Karadağ da Şirket Kurmak | Çalışma ve Oturum İzni 2020

Bu yazı https://vizyonpara.com sitesinden alınmıştır.

 

Karadağ da şirket kurmak ile ilgili mutlaka reklamlara denk gelmişsinizdir.Bütün reklamlar da Karadağ da oturum izni almanın, şirket kurmanın kolaylığından bahsediliyor.Peki gerçekten öyle mi? Sizler için detaylı bir araştırma yaptım.Podgorica da muhasebe şirketi ile de konuşup A’dan Z’ye bilgi aldım.Şimdi bu yazımda sizlere en kolay ve en ucuz şekilde Karadağ da nasıl şirket kurulur ve nasıl oturum izni alınır onu anlatıcam.

 

Karadağ da Şirket Kurmak

Danışmanlık şirketlerinin hepsinin sitesine girip tek tek inceledim.En düşük ücret 2500 Euro dan başlayıp, 10 bin Euro’ya kadar çıkıyor.Tabi sizin oraya gidip gelmeniz ve ekstra evraklar için haracayacağınız paralar hariç.Şimdi ben size diyorum ki bu parayı hiç vermeyin bu şirketlere.Tamamen kendiniz uğraşarak Karadağ da şirket kurabilir ve oturum izni alabilirsiniz.Tabi İngilizce veya Sırpça bilmeniz şart.Bilmiyorsanız bile en kötü bir tercüman tutmalısınız kendinize.Karadağ da rahatlıkla tercüman bulabilirsiniz.Tabi öncelikle bir şeye karar vermeniz gerekiyor.

 

Karadağ da şirket kurup, iş yapmak mı istiyorsunuz, yoksa şirket kurma işini sırf oturum izni almak için mi yapacaksınız.Önce buna karar vermeniz gerekiyor.Oturum izni almak için yapacaksanız bu yöntemi pek tavsiye etmiyorum size.Zaten Karadağ da 3 ay aralıksız olarak bulunma hakkınız var.3 ayınızı doldurduğunuz zaman da her hangi bir Balkan ülkesine geçip 3 ay da orada kalıp tekrar Karadağ’a geçebilirsiniz.Tabi bu süreçte dilinizi geliştirip, ülke ile ilgili bilgi sahibi olmuş olursunuz.Aylık ev kiranız en fazla 200 Euro  olacaktır.En kral evi 300 Euro ya rahatlıkla tutabilirsiniz.Bu aşama da bu yöntemi tavsiye ederim size.Diğer türlü şirket kurup iş yapmak istiyorum diyorsanız, size nasıl kendi başınıza rahatlıkla şirket kurup iş yapabileceğinizi anlatıcam.

 

 

Not: Karadağ da şirket kurmak için ihtiyacınız olan sermaye sadece 1 Euro. Yani Karadağ da açacağınız banka hesabınızda bulunması gereken para.

 

 

Karadağ da Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Karadağ da şirket kurmak için öncelikle sizin oraya gitmeniz gerekiyor.Tabi Karadağ’a gitmeden önce Türkiye’den bir takım evrakları temin etmelisiniz.Aşağıda yazılı olan evrakları temin ettikten sonra Türkiye’de bir işiniz kalmıyor.

 

 • Kaymakamlıktan sabıka kaydı
 • Noter Onaylı Pasaportun Resimli kısmının  fotokopisi
 • Noter Onaylı nüfus sureti
 • Noter Onaylı Diploma Fotokopisi(Oturum izni için gerekli)
 • Türkiye ikametgah belgesi( Zorunlu değil ama lazım olur ileride)
 • Biyometrik Fotoğraf (Burada çektirmeniz daha avantajlı olacaktır)

 

Yukarıda yazılı olanların ilk 3’ünün Apostilli olması gerekiyor.Yani başka bir ülkede yasal olarak bu belgeleri kullanmanızı sağlayabilecek onay.Kaymakamlıkta yaptırabilirsiniz bunları.Tabi ben tüm belgeler için apostil kaydı yaptırmanızı tavsiye ediyorum.Dediğim gibi ileride herhangi bir sıkıntı yaşamamanız için işinizi garantiye alın.Bu yukarıda yazdığım belgelerden başka hiç bir şeye ihtiyacınız yok.

Podgorica Meydanın dan bir görüntü.Karadağ da şirket Kurmak için en ideal şehir.Yılın 4 mevsimi faal. Karadağ’da Şirket Kurmak

Podgorica Meydanın dan bir görüntü.Karadağ da şirket Kurmak için en ideal şehir.Yılın 4 mevsimi faal. Karadağ’da Şirket Kurmak

 

Karadağ da Yapılması Gerekenler

 

Şimdi Karadağ da şirket kurmak için her şeyi kendi başınıza yapabileceğinizden bahsetmiştim.Emin olun zorlanacağınız hiç bir şey yok.En fazla 1-2 gün fazla dan uğraşmış olursunuz.Danışmanlık şirketlerine o kadar parayı kaptıracağınıza kendiniz fazladan uğraşın daha iyi.Orada yaşayacaksanız zaten size ekstra bir maliyeti olmayacaktır.Şansınızı deneyin derim, başarısız olma şansınız yok.

 

Karadağ da şirket kurmak için tek bir yere gitmeniz gerekiyor.O da Karadağ Ticaret Mahkemesi merkez kayıt bürosu.İlk aşama da bütün işlemlerinizi orada halledebilirsiniz.Tabi oraya gitmeden önce kendinize bir avukatlık ya da muhasebe bürosu bulmanız gerekiyor.Nasıl Türkiye de bir iş yeri açmak için muhasebeciye ihtiyaç duyuyorsak orada da aynı. Muhasebeciye gittiğiniz zaman öncelikle kendi evraklarınızın yeminli bir Sırpça tercümanına çevirisini yaptırın.Tabi bunu Türkiye’de yaptırabilirsiniz.Ancak orada yaptırmanız daha güvenli ve garanti olur.Muhasebeci bu konuda size yardımcı olacaktır.(Tüm çeviri işlemleri 100 Euro tutuyor).Bunu yapan Karadağ mahkeme tercümanları da bulunmakta.

 

 Şirket kuracağınız zaman sizden şirket adresi ve Karadağ da ev adresi istenecektir.Bunları gitmeden kendiniz halletmeniz gerekiyor.200 Euro’ya ev ve 300 Euro ya dükkan bulabilirsiniz kendinize.Tabi isterseniz evinizi home office şeklinde de gösterebilirsiniz.Ancak bu belirli işler için geçerli.Yok ikisi de zor diyorsanız muhasebeci sizin için sanal ofis ayarlar. Daha sonra muhasebeci size ihtiyacınız olan evrak listesini verecek.Bu evrak listesini doldurmanız gerekiyor.(Tabi muhasebeci yapacak bunları sizin için).Bu listeler aynı zamanda Karadağ Ticaret mahkemesinin web sitesinde mevcut.Buradan bütün formları indirebilirsiniz.İhtiyacınız olan formların ve ticaret mahkemesine belirtmeniz gerekenlerin listesi:

 

 • Kurucu Listesi(Minimum 1 kişi, max 30 kişi)
 • Bir şirket Adresi
 • Sermaye Miktarı(Minimum 1 Euro)
 • Şirket Yönetici Bilgileri(Yukarıda Türkiye’alacağınız evraklar)
 • İşletme Faaliyet Belgesi
 • Gümrük sicil kaydı
 • Ticaret mahkemesi hesabına 10 Euro yatırılacak(dekont)
 • Resmi Gazete banka hesabına 12 Euro yatırılacak(dekont)
 • Şirket Statü formu
 • Şirket Tüketim mükellefliği
 • AKC-P formu

 

 

Özet Olarak Yapmanız Gerekenler

 

 • Türkiye de evrakları hazırlayın(50 Euro)
 • Muhasebe Ücreti Tüm Kuruluş Masrafları (250 Euro)
 • Evrakların Tercüme Edilmesi (100 Euro)
 • Ek olarak çıkabilecek Masraflar (50 Euro )

 

Toplam şirket kuruluşu için ilk aşama da ödemeniz gereken tutar toplam 450 Euro.Bundan sonraki aşamada masraflarınız devam edecek.Ancak iş yapıyorsanız bu masrafları kendinize dert etmenize gerek yok.Sonuçta herkes bu masrafları ödeyerek ticaret yapıyor.Bu masrafların hepsini yazı içerisinde belirticem sizlere.

 

 

Şirket Tescil Onayı Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

 

 Karadağ Ticaret Mahkemesine başvurunuzu yaptıktan sonra en geç 5 gün içerisinde Şirket Tescil Onay belgenizi ve kaşeyi almış olursunuz.Bundan sonra ki aşamada bütün işlemlerinizi kaşe ve onay belgesi ile yapacaksınız.Yapmanız gereken banka hesabı açmak ve vergi dairesine gitmek.Tabi bunu da muhasebeciniz ile birlikte yapacaksınız.Vergi dairesine gittiğinizde sizin için vergi numarası verilecek ve KDV kaydı yapılacak.Tabi aynı zaman sağlık ve emeklilik için kayıt formu doldurulacak.

 

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra yaptığınız iş faaliyetine göre Denetim makamına ve ekonomik işlerden sorumlu belediye yetkilisine gidip bildirimde bulunacaksınız.Eğer yaptığınız  iş ile ilgili özel durumlar varsa onları yerine getirmeniz gerekiyor.Örneğin turizm acentesi açacaksanız bizde ki gibi Acente açma belgesi falan ihtiyacınız olacaktır.Bunları da tamamladığınız da rahatlıkla işiniz başına geçebilirsiniz.Tabi oturum ve çalışma izni aldıktan sonra.

Oturum ve Çalışma İzni Kaydı Yaptırmak

Şirket kuruluşunuz onaylandıktan sonra Karadağ yabancılar şube müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor.Yanınızda şirket kayıt tescil evrakı, biyometrik fotoğraf ve kaşeyi alın.Tabi bu aşamada muhasebeciniz de yanınızda olacaktır.Bahsedilen 250 Euro ücretin için de oturma izni alınması da dahil.Orada sizin parmak iziniz alınacak ve imza atacaksınız.En geç 3 hafta içinde  oturum kartınız onaylanmış olur.Yine yabancılar şube müdürlüğünden kartınızı alabilirsiniz veya istediğiniz posta adresine gönderilmesini talep edebilirsiniz.

 

Şirket Kurulduktan Sonra Ödenmesi Gereken Ek Masraflar

 

Çalıştırdığınız her kişi için, bu kişi sadece siz bile olsanız sağlık sigortası ve vergi ödemeniz gerekir.Asgari ücret 198 Euro. Asgari ücretin %67 si vergi ve sigorta masrafları için her ay ödenecek.

Aylık muhasebe ücreti olarak 50 Euro ödemeniz gerekiyor.

Cironuz yıllık 18 bin Euro nun üzerine ise KDV olarak %21 ödersiniz.18 bin Euro nun altında ise KDV ödemenize gerek yoktur.

Yıllık Kurumlar Vergisi %9 olarak tanımlanmıştır.

Karadağ da şirket kurmak için aynı zamanda İstatistik Kurumuna üye olmanız gerekiyor.Üyelik ücreti sadece 5 Euro’dur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir