Neden Hong Kong’da Master Yapmalısınız?

Neden Hong Kong’da Master Yapmalısınız?

hong-kong-master

Dünyanın en hareketli ticaret, endüstri ve turizm merkezlerinden biri olarak kabul edilen Hong Kong’un her köşesinde doğu ve batı kültürünün etkilerini bir arada görebilirsiniz. Çin’in güney kıyısında bulunan Hong Kong, 1997 tarihine kadar Britanya Krallığına bağlı bir sömürge iken, 1997’de Çin’e bağlı bir özel idare bölgesi olmuştur. Çin tarafından yönetilmesine rağmen birçok alanda bağımsızlığını korumaktadır.

Son yıllarda üniversite sıralamalarında Asya üniversitelerinin yükselişini ve gittikçe iyileşen performanslarını göz ardı etmek zor olsa gerek. Liderliği koruyan Çin üniversiteleri son on yılda muazzam adımlar atmıştır. Bu gelişmede şüphesiz büyüyen ekonomisinin rolü büyüktür. Artan yatırımlar, uluslararası yükseköğrenim gelişimine uyum sağlamak için Hong Kong’un akademik yapısında yapılan değişim gibi reformlar da etkili olmuştur.

Eğitim reformu 2000’lerde uygulanmış olsa da, Hong Kong her zaman popüler bir eğitim merkezi olmuştur. Genellikle eğitim dilinin İngilizce olması, doğunun batıyla buluştuğu gelişen bir metropol olduğu gerçeği düşünüldüğünde, Hong Kong’un dünyanın her yerinden öğrencileri bir değişim programı ile veya yüksek lisans okumak için buraya çekmesi şaşırtıcı değildir.

ÜST DÜZEY KURUMLAR

Yurt dışı eğitim konusunda batı ülkeleri düşünüyorsanız listenize Asya ülkelerini de eklemelisiniz. Son yıllarda birçok öğrenci Asya ülkelerinde bir üniversiteden mezun olarak, hızla büyüyen Asya ekonomisinde tatmin edici iş teklifleri alıyor. Hong Kong’un 7 milyondan fazla insana ev sahipliği yapması “QS Best Student Cities 2018”de 12. Sırayı korumasına yardımcı olmuştur. The Education University of Hong Kong (EdUHK), 2018 yılında Asya’nın ilk 2, Dünyanin ilk 10 üniversitesi arasında yer almıştır. (QS World University Rankings by Subject 2018: Education)

The Education University of Hong Kong

Diğer Asya ülkelerine göre öğrenim ücretleri ve yaşam masrafları daha fazla olmasına karşın uluslararası öğrenciler için birçok burs sağlanmaktadır. Hong Kong Özel İdare Bölgesi Hükümeti’ne bağlı Araştırma Hibeleri Konseyi tarafından sunulan Hong Kong Doktora Burs Programı ile, her öğrenciye yıllık 301.200 Hong Kong Doları (~ 38.600 $) ve üç yıla kadar; yılda 12.600 HK$ (~ 1.600 $) konferans ve araştırma amaçlı seyahat ödeneği verilmektedir.

Hong Kong PhD Fellowship Scheme

Ayrıca, EdUHK’nın lisansüstü programına kabul edilen, kanıtlanmış bir akademik başarı, etkili iletişim, araştırma ve liderlik kabiliyetleri olan tam zamanlı araştırma öğrencileri University’s Research Postgraduate Studentship (RPGS)’e başvurabilirler.

ÇOK YÖNLÜ DESTEK 

Akademik kariyer yapmak isteyen ve araştırma ile ilgilenen öğrenciler için destek almak çok önemlidir. The Education University of Hong Kong’da doktora (PhD) ve master (MPhil;Master of Philosophy) öğrencilerinin yanı sıra, araştırma yüksek lisans (RPg) öğrencileri de araştırma çalışmaları ve uluslararası değişim programları için desteklenmektedir. Finansal destek yıllık; HKD$10,000 (US$1,282), konferans yardımı; HK$11,000 (US$1,410) civarındadır. Artan yatırımlar, uluslararası yükseköğrenim gelişimine uyum sağlamak için Hong Kong’un akademik yapısında yapılan değişim gibi reformlar da etkili olmuştur. Finansmanın yanı sıra, fakülte rehberliği de, öğrenim deneyiminin verimli olması ve bilimsel çıktıların kalitesini etkilemesi açısından oldukça önemlidir. Buradan hareketle, Jason Yin Dean-Chen, sağlık politikası çalışmalarında önde gelen uluslararası bir dergi olan Health Policy’de baş yazar olarak bir araştırma makalesi yayınladı. Makale, Jason’ın kamu politikası ve yönetişim yüksek lisans programını yaptığı EdUHK’daki Asya ve Politika Çalışmaları Bölümü’nden bir doçent ile ortak yazılmıştır. EdUHK’da Çocuk ve Aile Eğitimi alanında yüksek lisans mezunu olan Michelle Chiu, danışmanının süreç boyunca ona destek olduğunu söyledi. “Önce mülakatı yapmama izin verdi, sonra performansımı ve gelişme yollarını tartıştık. Daha sonra kendisi ile mülakat yaparak işlerin nasıl yapılması gerektiğini gösterdi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir