Yurt Dışında Şube Açmanın Avantajları

Bu yazı https://girisimcikafasi.com sitesinden alınmıştır.
Yurt Dışında Şirket Kurmak 4Yurt dışında şirket şubesi açmak pek çok açıdan avantajlıdır. Çünkü pek çok ülkede iş yapmak, Türkiye’de iş yapmaktan daha kolay ve daha ekonomiktir. Tabii bu her ülke için geçerli değil. Örneğin Almanya’da şirket şubesi açmak normal şube açmak kadar zor olabiliyor. Yurt dışında iş kurma desteği alsanız bile sizi zorlu bir yolculuk bekliyor olabilir. Başka bir ülkede kolayca ve hızlıca halledebileceğiniz işlemler Almanya’da çok uzun sürebiliyor.

Her ne olursa olsun, yurt dışında şube açma teşvikleri ile şube açma hayaliniz daha kolay gerçekleşebilir. Diyelim ki Türkiye’de bir şirketiniz var ve şirketinizin mal veya hizmetlerini yurt dışında pazarlamaya karar verdiniz. Dış Ticaret Müsteşarlığı bu durumda şirketinize belirli oranlarda destek çıkıyor. 25.11.2005 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2005/4 Sayılı “Yurt Dışında Ofis-Mağaza Açma İşletme ve Marka Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” kapsamına göre, yurt dışında faaliyet gösteren ihracatçı firmaların harcamalarının bir kısmı Para Kredi Koordinasyon Kurulu tarafından karşılanıyor. Yurt dışı ofis açma desteği, yurt dışı birime ödenen kira bedelleri, ofis eşyaları ve reklam giderlerini içeriyor. Bunun gibi desteklerden dolay yurt dışında şube açmak oldukça avantajlıdır.

Dış Ticaret Müsteşarlığı desteğinden faydalanmanın en önemli şartı, yurt dışı birimiyle Türkiye’deki şirket arasında organik bir bağın bulunması oluyor. Limited şirketin yurt dışında şube açması da aşağı yukarı aynı şartlara tabidir. ITO yurt dışı şube açılışı için limited şirketler özelinde de detaylı bilgileri bu sayfada veriyor.

Siz de yurt dışında bulunan bir şirketle ortaklık kurarak veya şirketin yurt dışındaki faaliyetlerini bir şube aracılığıyla yürüterek de bu bağı kurabilirsiniz. Yurt dışında işyeri açmak ve verilen destekler hakkında ne kadar araştırma yaparsanız, kendinize o kadar güvenirsiniz. Yurt dışında iş kurmak için kredi arayışındaysanız, bankalarla görüşmeden önce bu desteklerin peşine düşmenizi tavsiye ederiz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurt Dışında Şirket Kurmak 5

1. Pazar Araştırması

Ürün veya hizmetlerinizi pazarlamak için ne kadar sermayeye, enerjiye ve zamana ihtiyacınızın olduğunu önceden analiz etmelisiniz. Bu analizler de pazar araştırmasına dayanır. Sermaye ayırmadan önce deneme çalışması yapmanızda ve anket düzenlemenizde fayda var. Özellikle yurt dışında şube açmak isteyenler, Türkiye’deki pazar araştırması ile yanılgıya düşmemeli.Yeterli sermaye ve iyi bir iş fikrine sahip olan her yatırımcı yurtdışında bir iş kurabilir. Elbette yurtdışında iş kurmak birçok yasal prosedür ve yerel sorunu aşmayı gerektiriyor ancak elbette bu imkansız değil. Yurtdışında iş kurmak isteyenlerin öncelikle iyi bir iş fikri bulması gerekir. Yurtdışında zaten var olan bir iş fikri çok çok iyi uygulanamazsa başarısız olabilir. İş fikri bulunduktan sonra hangi ülkede iş kurulacaksa o ülkenin istediği yasal prosedürleri yerine getirmek gerekir. Her ülkenin yatırımcılar için farklı yasal prosedürleri vardır. İş kurulacak ülke yakından tanınmıyorsa ülkeyi yakından tanıyan birilerinden de yardım almak gerekebilir. Yurtdışında iş kurmak isteyenlere önemli kolaylıklar sağlayan birçok ülke var.

2. Kişisel Bilgi Birikimi

Faaliyet göstermeyi düşündüğünüz sektörle ilgili kişisel bilgi birikimi, yapılacak işte başarıyı doğrudan etkiler. Bazen sektörünüzde uzman olmanız gerekmez. Böyle durumlarda deneyimi ve güçlü bağlantıları olan bir işletmeyle partner olma seçeneğinizi kullanabilirsiniz.

3. Siyasi Ortam ve Haklar

Bazı ülkeler sahip olduğu mülk ve işletmelere el koyuyor. Tavsiyemiz, bu ülkelerden uzak durmanız. Yabancılara tanınan mülkiyet haklarının fazla olduğu ve siyasi anlamda riskin daha az olduğu ülkeleri seçmeniz önemli.

4. Ekonomik Durum

Tabii kaçınılmaz nokta da bu. Ülkenin işsizlik oranını ve borcun GSYH’ya oranını göz önünde bulundurmalısınız. Büyüyen orta sınıfın olduğu ülkeler ve yükselen gelir seviyesi olumlu işaretlerdir. Ekonomi Bakanlığı ülke masaları sayfası üzerinden detaylı bilgilere ulaşılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir