdığım Kanada’da Yaşam yazımdan hatırlayanlar olabilir. Kendisi Türkiye’de ilk web sitesini kuran kadın doğum uzmanı olup neredeyse yirmi yıl önce daha internet bu kadar yaygın değilken bebek bekleyenlere, anne adaylarına, kadınlara adeta koçluk yapardı. Türkiye’nin en tanınan doktorlarından biri iken 2010 yılında Amerikan Hastanesinden ayrılıp Kanada’nın Quebec Eyaleti’nin en büyük şehri Montreal’e göç etti. Orada dünyada ilk kez 1978 yılında tüp bebeği gerçekleştiren ekip içinde yer alan ve daha sonra Kanada’nın en iyi tıp fakültesi kabul edilen McGill Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği ve Tüp Bebek ünitesini kuran Prof. Dr. Seang Lin Tan’in daveti ile  yeni kurduğu tüp bebek merkezinin  o zamanki adi ile Montreal Reproductive Centre’in başina geçip 3 yıl bu merkezin kurulusunda ve gelişiminde rol aldı.

1978 yılında dünyanın ilk tüp bebeği Louise Brown’u dünyaya getiren ekipteki bilim adamlarından biri olan Simon Fishel ve Alper Mumcu

Ardindan bir sure McGill Üniversitesi jinekolojik onkoloji bölümünde araştırma ekibinde yer alıp sonrasında  Clinique Gynesys’de Dr. Faruqi ile çalıştıktan sonra 2015 yılında yurda geri döndü ve şu anda Mumcu yine Türkiye’de. Ben yine onu bulup aklımdaki soruları sordum. Kanada’da doğum yapmak kaça mal olur, Kanada’da doğum mu Amerika’da doğum mu, Kanada’da doğum için neler gerekli, doğumdan kaç ay önce Kanada’ya gitmeli…Sağ olsun kırmadı ve Kanada’da Doğum ile ilgili bilgileri paylaştı;

Kanada’da doğum sürecini biraz anlatır mısınız? Yani bürokrasi olarak ne gibi zorunluluklar var? Hastaneler özel-devlet ne gibi farklılıklar gösteriyor?

Aslına bakacak olursak Kanada’da doğum süreci buradaki devlet hastanelerinden çok da farklı değil. Kanada’da sağlık tamamen devletin denetimi altında olduğundan özel hastaneler yok. Bütün hastaneler ya devlete ya üniversitelere bağlı ya da vakıflar tarafından yönetiliyor. Burada verilen sağlık hizmetlerinin  tamamı eyaletler düzeyinde devlet tarafından karşılanıyor. Özel muayenehaneler var ancak halk buraya gittiğinde de cebinden herhangi bir para ödemiyor. Doktor ücreti ve diğer masraflar devlet tarafından doktora ödeniyor. Buradan gittiğinizde  gebeliğinizi takip eden doktor hastaneye kaydınızı yaptırıyor  ve herhangi bir acil durum söz konusu olduğunda ya da doğum başladığında direkt olarak hastaneye başvuruyorsunuz. O andan itibaren o günkü nöbetçi ekibin takibi altına giriyorsunuz.

Burada olduğu gibi tarihe karar verip, sezaryen isteğe bağlı uygulanıyor mu?

 İsteye bağlı sezaryen genelde yapılan bir uygulama değil ancak bu durum hastaneden hastaneye ve doktordan doktora büyük değişkenlik gösteriyor bazı hastaneler buna asla izin vermezken bazıları ise daha esnek davranabiliyor.

Ya epidural?

Vajinal doğumda epidural kullanımı oldukça yaygın ancak bu tamamen anne adayının isteğine bağlı ve talep edildiği taktirde hemen gerçekleştiriliyor. Onun dışında benim Montreal’de bildiğim hastane anne adayının isteklerine son derece saygılı ve müdahalesiz vajinal doğumu destekleyen bir hastane. Ancak tabii ki burada da anne adayının ve bebeğin farklılıkları dikkate alınıyor ve bir genelleme yapmak mümkün değil.

Sezaryen  uygulamaları ise çok acil bir durum olmadığı taktirde epidural ve spinal anestezi ile gerçekleştiriliyor. Genel anesteziye sadece acil durumlarda başvuruluyor. Şöyle ki Kanada’da doğum yapmak isteyen ancak tek şartı genel anestezi olan bir anne adayı için sezaryen sırasında genel anestezi verecek bir anestezi doktoru bulamadık ve ne yazık ki anne adayımız bu nedenden dolayı Kanada’ya gitmekten vazgeçti.

Kanada’da doğum yapmak ortalama kaça mal olur?

Doğum parası doktordan doktora ve hastaneden hastaneye çok değişkenlik gösteriyor. Örneğin Toronto’da 8000 $ civarında iken Montreal’de 3500 ile 5000 $ arasında değişiyor.

Doğumdan ne kadar süre önce Kanada’ya gitmek gerekiyor?

Kanada’da doğum yapmak isteyen anne adaylarının 34. haftada oraya gitmeleri isteniyor. Daha önce gitmenin bir gerekliliği yok.

Gebelik sürecinde Türkiye’ye göre kontrol sıklığı nedir?

34. haftadan sonra anne adayının ve bebeğin durumuna göre iki haftada bir, haftada bir ya da gerekli durumlarda daha sık kontroller yapılıyor. Her kontrolde ultrason yapılmasa da bebeğin durumu ve annenin durumu değerlendiriliyor.

Kanada’da doğum yapmaya gitmeden önce doktor seçilebiliyor mu?

Doktor seçme şansı elbette var ancak problem, doktorların yeni hasta kabul etmek istememeleri. Bu nedenle önceden doktor ve hastane ayarlamadan gitmek çok büyük risk. Ancak doktor randevusu ayarlandıktan sonra kalacak yer ve ulaşım gibi işlemler yapılmalı. Zaten tüm bu işlemler de internet üzerinden çok kolaylıkla halledilebiliyor. Kanada insan dostu bir ülke olduğu için bu konularda ve doğum sonrası evraklarla ilgili bürokratik İşlemlerde ciddi bir problem yaşanmıyor ve kişiler kendileri kolaylıkla bunları halledebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir