Yurt Dışında Şirket Kurmak

Yurt Dışında Şirket Kurmak

Bu yazı girisimcikafasi.com adresinden alınmıştır.

Yurt dışında şirket kurmak herkesin hayali… Eskiden dünyanın diğer ucundaki ülkelerle iş yapmak için okyanusları aşmanız, fırtınalarla mücadele etmeniz gerekirdi. Ama şimdi? Şimdi bazı ülkelerde iş kurmak Türkiye’de iş kurmaktan daha kolay olabiliyor.

Yine de yurt dışında şirket kurma işi, her koşulda ciddi bir iş. Tabii bu düşündüğünüzden daha kolay da olabilir, daha zor da. Yurtdışında şirket kurmak veya şube açmak için planlama yaparken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var.

Her şeyi şansa bırakmak yerine, önceden ciddi bir planlama yapmak daha doğru. Önce hangi işinizi yapacağınıza veya Türkiye’de yürüttüğünüz iş için yurt dışında şube açacaksanız hangi ülkede açacağınıza karar vermelisiniz. Belirlediğiniz ülkenin şartlarını detaylı bir şekilde incelemeli, yurt dışı devlet teşvikleri hakkında araştırma yapmalısınız.


Yurt Dışında Yapılacak İşler

Yurt Dışında Şirket Kurmak 1

Yurt dışında iş kurmak istiyorum diyenlerin kafaları çok karışık. Çünkü yapılacak çok fazla iş fikri, değerlendirilebilecek çok fazla sektör var.

Yurt dışında lokanta açmak hemen hemen herkesin aklına gelmiştir. Türk yemeklerinin yurt dışında markalaşmaya başlaması ile birlikte bu fikir iyice yaygınlaştı. Gerçekten de bu fikir aslında çok da mantıksız durmuyor. Ancak yurt dışında iş yeri açma teşvikleri ile ilgili daha fazla araştırma yapmanız, girişiminizin hayatta kalabilmesi adına oldukça önemli. Franchising sistemiyle bir restoran veya kafe açmak isteyenlere çok cazip destekler var. Hele menünüzün yarısı Türk mutfağını kapsıyorsa işiniz daha kolay.

Lokanta işletmeciliği dışında otel işletmeciliği de yapabilirsiniz. Turizm ve otelcilik eğitimi aldıysanız, iyi bir araştırma yaptıktan sonra Türkiye’de kazanabileceğinizin çok üzerinde para kazanabilirsiniz. Yurt dışında irtibat bürosu açmak da gerekli izinler doğrultusunda yapabileceğiniz işlerden biri. Maraş dondurması, meyveli yoğurt, kahve dükkânı, mücevherat, tekstil gibi alternatifler de yurt dışında yapılacak işler arasında yer alıyor.

Yurt Dışında İş Yeri Açma Şartları

Yurt Dışında Şirket Kurmak 2

Yurt dışında şirket kurmak veya şube açmak için uymanız gereken bazı şartları var. Bu şartlar da genellikle ülkelere göre değişebiliyor.

Avustralya ve Yeni Zelanda gibi bir ülkede, sadece bir iki günde küçük evrak işleriyle uğraşarak şirket kurmanız mümkün. Şili’de iş kurmak beş altı farklı prosedür gerektiriyor ve süreç iki haftadan daha az sürüyor. Portekiz’de ise yine beş altı farklı prosedür bulunurken, süreç beş günden daha az sürüyor.

Ülkeler hakkında daha güncel bilgiler edinmek için Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın ilgili ülkedeki müşavirlik ve ataşeliğinin iletişim bilgilerine ulaşabilir ve kendileriyle e-posta ya da telefon aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz. Ülkede şirketin nasıl kurulacağından vergi oranlarına kadar her sorunuza kolayca cevap alabilirsiniz.

Yurt dışında şube açmak için gerekli evraklar arasında ilk sırada Maliye Bakanlığı’na yazacağınız dilekçe bulunuyor. Dilekçede firmanızın adı, kuruluş tarihi, ödenmiş sermaye tutarı, son beş yıllık kâr ya da zarar miktarı, talep edilen toplam döviz miktarı gibi bilgiler yer alıyor.

Yurt Dışında Şirket Kurma Teşvikleri

Yurt Dışında Şirket Kurmak 3

Ekonomi Bakanlığı, Türk şirketlerinin uluslararası pazardan daha fazla pay alabilmeleri için Turquality Destek Programı çerçevesinde çok cazip destekler veriyor. Peki, bu desteklerden kimler faydalanıyor? Hangi harcamalar devlet tarafından karşılanan harcamalara giriyor?

Dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı Turquality’nin esas amacı, Türkiye’nin katma değerli ürünler üretmesini sağlamak ve ihracat artışını desteklemek. Programdan yararlanabilmek için müracaat eden markanın Türkiye’de tescilini yapılmış olması şart. Ayrıca, hedef pazarların en az birinde markanın tescil edilmesi gerekiyor.

Destek programı kapsamındaki firmaların listesine buradan göz atabilirsiniz. Başvurular da buradan alınıyor.

Yeni iş yeri açmak isteyenlere verilen devlet destekleri arasında KOSGEB de yer alıyor. KOSGEB yurt dışı işyeri açma desteği ile ilgili araştırma yapanlar için de yurt dışı iş gezisi desteği bulunuyor. Bu destek 3 bin TL ile 5 bin TL arasında değişiyor.

Yurt Dışında Şube Açmanın Avantajları

Yurt Dışında Şirket Kurmak 4

Yurt dışında şirket şubesi açmak pek çok açıdan avantajlıdır. Çünkü pek çok ülkede iş yapmak, Türkiye’de iş yapmaktan daha kolay ve daha ekonomiktir. Tabii bu her ülke için geçerli değil. Örneğin Almanya’da şirket şubesi açmak normal şube açmak kadar zor olabiliyor. Yurt dışında iş kurma desteği alsanız bile sizi zorlu bir yolculuk bekliyor olabilir. Başka bir ülkede kolayca ve hızlıca halledebileceğiniz işlemler Almanya’da çok uzun sürebiliyor.

Her ne olursa olsun, yurt dışında şube açma teşvikleri ile şube açma hayaliniz daha kolay gerçekleşebilir. Diyelim ki Türkiye’de bir şirketiniz var ve şirketinizin mal veya hizmetlerini yurt dışında pazarlamaya karar verdiniz. Dış Ticaret Müsteşarlığı bu durumda şirketinize belirli oranlarda destek çıkıyor. 25.11.2005 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2005/4 Sayılı “Yurt Dışında Ofis-Mağaza Açma İşletme ve Marka Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” kapsamına göre, yurt dışında faaliyet gösteren ihracatçı firmaların harcamalarının bir kısmı Para Kredi Koordinasyon Kurulu tarafından karşılanıyor. Yurt dışı ofis açma desteği, yurt dışı birime ödenen kira bedelleri, ofis eşyaları ve reklam giderlerini içeriyor. Bunun gibi desteklerden dolay yurt dışında şube açmak oldukça avantajlıdır.

Dış Ticaret Müsteşarlığı desteğinden faydalanmanın en önemli şartı, yurt dışı birimiyle Türkiye’deki şirket arasında organik bir bağın bulunması oluyor. Limited şirketin yurt dışında şube açması da aşağı yukarı aynı şartlara tabidir. ITO yurt dışı şube açılışı için limited şirketler özelinde de detaylı bilgileri bu sayfada veriyor.

Siz de yurt dışında bulunan bir şirketle ortaklık kurarak veya şirketin yurt dışındaki faaliyetlerini bir şube aracılığıyla yürüterek de bu bağı kurabilirsiniz. Yurt dışında işyeri açmak ve verilen destekler hakkında ne kadar araştırma yaparsanız, kendinize o kadar güvenirsiniz. Yurt dışında iş kurmak için kredi arayışındaysanız, bankalarla görüşmeden önce bu desteklerin peşine düşmenizi tavsiye ederiz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurt Dışında Şirket Kurmak 5

1. Pazar Araştırması

Ürün veya hizmetlerinizi pazarlamak için ne kadar sermayeye, enerjiye ve zamana ihtiyacınızın olduğunu önceden analiz etmelisiniz. Bu analizler de pazar araştırmasına dayanır. Sermaye ayırmadan önce deneme çalışması yapmanızda ve anket düzenlemenizde fayda var. Özellikle yurt dışında şube açmak isteyenler, Türkiye’deki pazar araştırması ile yanılgıya düşmemeli.

2. Kişisel Bilgi Birikimi

Faaliyet göstermeyi düşündüğünüz sektörle ilgili kişisel bilgi birikimi, yapılacak işte başarıyı doğrudan etkiler. Bazen sektörünüzde uzman olmanız gerekmez. Böyle durumlarda deneyimi ve güçlü bağlantıları olan bir işletmeyle partner olma seçeneğinizi kullanabilirsiniz.

3. Siyasi Ortam ve Haklar

Bazı ülkeler sahip olduğu mülk ve işletmelere el koyuyor. Tavsiyemiz, bu ülkelerden uzak durmanız. Yabancılara tanınan mülkiyet haklarının fazla olduğu ve siyasi anlamda riskin daha az olduğu ülkeleri seçmeniz önemli.

4. Ekonomik Durum

Tabii kaçınılmaz nokta da bu. Ülkenin işsizlik oranını ve borcun GSYH’ya oranını göz önünde bulundurmalısınız. Büyüyen orta sınıfın olduğu ülkeler ve yükselen gelir seviyesi olumlu işaretlerdir. Ekonomi Bakanlığı ülke masaları sayfası üzerinden detaylı bilgilere ulaşılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir