Yurtdışında okumanız gerektiğinin 7 nedeni

Yurtdışında okumanız gerektiğinin 7 nedeni

Bu yazı www.baltikyurtdisiegitim.com adresinden alınmıştır.
Bugünlerde  bir çok kişinin yurtdışına çıkmak ve yurtdışında okumak istediğini duyuyoruz. Ancak, gerçekten neden yurtdışına çıkmak ya da okumak istediğimizi ve yurtdışında okuyunca hangi imkanlara sahip olabileceğimizi biliyor muyuz? Durum böyleyken yurtdışında okumak ile ilgili herhangi bir bilgisi ya da planı olmayanların aslında hangi avantajlara sahip olabileceğini bilmeleri mümkün değil. Bu yüzden sizler için bir liste yaptık.

1. Yurtdışında okumak seyahat imkanı sağlar

Avrupa’da okuduğunuz süre boyunca tüm Şengen ülkelerine vizesiz ziyarette bulunabildiğiniz gibi ayrıca Türkiye pasaportuyla vizesiz giriş yapılabilen ülkeleri de ziyaret imkanına sahipsiniz. Letonya’da okuduğunuz süre boyunca düşük fiyatlı uçak biletleri ve düşük fiyatlı ülkelerarası otobüs biletleri bulma şansınız olacak. Çok düşük fiyatlara Litvanya, Estonya, Rusya, Polonya, Belarus, Almanya ve Ukrayna gibi civar ülkelere gitme fırsatınız olduğu gibi düşük fiyatlı uçuşlarla daha uzakta bir çok ülkeyi ziyaret etme fırsatınız olacak. Yurtdışında yaşayan bir öğrenci olarak bu sizin kendinize olan güveninizi ve farklı insanlarla iletişiminizi geliştirmede yardımcı olacağı gibi size bir hayat tecrübesi de katacaktır.

yurtdışı_eğitim_letonya

2. Yurtdışında okumak size yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır

Yurtdışında aldığınız eğitim süresince, birlikte okumakta olacağınız sınıf arkadaşlarınız ve ders verecek olan öğretim görevlileri hem Letonyalı hem de farklı ülkelerden gelen kişiler olacaktır. Bu size uluslararası bir çevrede eğitim alma imkanı sağlayacaktır. İşlenecek olan her konu üzerinde farklı kişilerin farklı kültürlerine, eğitim geçmişlerine ve düşünce tarzlarına göre çok farklı bakış açıları olduğunu tecrübe edecek ve farklı milletten insanlarla arkadaşlık kurma imkanına sahip olacaksınız. Bu sizi tek düze alışılageldik bir düşünme yapısından ve sisteminden kurtaracak ve iş hayatınız ve günlük yaşantınızda sorunları farklı şekillerde ele almayı öğretecektir. Yabancı eğitimin size katacağı en önemli şeyin üniversite diploması olan tüm öğrencilerin bu yöndeki fikirleri yurtdışında okuyarak edindikleri tecrübelerle değişmektedir.

3. Yurtdışında okumak uluslararası arkadaşlıklar kurmanızı sağlar

Letonya’da aldığınız eğitim süresince pek çok ülkeden arkadaşlar edineceksiniz. Bu arkadaşlıklarla yeni kültürler, yeni bir çevre tanıma ve yeni maceralar yaşama şansına sahip olacaksınız. Bu yeni arkadaşlıklar sizlere ömür boyu nereye giderseniz gidin güven hissi verecektir. Bu arkadaşlıklar hiç bir zaman bitmeyecek ve yurtdışı eğitim hayatınızda ve eğitim hayatınızın sonrasında her zaman görüşebileceğiniz enternasyonel ilişkiler kurmanızı sağlayacaktır.

4. Yurtdışında okumak iş bulmanızı kolaylaştırır

Yurtdışında eğitim almış olmanız en az bir yabancı dili çok iyi konuştuğunuzun, farklı ülkelerden ve kültürlerden insanlarla çok iyi seviyede iletişim kurabildiğinizin, uyum sağlayabilme kabiliyetinizin arttığının ve tüm bilgilerin farklı insanların süzgecinden geçirilmesinden dolayı yüksek seviyede bilgi sahibi bir kişi olduğunuzun sinyalcisidir. Bu yüzden yurtdışı eğitimin önemi piyasalar açısından çok büyüktür. Yurtdışında okuyan insanların iş bulması ve daha da önemlisi daha iyi işlerde çalışabilmesi de kolaylaşmaktadır. Bu yüzden yabancı eğitimin almanın güçlüğü, yurtdışında okumuş kişiler tarafından vurgulanmaya çalışılsa da artık hiç de zor değil.

5. Yurtdışında okumak size mesleki alanda uluslararası çevre kazandırır

Yurtdışında okuduğunuz süre içerisinde dünya çapında farklı ülkelerden arkadaşlar edinecek, farklı ülkelerden öğretim üyeleriyle tanışacaksınız. Bu süre içerisinde aynı zamanda öğrenci değişim programlarına ve yurtdışı sosyal aktivitelere vakit harca imkanı bulabileceğinizi düşünürsek öğrencilerin pek çok ülkeden farklı insanlar tanıma ve mesleki çevre edinme imkanları olacaktır. Bu çevre gelecekte mesleki anlamda karşılaşılacak herhangi bir problemde çözüm üretmede hız kazandıracak, öğrenci akademik hayatına devam etmek isteği takdirde çalışmalarına uluslararası destek bulacak ve öğrenci gelecekte hayatına yurtdışında devam etmek isterse yurtdışında iş bulmasına yardımcı olacaktır.

yabancı_ülkede_okumak_letonya

6. Yabancı eğitim bildiğiniz yabancı dili akıcı hale getirmenizi sağlar

Letonya’ya okumaya gelen öğrencilerin eğitim dili İngilizce ya da Rusça olarak programlarca belirlenmiştir. Letonya’da bu iki dil Letonca’dan sonra en çok konuşulan iki dildir. Tüm eğitim kadrosu bu iki dili akıcı bir şekilde konuşmakta ve günlük hayatta genç nüfusun yaklaşık yüzde 80’i  en az iletişim kurabilecek kadar İngilizce ve nüfusun yüzde 89’u Rusça bilmektedir.

Öğrencilerimiz, bu dillerden en az birini aktif olarak kullanmak zorunda olduklarından dolayı bildikleri yabancı dilleri çok iyi bir şekilde geliştirme fırsatı bulacaklar.

7. Yurtdışında okumak size yeni bir dil öğrenme imkanı sağlar

Yabancı bir ülkede okurken kendi bildiğiniz dilin yanı sıra o ülkenin yerel dilini de öğrenme fırsatını ilk elden yakalayacaksınız. Letonya’da, Letonca öğrenmek günlük hayatınızı kolaylaştırırken ayrıca ikinci yerel dil kabul edilen Rusça’yı öğrenme imkanına da sahip olacaksınız. Ayrıca, isterseniz nüfusun yaklaşık yüzde 17’sinin en az iletişim kuracak kadar bildiği Almanca dilini öğrenerek pratik yapma imkanı da bulabilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz diğer diller için çok farklı ülkelerden arkadaşlarınızdan yararlanmanız da mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir