Ukrayna’da Ne İş Yapılır?

Bu yazı https://vizyonpara.com sitesinden alınmıştır.

 

Ukrayna’da iş kurmak isteyen kişiler, hangi alanda faaliyet göstermeleri gerektiği konusunda büyük kararsızlıklar yaşamaktadır. Ülkeye giriş yapacak olan kişilerin belli bir birikime sahip olmaları ve bu birikimler ile yatırım sağlamaları gerekmektedir. Sağlıklı ve uzun vadeli bir yatırım sağlayabilmek için ise planlamalar en iyi şekilde yapılmalı ve hangi alanda yatırım gerçekleştirileceği iyi düşünülmelidir. Araştırmalarını gerçekleştiren kişilerin yatırım yapmadan önce ne gibi evraklar temin edilmesi gerektiğini de detaylandırması gerekmektedir. Şirket kuruluş işlemleri sağlandıktan çok kısa bir süre sonra kişiler faaliyete geçebilmektedir.

Ukrayna’da şirket kurmak ve faaliyete geçmek için zorlu prosedürler uygulanmamaktadır. Ülkede ticari faaliyetler gerçekleştirmek isteyen kişiler ise son derece rahat bir şekilde kazanç sağlamaya da başlayabilmektedir.
Elbette ülkede kazanç sağlayabilmek için pek çok alternatif bulunmaktadır. Kişiler de kendi birikimlerine ve karlılık planlamalarına göre uygun olan sektörü belirlemekte ve buna göre harekete geçmektedir.

 

Orta Ölçekli Mobilya İmalathanesi

 

Ukrayna’da yapılacak en iyi iş, orta ölçekli mobilya imalathanesidir. Bu işletmenin öncelikli olarak fabrikadan küçük, atölyeden büyük olması gerekmektedir. Orta ölçekli denmesinin ana sebebi de budur. Kiev ya da Yalta’ya yakın olmak üzere mobilya üretimi gerçekleştirmek isteyen kişiler bu alanda ciddi kazançlar elde edebilmektedir. Ülkede mobilya alanında cilalama, cnc, kenar bantlama işlemlerinin yapıldığı ve ihracatının da gerçekleştirilebileceği ürünlerin üretilmesi sonucunda Türkiye’den de devlet desteği sağlanabilmektedir.

Ukrayna’da iş kurmak isteyen kişiler bu alanda bir yatırım gerçekleştirdikleri takdirde Türkiye’den devlet desteği için başvuru talebinde bulunabilmektedir. Bunun için ise;
Öncelikli olarak yatırım yapan kişinin Türkiye’de mobilya üretimi yapan orta ölçekli bir imalathanesinin bulunması gerekmektedir.

Orta ölçekli imalathanesi bulunan kişiler Türkiye’de KOSGEB’e başvuru yaparak proje sunumu gerçekleştirebilmektedir.
Bir diğer önemli unsur ise proje sunumu gerçekleşmese dahi gerekli anlaşmaları sağlayarak ithalat/ihracat yapabilmek de mümkün olabilmektedir.

 

İnşaat Sektörü

 

Ukrayna’da iş kurmak isteyen kişilerin yönelebileceği alanlar arasında inşaat sektörü de yer almaktadır. Öğrencilerin ya da bekarların yaşamak için seçmiş olduğu metrekaresi küçük olan daireler Ukrayna’da çok tercih edilmektedir. Bu alanda yatırım yapmak isteyen kişiler ise değerlendirme yapabilmektedir.
İnşaat sektöründe yatırım sağlamak isteyen kişiler aynı zamanda site imarı konusunda da yatırım gerçekleştirebilmektedir. Lüks villaların bir arada olduğu sitelerin inşa edilmesinden de yatırımcılar yüksek gelir elde edebilmektedir. Kişiler daha fazla gelir elde edebilmek için otel inşası konusunda da yatırım sağlayabilmektedir. Elbette bu noktada yüksek birikimlerin elde edilmiş olması gerekmektedir. Turizm açısından son derece canlı olan Ukrayna’da kişiler otel inşası için yatırımlar gerçekleştirebilmektedir.

 

Ukrayna’da Yatırım Fırsatları

 

Ukrayna’da iş kurmak isteyen kişiler için Ukrayna’da yatırım fırsatları da oldukça fazladır. Ülkeye seyahat eden, haberleri ve güncellemeleri takip eden kişiler de aslında durumdan haberdardır. Gerçekten ciddi birikimlere sahip olan kişiler ülkede pek çok yatırım imkanı ile de karşı karşıya kalmaktadır. Bu alanlar açısından son derece kısır olan Ukrayna’da ciddi gelirler de elde edebilmek mümkün olmaktadır. Ukrayna’da yatırım sağlanabilecek en iyi iş alanları ise aşağıda yer almaktadır.

Kaliteli ve belli bir değere sahip olan derilerin sergilendiği ve satışının yapıldığı deri dükkanları Ukrayna’da yüksek gelirler elde edebilmeye aracı olmaktadır.
İnşaat sektörü, Ukrayna’da yatırım fırsatları arasında ön sıralarda yer almaktadır. Metrekaresi küçük olan ev ve iş yerlerinin yapımı bu ülkede yüksek kazanç sağlamak için önemli yatırım alanlarından biridir.

Lüks villaların bir arada olduğu sitelerin kurulması yine yüksek kazanç elde edebilmek için yatırım yapılabilecek alanlar arasında yer almaktadır. İnşaat sektöründe yatırım sağlamak isteyen kişiler bu yönde tercih yapabilmektedir.
Mobilya sektörü, yine ülkede yüksek karlar elde edebilmek için yatırım yapılabilecek alanlar arasında yer almaktadır. Özellikle otellere ve büyük firmalara kullanım amaçlı mobilyalar üretmek bu alan için verilecek örnekler arasında yer almaktadır.

 

Ukrayna’da Dükkan Açmak

 

Ukrayna’da iş kurmak isteyen kişiler, ciddi birikimleri yok ise dükkan açmaya yönelmektedir. Pek çok yönden kısır ve yatırıma açık olan bu ülkede gelir getirisi yüksek iş kolları da yer almaktadır. Dükkan açmak ve devamlılığını sağlamak isteyen kişiler ise manav, kırtasiye ya da tarım ürünleri üzerine bir dükkan açabilmektedir.
Ukrayna’da her geçen gün yatırım oranları daha da yükselmekte ve ülke çok daha canlı bir hale gelmektedir. Büyük işletmelerin yaygın olduğu ülkede tamamen firmalara satış gerçekleştirilebilecek bir toptancı açmak en ideal fikirler arasında yer almaktadır.

Büyük işletmelere tarım ürünleri, kırtasiye malzemeleri ya da sebze meyve temini sağlamak yapılabilecek en iyi işler arasında yer almaktadır. Genellikle büyük firmalar ekonominin canlanması için alışverişlerini küçük esnaflardan ya da orta ölçekli işletmelerden gerçekleştirmektedir. Dükkan açmak ise ülkede yaklaşık 10 gün içinde gerçekleşmektedir. Kişiler gerekli evrakları temin edip teslimini sağladıktan sonra faaliyet süreci başlamaktadır.
Tüm evraklarını tamamlayan ve faaliyete geçen işletmelerin denetlemeleri de Ukrayna hükümeti tarafından en detaylı şekilde sağlanmaktadır. Bunun sonucunda da kişiler ticarete atılabilmekte ve kalıcı bir iş sahibi olabilmektedir.
Ülke sınırları içinde kaliteli bir işletme kuran kişiler uzun vadeli çalışma imkanına da sahip olabilmektedir.

Ukrayna’da Yatırım Teşvikleri

ukrayna'da iş kurmak

ukrayna’da iş kurmak

Ukrayna’da iş kurmak isteyen kişiler için aynı zamanda yatırım teşvikleri de bulunmaktadır. Ukrayna’da yatırım teşvikleri sağlayan mecra ise büyük işletmeler de olabilmektedir. Aslında Türkiye’de olduğu gibi bu ülkede de KOSGEB’e benzer destekler sağlayan birimler bulunmaktadır.

Aslında Ukrayna’ya iş kurmak amacı ile giriş yapmak isteyen kişilere ülkeler arası teşvik anlaşması bulunmaktadır. Türkiye’den yatırım sağlayacak olan kişilere Ukrayna sınırları içerisinde devlet desteği Türkiye tarafından sağlanabilmektedir. Aynı durum Ukraynalı bir vatandaşın Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına girdiği durumlarda Ukrayna devleti için de geçerlidir. Bu nedenle ülkede yatırım sağlamak isteyen kişiler devlet desteğini kuşkusuz bir şekilde arkasına alarak gerekli faaliyetlerde bulunabilmektedir.

Ukrayna ve Türkiye arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması çerçevesinde ülkeler birbirini desteklemekte ve ticaretin canlanmasına da olanak sağlamaktadır.Detaylı bilgi için konsolosluk sitesine bakabilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir