Yurtdışı Şube ve Mağaza Açmak İçin Kira, Tanıtım, Marka Tescil Desteği

Bu yazı www.investdanismanlik.com sitesinden alınmıştır.

 

Yurtdışında şube, ofis veya mağaza açarak yeni piyasalara açılan şirketlerin başarısında, yerel etkenleri anlamaları son derece önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde ihracat yapan pek çok şirket sadece mal veya hizmet ihraç ederken, bazı şirketler yabancı ülkelerde işin niteliğine göre ofis açmakta, mağaza kiralamakta, dağıtım için depo tutmaktadır.

Peki, firmaları yurtdışıyla ticaret yaparken iş yeri açmaya iten gerekçe ne olabilir? Bu sorunu cevabı, markayı yurtdışında tutundurma ve bilinirliğini arttırma olabileceği gibi kar marjlarını yüksek tutma da olabilir. Konu hakkında edindiğimiz tecrübeler göstermektedir ki, bir malı ihraç eden firmanın yurtdışındaki bilinirliği muhatap firmanın yaklaşımına bağlı olmakta, ayrıca kar marjı düşük olmaktadır. Halbuki, şirketin yurtdışına şube açması durumunda, firma ürününü yurtdışındaki pazarlarda yerelleştirebilmekte, tüketicinin davranışını daha iyi anlayarak ürünü şekillendirebilmekte, üstelik doğrudan yabancı tüketiciye ulaştığı için kar marjlarını çok yükseltebilmektedir. Pek çok ürünün Türkiye’deki TL cinsinden rakamsal satış fiyatının Dolar veya Euro olarak aynı rakamdan piyasa bulduğunu göz önüne alırsak maliyetin 4 katının üzerinde kar elde edilebilmektedir.

Türk ürünlerinin ihracatının artması, yurtdışında marka olarak değerinin artması, bilinirliğin artması ve kâr marjının artışıyla ülkeye giren dövizin artması, Ekonomi Bakanlığının, firmaların yurtdışına mağaza veya şube açmaları için teşvik vermesine neden olmuştur.

Bu düşünceye Ekonomi Bakanlığı, yurtdışına ofis, şube, mağaza, depo açanlara kira desteği vermekte, yurtdışındaki tanıtımları için destek olmakta ve markaların yurtdışında tescil edilmesi için gerekli maliyetlere yardımcı olmaktadır. Ekonomi Bakanlığının ihracat teşvikleri bağlamında sağladığı yardımları listeleyecek olursak:

Yurtdışında şube açmak desteklenmektedir.

-Yurtdışında mağaza açmak desteklenmektedir.

-Yurtdışında açılan irtibat ofisi veya satış ofislerine kira desteği verilmektedir.

-Yurtdışı operasyonları güçlendirmek için ihtiyaç duyulan depo için kira desteği verilmektedir.

-Yurtdışında büyük mağazalarda reyon kiralanması için destek verilmektedir.

-Yurtdışında açılan şubenin veya mağazanın ihtiyaç duyduğu tanıtım giderleri desteklenir.

-Marka olarak yurtdışı piyasalara girişte önemli olan marka tescil işlemine hibe desteği sağlanır.

Bu destekler hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, Türkiye’nin neresinde olursanız olun lütfen bizimle irtibata geçin.

Yazımızın bu kısmında yurtdışında sağlanan hibe desteklerinin detayları hakkında bilgi vereceğiz.

Yurtdışında Şube Açma, Ofis Açma veya Mağaza Açma Destekleri Nelerdir?

Kira Desteği

Başta ülkemiz açısından daha fazla bilinir olan ve büyük pazarlara ulaşımı kolaylaştıran Amerika’da şube açmak, Azerbaycan’da işyeri açmak, Almanya’da mağaza açmak veya Irak’ta dükkân kiralamak pek çok yatırımcının aklından geçmektedir. Yatırımcı, şube, ofis veya mağaza açarak yurtdışı piyasalara açılmayı istese bile yurtdışı kiraların yüksekliği ve yurtdışı piyasalara giriş şartları çok fazla göz korkutmaktadır. Bu korkuyu azaltıp, yurtdışına şube açmayı, mağaza kurmayı özendirmek için Ekonomi Bakanlığı yurtdışına açılan yerin kirasına %60’a varan oranda hibe desteği sağlar.

Yurtdışı Şube ve Mağaza Kira Destek Oranı Nedir?

Yurtdışında açılan şube, mağaza ve ofislerin kirası için destek sağlanırken sınai ve ticari şirket olup olmadığına bakılır. Eğer firma sınai ve ticari şirket ise mağaza veya ofis kirası %50 oranında desteklenir. Yıllık verilecek hibe tutarı 120 bin dolara kadar çıkabilir. Eğer ana sanayiye orijinal parça üreten bir firma ise yıllık 250 bin dolara kadar kira desteği verilebilir. 4 yıl boyunca sağlanan bu destek toplamda 1 milyon dolara çıkabilir. Mağaza veya şube açılan ülke Ekonomi Bakanlığının hedef ülkeler listesindeyse hibe verilen oran 10 puan artmakta ve %60 olmaktadır.

Yurtdışında şube açma teşviki almak isteyen firma ticari şirket ise destek oranı %40 olarak uygulanmaktadır. Eğer şube açılan ülke hedef ülkeler listesinde ise destek oranı 10 puan arttırılmakta ve %50 olmaktadır. Ticaret şirketleri için destek verilen tutar yıllık 100 bin dolara, 4 yılda 400 bin dolara çıkabilmektedir.

Tanıtım Desteği

Yurtdışında açılan ofis mağaza veya şubenin tanıtılması için akla gelebilecek pek çok tanıtım faaliyeti desteklenmektedir. Tanıtım faaliyetleri kapsamına broşür ve katalog basımı, tanıtım filmi çekilmesi, dış mekân reklamları gibi pek çok konu dahil edilebilmektedir.

Yurtdışı Tanıtım Destek Oranı Nedir?

Yurtdışı mağaza ofis ve diğer birimlerin yapacağı tanıtımlar %60 oranında ve yıllık 150 bin dolara kadar desteklenir. 4 yıl boyunca toplam destek miktarı 600 bin dolardır. Tanıtım yapılacak olan ülkelerin Ekonomi Bakanlığınca her yıl yayınlanan hedef ülkeler grubunda olması durumunda destek oranı %70 olarak uygulanır.

Yurtdışı Marka Tescil Giderlerinin Desteklenmesi

Şirketlerin yurtiçi marka tescil belgesine sahip ürünlerini yurtdışında tescil ettirebilmeleri için %50 oranında ve yıllık 50 bin dolara kadar destek verilir. Bu destek kapsamında marka patent bürosu hizmet ve danışmanlık giderleri ile avukatlık giderlerine hibe desteği sağlanır.

Yurtdışında işyeri kurmak için verilen desteklerden kimler yararlanabilir?

Yukarıda bahsedilen desteklerden yararlanabilmek için öncelikli olarak yurtiçinde bir firma olmalıdır. Aynı firmanın kendisinin veya firma sahiplerinin en az %51 oranında ortaklıkla yurtdışında şirket kurması gerekir. Yurtdışındaki şirketin tarihi yurtiçinden daha sonra olmalıdır ve yurtdışındaki mağazada, şubede, ofiste ana ürün olarak yerli ürün satılıyor olmalıdır. Ana ürün yerli olursa yanında ufak miktarda yabancı da olsa yan ürünler olabilir.

Yurtdışındaki şirkette ortaklık payı %100 ise destekten yukarıda bahsedilen oranlarda hibe sağlanır. Pay oranı düştükçe verilen tutarlar da aynı oranda azalır.

Sizler de yurtdışına açılmak istiyorsanız hem nasıl başlayacağınız konusunda hem de yurtdışı birim açma destekleri hakkında bizlerden detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca bu yazımızdan da konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir