Yurt Dışı Çalışma Programları

Bu yazı https://vizyonpara.com sitesinden alınmıştır.

Yurt Dışı Çalışma Programları

Yurtdışında çalışma imkanı olan meslekler
 Günümüz global iş dünyası sürekli olarak değişmekte ve gelişmekte. Buna bağlı olarak da dünyanın dört bir yanında her yıl yeni iş imkanları doğmakta, bazı meslek kollarına ihtiyaç duyulmakta ve bazı meslek kollarına olan ihtiyaç bitmektedir. Bu sebeple yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler arayan okurlarımızın her zaman tetikte olması, global piyasayı kendi imkanları çerçevesinde araştırması gerekmektedir. Yaptığımız araştırmalara göre ise son yılların yurt dışında çalışmak için en büyük fırsatları aşağıdaki gibidir.

Yurt dışında çalışmanın yolu her zaman bir lisans diplomasından geçmeyebilir. Dünya çapında birçok çalışma programı bir lisans programı diploması sahibi olmadan sizleri arasına katabilir.

Örneğin Workaway programı ile Dünya’nın çeşitli yerlerinde size uygun olan işler için başvuru yapabilirsiniz. Yetimhaneler, çiftlikler, yoga kampları gibi çeşitli alanlarda, çeşitli ülkelerde çalışabilirsiniz.

Veya WWOOFing programı ile yine Dünya’nın dört bir köşesinde ki organik çiftlikler de çalışabilir. Bir yandan toprak ile haşır neşir olurken boş günlerinizde de ülkeyi gezebilirsiniz.

Konaklama ve yiyecek imkanlarının sağlandığı bu ve benzeri onlarca yurt dışı çalışma programı son yıllarda ülkemizde giderek yaygınlaşmakta olan bir seçenektir. Hem başka kültürleri tanıma imkânı veren hem de para kazanmaya imkân sağlayan bu projelerin gelecek günlerde daha da çok tercih edileceği göze alınır ise erkenden bu projelerden birine başvurmayı sizlere öneririz.

 

Beden İşçisi

Yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler arasında beden işçiliği her zaman geçerliliğini koruyan bir seçenektir. Birçok zengin ülke daha uygun, daha düşük maaşlar için kendilerinden ekonomik olarak daha kötü ülkelerden işçi çalıştırmayı seçmekte. Yurt dışında inşaat işçiliği, fabrika işçiliği, tarım işçiliği gibi seçenekler diplomasız okurlarımız için her zaman açık kalacak seçeneklerin başında gelmektedir.

Birçok gelişmiş ülkenin giderek yaşlanan nüfusu ve düşüşte olan doğum oranlarını dikkate alırsak yurt dışında beden işçiliğinin, gelecekte daha birçok ülke de aranan bir iş kolu olacağını da görebiliriz.

 

Yurt Dışında Kendi İşini Kurmak

Birçok kişinin atladığı diğer bir seçenek ise yurt dışında kendi mesleğini kurmaktır. Ülkemizin başta İngiltere olmak üzere birçok ülke ile iş kurmak üzerine yaptığı uluslararası anlaşmalar bulunmaktadır.

Örneğin İngiltere’ye 1 yıllık çalışma izni almak, bir iş kurma garantisi verirseniz çok kolaydır. İş planlarınızı, bankada bu iş için kuracağınız maddi güvencenizi göstermeniz durumunda 1 yıllık çalışma iznini kolayca alabilirsiniz.

1 yıllık iş izniniz boyunca bir iş kurup, o işinizin vergilerini ödeyerek işinizi büyüttüğünüzü kanıtlamanız durumunda ise İngiltere’den 3 yıllık iş izninizi uzatabilirsiniz. Önünüzdeki 3 yıl boyunca da işinizin geliştiğini, büyüdüğünü İngiltere’ye belgelerle kanıtlamanız durumunda ise sınırsız çalışma izni almaya hak kazanırsınız. İngiltere’de çalıştığınız 4 yıl boyunca yurt dışında 450 günden fazla kalmamış olmanız koşulu ile sınırsız çalışma izni alabilirsiniz. Sınırsız çalışma izniniz ile 1 yıl daha İngiltere’de işinizi devam ettirir ve 5 yıllık çalışma süresine ulaşırsanız, bu sefer İngiliz vatandaşlığına başvurma hakkını elde etmiş olursunuz. Sadece İngiltere üstünden gösterdiğimiz bu örnek Dünya’da ki birçok ülke için uygulanabilir. Belirli bir süre başvurduğunuz ülkeye vergi ödeyerek katkı sağlamanız durumunda o ülkelerin vatandaşı olma hakkına sahip olarak yurt dışında kendinize bir hayat kurabilirsiniz.

Çok Uluslu Şirketlerde Çalışmak

Bazen yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler çok yakınımızda olduğu halde fark edemeyebiliriz. Bu durumların başında ise Türkiye içerisinde çok uluslu şirketlerden birinde çalışmak gelmektedir.

Birden çok ülkede etkin olan uluslararası şirketler her zaman daha başarısız olan şirketlerine, yetkin ve başarılı çalışan gönderme arayışları içerisindedir. Yani Türkiye şubesinde başarılı olarak kendinizi gösterdiğiniz şirkette yurt dışı pozisyonlarda çalışabilirsiniz.

Yeterli derecede başarılı ve yabancı dil bilginiz uygun ise başka ülkelerdeki şubelerde açıklar varsa transferinizin gerçekleşme olasılığı sandığınızdan çok daha yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir