Yurt dışında çalışmak için belli özel yetkinlikler gerekiyor mu?

Bu yazı  https://www.skyscanner.com.tr sitesinden alınmıştır.
Yurtdışı Çalışma Vize Sponsorluk

Yurt dışında çalışmak isteyen kişilerin karşılaştıkları en büyük zorluk, onlara sponsor olup çalışma iznini alacak bir işveren bulmaktır. Çalışabilmek için uygun bir vizenizin de olması gerekiyor. Bazı firmalar yüksek vergi ödemekten kurtulmak amacıyla işin kolayına kaçıp, size bir 3. parti vize ajansıyla anlaşmanız talebinde bulunabiliyor veya turist ya da başka tür bir vizeniz olsa da çalışmanızın sorun olmayacağını söyleyebiliyor. Uygun vizeniz olmadan kesinlikle çalışmamanızı öneririz. Turist vizesiyle gidip çalışırsanız yasal yollar dışında çalışmış oluyorsunuz ki, bu sınırdışı edilmeniz için geçerli bir sebep. Bir süre idare etseniz bile yakalandığınızda bütün emekleriniz boşa gitmiş olur. Haklarınızı almak ve sağlıklı koşullarda çalışabilmek istiyorsanız yasal yolları takip edin!

 

Çalışma vizesi/izni almak çok mu zor?

Çalışma Vizesi

Bu ülkeden ülkeye değişen bir faktör olsa bile, çoğunlukla sizin hangi ülkenin vatandaşı olduğunuzla biraz ilgilidir. Bazı ülkeler, diğer bazı ülkelerin vatandaşlarına çalışma vizesi vermek için kolaylık sağlayabiliyorlar. Örneğin, ülkemizin Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşlarına sağladığı kolaylık gibi düşünebiliriz. Türkiye’den Avrupa Birliği ülkelerine gitmeyi düşünenlerin Schengen Vizesi Nasıl Alınır öğrenmeleri gerekir. Eğer yurt dışında bir firmada çalışmayı düşünüyorsanız, öncelikle o firmanın güvenilirliğiyle ilgili bilgi toplamaya çalışın. Firmada daha önce çalışmış kişilerle iletişime geçmek yorumlarını alabilir ya da firmayı faaliyet gösterdiği alandaki birliklerden sorgulayabilirsiniz. Çalışacağınız firmanın, siz oraya gitmeden önce, durumunuza uygun çalışma vizesi alabilmeniz için dokümanları sağlamada sorunsuz hareket edebiliyor olması gerekir. Evraklarda sorun yaşayan bir firma güvenilir olmayabilir.

İngilizce konuşulmayan bir ülkede çalışmak mümkün mü?

İngilizce Yabancı Dil

Gideceğiniz yer İngilizce konuşulmayan bir ülke olsa da, hiç yabancı dil bilmemektense sadece İngilizce biliyor olmanız bile büyük bir avantajdır. Bir çok ülkedeki, çok uluslu şirketlerde İngilizce konuşulan ofisler bulabilirsiniz. Yabancıların kurduğu küçük şirketlerde de yerel dil yerine İngilizce konuşulması muhtemeldir. Böyle bir işyeri bulsanız bile, günlük hayatınızı sürdürebilmek için en kısa zamanda yerel dili öğrenmeye çalışmalısınız. Bir çok insan yabancı dil bilse bile kendi ülkesinde kendi dilini kullanmak isteyeceğinden yerel dili öğrenmek, arkadaşlık kurmak ve hem işte hem de günlük yaşamda sempati kazanmak için faydalıdır.

Farklı kültürleri keşfetmeyi seviyor ve gittiğiniz her yerde en azından bir arkadaş edinmek istiyorsanız, Yabancı Bir Ülkede Kolayca Arkadaş Edinmek İçin 7 İpucu işinize yarayabilir!

Yurt dışında çalışarak ne kadar kazanabilirim?

Yurtdışında Para Kazanma

Kuşkusuz kazanabileceğiniz tutar, çalışacağınız ülkeye ve iş koluna/pozisyona göre değişiklik gösterecektir. Orta-Doğu/Arap ülkeleri yiyecek-içecek ve inşaat sektörlerinde çalışanlar için cazip fırsatlar sunmaktayken, Türki Cumhuriyetlerde çalışmak daha az kazançlı olabilir.

Çalıştığınız firma maaş ödemenizi, yerel para biriminde ya da yurt dışı ile ticaret yapıyorsa global olarak geçerli Dolar ya da Euro gibi para birimlerinde yapabilir. Gelişmekte olan bir ülkede çalışmak, bu ülkelerde yaşam şartları çoğunlukla çok ucuz olduğu için, maaşınız olduğundan, çok daha fazla şey satın alabilir. Bu da daha fazla para biriktirebileceğiniz anlamına gelir.

Ne kadar süre kalmalıyım?

Yurtdışında Yaşama: Ne Kadar Kalmalı

Yurtdışında çalışacaksanız en az bir yıl süre ile çalışacağınızı taahhüt etmelisiniz.Söylendiğinde uzun gelse de, bir yıl farklı bir kültürü anlamaya başlamak ya da tanıyabilmek için gereken minimum süredir. Eğer gerçekten deneyim kazanmak ve potansiyelinizi test etmek istiyorsanız, kendinizi yapabileceğiniz en uzun süre için denemelisiniz.

Daha önce hiç yurt dışına çıkmadım. Farklı bir kültüre alışabilir miyim?

Yurtdışında Yaşam

Yeni bir kültür ve onun getireceği yeni yaşam tarzına alışmak kolay olacak demek maalesef mümkün değil. Eğer zorluk çekeceğinizi düşünüyorsanız, yaşam pahalı olsa da büyük şehirleri tercih edin. Metropollerde sizin gibi yurt özlemi çeken pek çok yabancıya rastlayacağınız için adapte olmanız daha kolay olacaktır. Asıl önemli olan bu yeni başlangıçta hemen pes etmemek ve uyum sağlama konusunda aceleci olmamaktır. Alışmak için en az birkaç aya ihtiyacınız olacağını bilmelisiniz. Bu birkaç ayın sonunda bile kültür şokları yaşayabileceğinizi unutmayın. Yeni yerinize adapte olmak için en iyi yardımcı yeni arkadaşlardır. Mümkün olduğunca sosyal olun, arkadaş çevrelerine girmek ve sohbetlere katılmak için her fırsatı değerlendirin. Yeni insanlarla tanışın ve gezin. Bu yaklaşım ve yeni arkadaşlar edinmek, uyum sürecinizde size en büyük morali ve kolaylığı sağlayacaktır.

Yurt dışında iş bulmak için en popüler yerler nerelerdir?

Avustralya'da Çalışma

Yurt dışında çalışmak isteyenler için en çok fırsat sunan ülkeler, en çok iş açığının olduğu ve bu nedenle yabancı istihdamın talep edildiği ülkelerdir. Örneğin, hazır gıda sektörü çalışanları için Orta Doğu ülkeleri, Türk damak tadına ve kültürüne yakın ülkeler oldukları için bir fırsattır. IT sektörü profesyonelleri için Avrupa ülkelerinden Doğu Asya ülkelerine bir çok seçenek mevcut; ancak İngilizce ya da yerel dil bilmek gerekiyor. Her kademeden inşaat sektörü profesyonelleri içinse, Sovyet Dönemi’nden sonra yeniden yapılanmakta olan Türki Cumhuriyetler, Rusya ve Arap ülkeleri en iyi imkanları barındırıyor. Çin Halk Cumhuriyeti gibi üretim ve ihracatta lider bir ülke için Türkiye pazarında bir iş kolunda yetkin olan kişiler rağbet görebilir. Avustralya ise tüm uluslar için hala fırsatlar ülkesi olarak değerlendirilebilir. Sırt çantalı gezginlerden yeni bir hayat kurmak isteyenlere hala göz alıcı olanaklar sunuyor. Tabi ki, çalışma vizenizi alacak ve size sponsor olacak bir kuruluş olmadan tüm bunlar mümkün değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir