Yurt Dışında Çalışma İmkanı Olan Meslekler

Bu yazı https://vizyonpara.com sitesinden alınmıştır.

Ülkemizde gerek ekonomik gerek sosyal imkansızlıklar ve sorunlar yüzünden son yıllarda yurt dışında çalışmak isteyen vatandaşlarımızın sayısı arttı. Her geçen gün de artan bu sayı ve sizden gelen istekleri de göze alarak bu makalemizde yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler, yurt dışında çalışmanıza olanak sağlayacak yöntemlerden bahsettik. Bu geniş yazımızı sonuna kadar okuyan her okurumuz eminiz ki kendine uygun bir yurt dışı seçeneği bulacak.

 

Yurt Dışında Yaşamak İçin Meslekler

Yurtdışında Çalışmak

Yurt dışında Çalışmak

Günümüz global iş dünyası sürekli olarak değişmekte ve gelişmekte. Buna bağlı olarak da dünyanın dört bir yanında her yıl yeni iş imkanları doğmakta, bazı meslek kollarına ihtiyaç duyulmakta ve bazı meslek kollarına olan ihtiyaç bitmektedir. Bu sebeple yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler arayan okurlarımızın her zaman tetikte olması, global piyasayı kendi imkanları çerçevesinde araştırması gerekmektedir. Yaptığımız araştırmalara göre ise son yılların yurt dışında çalışmak için en büyük fırsatları aşağıdaki gibidir.

 

Doktorluk

Doktorluk veya genel adıyla tıp dalı her zaman yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler arasındadır. Dünya çapında birçok ülkenin hızlı bir şekilde yaş ortalaması yükselmektedir. Bunun anlamı ise yaşlı nüfusun daha uzun yaşadığı ama genç nüfusun çocuk yapma oranının düşmesidir. Sağlık alanında ihtiyacı çok olan yaşlı nüfusun arttığı ve her sene daha az insanın doktor olduğu ülkelerde ise haliyle yurt dışından gelen doktorlara ihtiyaç artmaktadır.

Son yıllarda yurt dışından doktora ihtiyaç duyan, yani tıpçılarımızın yurt dışında çalışmak için imkan bulabileceği ülkelerin başında ise Avusturya, İngiltere, Belçika, Almanya, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir.

 

Diş Hekimliği

Diş hekimliği de doktorluk ile yurt dışı olarak aynı imkanlara sahip olan bir meslek koludur. Diş sağlığı her geçen gün Dünya çapında daha çok ilgi görmekte ve bazı ülkelerde diş hekimlerine olan ihtiyaç ise devasa boyutlara varmaktadır.

Diş hekimlerine ihtiyaç duyan en büyük iki ülke büyük nüfuslarıyla Çin ve Hindistan’dır. Bu ülkelerin ardından yaşlanan nüfusu ile Finlandiya gibi Kuzey Avrupa ülkelerinin de diş hekimi açığı olduğu bilinmektedir.

 

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği hepimizin tahmin edebileceği üzere her ülke tarafından rağbet duyulan bir meslek koludur. Beyin göçünün en sık yaşandığı meslek kolu olarak bilinir. Amerika, İngiltere, Avusturya, Avusturalya, Yeni Zelanda gibi ülkelerde her zaman başarılı bilgisayar mühendisleri için yer vardır.

 

Aşçılık

Aşçılık açıklamaya gerek duymayan bir meslek koludur. Başarılı, kendini kanıtlamış aşçılara Dünya çapında her yerde ihtiyaç duyulmaktadır. Uluslararası geçerliliği olan ülkemizde alınması kolay aşçılık sertifikalarının da varlığı ile ülkemizden aşçı olarak başka ülkelere çalışmaya gitmek çok kolaydır.

 

İnşaat Mühendisliği

İnşaat mühendisliği yurt dışında çalışma imkanına en kolay sahip olan mesleklerin başında yer almaktadır. Ülkemizin inşaat konusunda Dünya’da öncü olduğu da göz önüne alınır ise her yıl ülkemizden başka ülkelere çeşitli projelerde çalışmaya giden binlerce mühendislerimizin neden tercih edildikleri anlaşılabilir.

Günümüzde genellikle Arap yarım adasından ülkeler Türk mühendislerine rağbet göstermektedir. Başta Suudi Arabistan olmak üzere Irak, İran, Katar gibi ülkeler her yıl binlerce Türk mühendise ev sahipliği yapmakta.

 

Enerji Mühendisliği

Dünya’nın kesişim noktasında bulunan ülkemiz jeopolitik konumu nedeniyle her türden enerji seçeneğine ev sahipliği yapmaktadır. Bu durum ise ülkemizde okuyan enerji mühendislerinin her türlü enerji seçeneğinde deneyim sahibi olmalarına yol açmakta. Gerek güneş enerjisinden gerek petrole gerek rüzgârdan gerek doğal gaza kadar enerji mühendislerimiz Dünya ortalamalarına göre çok daha farklı alanlarda tecrübe sahibi olabilmekte.

Bu sebeple başta Avusturya, Singapur, Rusya, İngiltere, Macaristan, Suudi Arabistan gibi pek çok bize yakın ülke enerji mühendislerimize büyük imkanlar tanımaktadır.

 

Muhasebecilik

Muhasebecilik belki de listemizde ki en şaşırtıcı meslek olabilir. Yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler arasında olmasına şaşıracağımız bu meslek aslında uygun koşullar aslında en çok tercih edilen mesleklerden biri olabilir. Muhasebeciliğin sizleri sürpriz bir şekilde yurt dışına gönderme ihtimalinin altında ise sosyolojik ve psikolojik sebepler yatmaktadır. Bu sebep ise krizden çıkmış halkların hissetmek istediği ekonomik stabilite isteğidir.

Global çapta yapılan araştırmalar bizlere göstermiştir ki krizden çıkan ülkelerin hepsinde muhasebe dallarında çalışan insan sayısında bir artış gözlenmektedir. İnsanlar ve şirketler ekonomik kargaşadan çıktıktan sonraki yıllarda muhasebe mesleğine ilgi ve ihtiyaç duymaktadır. Geçen yıllarda krizden çıkan komşumuz Yunanistan’ın ülkesine aldığı binlerce yabancı muhasebeci ise buna en yakın zamanda gördüğümüz örnektir.

 

Endüstri Mühendisliği

Geçmişten günümüze endüstri mühendisliği her zaman yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler arasında kendine yer edinmiştir. Globalleşen iş dünyası ile artık rekabetin dünya çapında olduğunu fark eden her meslek kolu, her şirket kendini geliştirmek için çabalamaya başlamıştır. Günümüzde şirketler her daim kendilerini nasıl daha efektif, nasıl daha verimli hale getirebileceklerini düşünmektedirler. Bu durum ise kendini kanıtlamış bir endüstri mühendisinin istediği her kıtada iş bulabilmesinin önünü açmaktadır.

Son yıllarda endüstri mühendislerine ihtiyacı olan ülkeler arasında ise Avusturalya, Belçika, Yeni Zelanda, İrlanda, Norveç, Singapur, Güney Afrika, İspanya ve İngiltere dikkat çekmektedir.

 

Çok Uluslu Şirketlerde Çalışmak

Bazen yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler çok yakınımızda olduğu halde fark edemeyebiliriz. Bu durumların başında ise Türkiye içerisinde çok uluslu şirketlerden birinde çalışmak gelmektedir.

Birden çok ülkede etkin olan uluslararası şirketler her zaman daha başarısız olan şirketlerine, yetkin ve başarılı çalışan gönderme arayışları içerisindedir. Yani Türkiye şubesinde başarılı olarak kendinizi gösterdiğiniz şirkette yurt dışı pozisyonlarda çalışabilirsiniz.

Yeterli derecede başarılı ve yabancı dil bilginiz uygun ise başka ülkelerdeki şubelerde açıklar varsa transferinizin gerçekleşme olasılığı sandığınızdan çok daha yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir