Portekiz’de Yatırımcılara Vatandaşlık Hakkı ve İş İmkanları

Bu yazı https://www.turcomoney.com/portekiz-yatirimcilari-bekliyor.html sitesinden alınmıştır.

 

YATIRIMCILARA VATANDAŞLIK HAKKI

Geçen yılın sonunda AB, IMF ve Mali Yardım Programı’nı tamamlayarak makro ekonomik göstergelerinde düzelme sağlayan Portekiz yönetimi, şimdi yabancı sermaye yatırımlarıyla ülkeyi ayağa kaldırmayı planlıyor. Portekiz, bunun için özelleştirmelere ağırlık verecek. Ayrıca ülkeye döviz getirerek, yatırım yapan şahıslara vatandaşlık hakkı veilecek. Bu uygulama, AB Schengen duvarını aşmak isteyen çinlilerin ilgisini çekiyor. Edindiğimiz bilgilere göre bu uygulama ile beklenenin üzerinde bir fon sağlanmış.Ancak düzenleme ile bazı yabancıların fon girişi uğruna kayırıldığı, bu işlemlerde usülsüzlük yapıldığı iddiaları medyaya yansımış. O kadar ki bu yöntem, bir siyasi krizi de beraberinde getirmiş, hatta bazı siyasilerin tutuklanmasına neden olmuş. Portekiz’in dış ekonomik ilişkilerinde, ABülkelerinin önemli yeri var. Dış ticaretin 3/4‘ü AB ülkeleri ile gerçekleştiriliyor. Benzer şekilde Portekiz’e gelen yabancı yatırımların önemli kısmı da, başta İspanya, Fransa ve Almanya olmak üzere AB kaynaklı. AB dışında Brezilya’nın, dış ticarette ağırlığı olduğu ve yatırım için tercih edilen ülkeolduğu görülüyor.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINA YATIRIM

Portekiz, doğalgaz ve kömür kaynakları bakımından büyük oranda dışa bağımlı. Ancak son yıllarda yenilenebilirenerjiden elektrik üretimi konusunda gelişme gösteriyor. ülke konumu gereği rüzgâr ve güneş enerjisi gibi alternatif enerji kaynakları üzerine yatırım yapıyor. Dünyanın en gelişmiş güneş paneli fabrikası ve dünyanın en büyük güneş enerji panellerinden biri Portekiz’de bulunuyor. çatılarda güneş kiremitleri kullanılıyor. Portekiz’in Renault-Nissan’ın yeni elektrikli araçlarını kabul eden ilk ülkelerden biri olması bekleniyor. Portekiz firması CaetanoBus tam elektrikli otobüs geliştiriyor. Portekiz, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi sayesinde ithal etitğinden daha fazla enerjiyi ihraç ediyor.Enerji sektörünün 2020 yılına kadar 121 bin kişiye iş imkânı sağlaması bekleniyor.

TURİZM VE ENERJİ SEKTÖRÜNDE YATIRIM FIRSATI

Krizin etkilerini yavaş yavaş atan Portekiz, ekonomisini güçlendirmek için bir dizi çalışma yürütüyor. Bu noktada en büyük beklenti, yabancı yatırımcıların ülkeye daha çok giriş yapması. Bu noktada Türk firmaları da Portekiz pazarına girebilir. Portekiz, turizm, tarım ve ormancılık ülkesi. Dolayısıyla Türk firmaları, ülkede otel, tatil köyü açabilir, pansiyon işletebilir. Aynı şekilde tarım sektöründeki fırsatları değerlendirebilir. Portekiz önümüzdeki dönemde özellikle yenilenebilir enerji alanında bir dizi yatırımı devreye almak istiyor. Bu noktada Türk yatırımcılar da pazara girebilir.

 

PORTEKİZ’DE TüRK FİRMALARI

Birçok ülkenin aksine Portekiz’de faaliyet gösteren Türk firmaların sayısı çok az. ülkede daha çok restoran, market vb gibi esnaf düzeyinde Türk firma hizmet veriyor. Büyük çaplı firma sayısı ise sadece ikiyle sınırlı. Bunlar liman işletmesi ihalesini kazanan Global Holding iştiraklerinden Global Liman İşletmeleri ve Abdi İbrahim İlaç Sanayi. Portekiz’de 250 Türk’ün yaşadığı tahmin ediliyor. Bu rakam, Avrupa ülkelerindeki en düşük sayıya tekabül ediyor. Vize konusunda yaşanan zorluklar, mesafenin uzak olması Türklerin bu ülkeyi gelmesini güçleştirmiş. Ancak önümüzdeki dönemde vize sorununun giderilmesiyle Portekiz’e daha çok Türk girişimcinin gitmesi bekleniyor.

NE ALINIR,NE SATILIR?

Türkiye ile Portekiz arasındaki ticari ilişkiler, inişli-çıkışlı seyir izliyor. 2000 yılında sadece 275 milyon Dolar seviyesinde olan ikili ticaret hacmi 2012 yılında 1 milyar Dolar barajını aştı ve 2013 yılında da 1.3 milyar Dolar seviyesine yaklaştı. Türkiye’nin 2013 yılında Portekiz’e olan ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 40’a yakın arttı, ithalatımız ise yüzde 5.5 yükseldi. 2014 yılınınilk 10 ayında Türkiye’nin Portekiz’e ihracatı 519 milyon Dolar oldu. Portekiz’den yapılan ithalat rakamı ise 701 milyon Dolara çıktı. Türkiye Portekiz’e, binek otomobilleri, motorlu taşıtlar, pamuk ipliği, pamuklu mensucat ürünleri, demir-çelik ürünleri, bozdolapları, derin dondurucular, cam eşya, karayolu taşıtları için aksam ve parçalarını satıyor. Buna karşılık Portekiz’den petrol yağları, minerallerden elde edilen yağlar, sıvanmamış kağıt, karton ve delikli şerit kağıt, odun hamuru, radyo yayınları için alıcı cihazları, amino reçeller, binek otomobilleri, hava ve vakum pompaları, dış tabanlı kauçuklar, hidrokarbonları satın alıyor. İki ülke arasındaki ithalat ve ihracat ürün çeşitlerinin önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor. Dolayısıyla Türkiye’den Portekiz’e mal satmak isteyenler için de, bu ülkeden ithalat yapmak isteyenler için de fırsatlar söz konusu. Ancak Portekiz pazarına girmek isteyenlerin, ürün kalitesine dikkat etmesi, Avrupa standartlarına uyması gerekiyor.

 

KAMU İHALELERİNİ TAKİP EDİN

Portekiz ve diğer Avrupa ülkelerinde açılan ihalelerle ilgili arama yapmak ve bilgi almak için http://ted.europa.eu/TED/main/HomePage.do adresinde yer alan AB ülkeleri kamu İhaleleri Elektronik Veritabanı”ndan (Tenders Electronic Daily-TED) ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

 

TüRK İŞADAMLARI BUNLARA DİKKAT ETMELİ!

Portekiz, iş dünyası için oldukça resmi özellik taşıyor. Doktor, mühendis ve mimar gibi resmi unvanlar sık kullanılıyor. Görüşülen kişinin unvanını sormak ve soyadından önce kullanmak önemli. Tanışmalarda el sıkışmak uygun bir davranış olarak görülüyor. Portekizliler, randevu zamanına uymak konusunda özen gösteriyor. Aynı davranışı karşıdan da bekliyorlar. Birçok Portekizli iki, hatta üç dil konuşuyor. Anadilden sonra İngilizce geliyor. ülkede kredi kartı kullanımı hayli yaygın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir